Բալաշիխայի բնակչուհին քրոջ դիով դագաղը դրել է քաղաքի վարչակազմի շենքի դիմաց
Մոսկվայի շրջանի բնակչուհի Նատալյա Չուկանովան քրոջ դիով դագաղ է բերել Բալաշիխայի վարչակազմի շենքի դիմաց: Լուրը հայտնում է РБК-ն՝ հղում անելով թաղման բյուրոյի իր աղբյուրին:
Նրա խոսքով ՝ սեպտեմբերի 10 -ին կինը ժամանել է Ֆենինսկի գերեզմանատուն, որպեսզի թաղի մահացած քրոջը: Ընտանիքի հայրն արդեն թաղված էր այդ գերեզմանոցում:
Գերեզմանոցում Չուկանովային դիմավորել է քաղաքային իշխանությունների աշխատակիցը, որը պատասխանատու է Բալաշիխայի շրջանի գերեզմանատների համար, և ծառայություններ է առաջարկել Մոսկվայի մարզի «Հիշատակի ծառայությունների կենտրոնի» պետական բյուջետային հիմնարկի անունից: Տղամարդն ասել, որ կինը պետք է վճարի 120 հազար ռուբլի, հակառակ դեպքում նա չի ստանա թաղման թույլտվություն: Իմանալով գինը՝ Չուկանովան դիմել է մասնավոր հուղարկավորության ֆիրմաներից մեկին, որը համաձայնել է հուղարկավորության ծառայություններ մատուցել 15 հազար ռուբլու դիմաց:
Չնայած այն հանգամանքին, որ կինը տրամադրել է բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, Չուկանովային մերժել են գերեզմանատանը թաղել քրոջը: Դրանից հետո Մոսկվայի շրջանի բնակչուհին վարձել է մասնավոր սգո ծառայությանը և դագաղը քրոջ դիակով բերել է Բալաշիխայի շրջանի վարչակազմի շենքի առաջ և խնդրել տեղի իշխանություններին պարզաբանել իրավիճակը:
«Այս պահին բոլոր գործողությունները ձեռնարկվում են կնոջ առջև ծառացած խնդրի լուծման համար»,-ասել է Բալաշիխայի վարչակազմի ղեկավարը:
Ավելի ուշ Չուկանովան ասել է, որ ի վերջո իրեն թույլ են տվել թաղել քրոջը: Սակայն նա չի հստակեցրել, թե ում ծառայություններից է օգտվել:

Жительница Подмосковья Наталья Чуканова привезла гроб с телом сестры к зданию администрации Балашихи из-за отказа в получении разрешения на захоронение. Об этом РБК сообщил источник на похоронном рынке.
По его словам, накануне, 10 сентября, женщина приехала на Фенинское кладбище, чтобы похоронить сестру. «У нее там было место, где был уже захоронен ее отец», — рассказал он.
Собеседник сообщил, что Чуканову на кладбище встретил сотрудник Муниципального казенного учреждения (МКУ), которое отвечает за кладбища Балашихинского района, и предложил услуги от имени ГБУ МО «Центр мемориальных услуг» (директор Николай Казаков, упоминался в расследовании журналиста Ивана Голунова). Эта организация учреждена Главным управлением региональной безопасности (ГУРБ) по Московской области. «Женщине объявили 120 тыс. руб. [за услуги захоронения]», — добавил он.
Источник утверждает, что сотрудник МКУ сказал Чукановой, что если она не заплатит 120 тыс. руб., то не получит разрешение на подзахоронение. Узнав цену, женщина, как рассказал собеседник, обратилась в одну из частных ритуальных фирм, которая предложила за похоронные услуги 15 тыс. руб.
«В итоге все родственники сейчас на Фенинском кладбище, включая маму, разрешения так и нет, хотя все документы [Чуканова] предоставила», — говорит собеседник.
«В данный момент предпринимаются все действия для того, чтобы разобраться с проблемой, с которой столкнулась женщина», — рассказали РБК в приемной главы администрации Балашихи.