Մակրոնի դեմքին հարվածած ֆրանսիացին ազատ  է արձակվել
28-ամյա Դամիեն Թարելը, ով այս տարվա հունիսին ապտակել էր Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին, երեք ամսվա ազատազրկումից հետո ազատ է արձակվել: France Bleu ռադիոկայանի տարածած լուրը ներկայացնում է «Գազետա ռու»-ն:
«Եթե ստիպված լինեի վերադառնալ անցյալ, նորից նույնը կանեի: Ես ոչ մի բանի համար չեմ ափսոսում»,-պետության ղեկավարի նկատմամբ իր արարքը մեկնաբանել է ֆրանսիացին:
Թարելը ասել է, որ բանտում գտնվելու ընթացքում ստացել է բազմաթիվ աջակցության նամակներ: Տղամարդը երախտագիտություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր ճիշտ են հասկացել իր արարքը և այն չեն ընկալել որպես բռնության գործողություն:
Հունիսին ֆրանսիական դատարանը Սեն Վալիեի բնակիչ Դամիեն Տարելին դատապարտեց չորս ամսվա ազատազրկման և երկու տարվա պայմանական ազատազրկման՝ նախագահ Էմանուել Մակրոնի դեմքին  ապտակելու համար: Դատապարտյալի խոսքով՝ հարձակումը չպլանավորված է եղել և առաջացել է Ֆրանսիայի «անկման» պատճառով առաջ եկած բարկությունից: Մակրոնը հորդորել էր մեծ նշանակություն չտալ կատարվածին:
Ապտակի միջադեպը տեղի է ունեցել հունիսի 8-ին: Քաղաք այցելության ժամանած Մակրոնը ինչ-որ պահի որոշեց կանգնեցնել մեքենան և անձամբ ողջունել տեղացիներին: Պետության ղեկավարը թիկնապահների հետ մոտեցել է արգելապատնեշին, սեղմել է Թարելի ձեռքը, վերջինս մի ձեռքովսեղմել էր Մակրոնը մի ձեռքը, իսկ մյուսով ապտակել էր նրա դեմքին: Հարձակվողին անմիջապես չեզոքացրել էին նախագահի թիկնապահները թիկնապահները:

Француз, давший пощечину Макрону, вышел на свободу
28-летний Дамьен Тарел, который в июне этого года, дал пощечину президенту Франции Эммануэлю Макрону, вышел на свободу после трех месяцев тюрьмы. Об этом, как передает Gazeta.ru, сообщает радиостанция France Bleu.
«Если бы мне пришлось вернуться в прошлое, я бы сделал то же самое снова. Я ни о чем не жалею », — прокомментировал француз свое действие в отношении главы государства.
По словам Тарела, во время пребывания в тюрьме он получил много писем с поддержкой. Мужчина выразил благодарность всем тем, кто правильно понял его действие и не воспринял это за акт насилия.
В июне суд во Франции приговорил к четырем месяцам тюрьмы и двум годам условного срока жителя города Сен-Валье Дамьена Тареля, который дал пощечину президенту страны Эммануэлю Макрону. По словам осужденного, нападение было незапланированным и было вызвано гневом из-за «упадка» Франции. Макрон призвал не придавать большого значения случившемуся.
Напомним, что инцидент с пощечиной произошел 8 июня. Прибывший с визитом в город Макрон в какой-то момент решил остановить машину и лично поприветствовать местных жителей. Глава государства подошел к ограждению вместе с телохранителями, пожал руку Тарелю, тот же задержал Макрона одной рукой, а другой дал ему пощечину. Злоумышленник был сразу же скручен телохранителями.