9/11՝ 20-րդ տարելից. Բայդենն ազգին միասնության կոչ է արել
Հազարավոր մարդիկ այսօր՝ սեպտեմբերի 11-ին, կհավաքվեն Նյու Յորքի կենտրոնում, Վաշինգտոնում և ԱՄՆ տարբեր քաղաքներում՝ հարգելու 2001թ. ահաբեկչության մոտ 3000 զոհերի հիշատակը:
20 տարի առաջ այդ օրն առևանգված 3 ինքնաթիռները բախվել են  Համաշխարհային առևտրի կենտրոնի երկնաքերերին և Պենտագոնին: Ինքնաթիռներից մեկում էլ ուղևորները դիմադրություն  են ցույց տվել ահաբեկիչներին, որի արդյունքում հավանաբար մեկ այլ շենք թիրախավորած ինքնաթիռը կործանվել է Փենսիլվանիա նահանգում:
Կատարվածից հետ Ուսամա բեն Լադենը և Ալ Քայիդան ստանձնել էին  պատասխանատվությունը, որին հաջորդել էր ԱՄՆ-ի պատերազմը Աֆղանստանում:
ԱՄՆ-ի ուժերը բեն Լադենին սպանել են 2011-ի մայիսին Պակիստանի Աբոտաբադ քաղաքում գտնվող նրա առանձնատանը, ուր թաքնվում էր ահաբեկիչը իր ընտանիքի որոշ անդամների հետ:
Վեստի.ռու-ն գրում է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության 20-րդ տարելիցի կապակցությամբ հղված տեսաուղերձում կոչ է արել ամերիկացիներին չմոռանալ այն մասին, որ միասնությունը նրանց դարձնում է այնպիսին, ինչպիսին կան:
Բացի այդ, ԱՄՆ  նախագահն ասել է, որ սգո այս օրը Միացյալ Նահանգները հիշում է 2977 զոհերի մասին և մեծարում նրանց, ովքեր վտանգել և տվել են իրենց կյանքը: «2001 թվականի սեպտեմբերի 11 -ից հետո մենք ամենուր հերոսություն տեսանք` այնտեղ, որտեղ սպասվում էր և որտեղ չէր սպասվում: Մենք նաև բացառիկ բան տեսանք` ազգային միասնության, միասնության և տոկունության իսկական զգացում, տառապանքներին բախվելուց հետո վերականգնվելու ունակություն», - ասել է Բայդենը։
Ջո Բայդենը նշել է, որ անձամբ իր համար սեպտեմբերի 11 -ի հիմնական դասը եղել է՝ հասկանալ այն, որ ազգային միասնությունը միակ բանն է, որը երբեք չպետք է քանդվի:
«Միասնությունն այն է, ինչը մեզ դարձնում է այնպիսին, ինչպիսին մենք ենք՝ Ամերիկան իր լավագույն դրսևորումով», - Սպիտակ տան ղեկավարը։

Biden calls for national unity as US marks 20th anniversary of 9/11
U.S. President Joe Biden on Friday called for national unity as the United States prepared to mark the 20th anniversary of the Sept. 11, 2001, attacks that killed 2,977 people, calling it America's greatest strength in the face of adversity, Reuters reported.
Biden, speaking in a videotaped recording at the White House, honored the memories of those killed in the attacks and the thousands more injured, as well as the firefighters, nurses and many others who risked or gave their lives during the subsequent rescue missions and long road to recovery.
He also acknowledged the "darker forces of human nature - fear and anger, resentment and violence against Muslim Americans, true and faithful followers of a peaceful religion" that he said had bent, but not broken, American unity.
"To me, that's the central lesson of Sept. 11, is that at our most vulnerable, in the push and pull of all that makes us human, and the battle for the soul of America, unity is our greatest strength," he said.
"Unity doesn't mean we have to believe the same thing. We must have a fundamental respect and faith in each other, and in this nation," he added.
The White House released the video on the eve of the 20th anniversary, which Biden will mark by visiting all three sites that were attacked.
On Saturday, Biden and first lady Jill Biden will visit New York City, where two airliners destroyed the World Trade Center and killed 2,753 people; the Pentagon in Arlington, Virginia, where a third airliner crashed; and Shanksville, Pennsylvania, where passengers forced down a fourth aircraft believed to have been headed to the U.S. Capitol or White House.