Դատարանը վարույթ է ընդունել Սերժ Սարգսյանի հայցն ընդդեմ ՔՊ-ական պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը վարույթ է ընդունել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայցն ընդդեմ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Խաչատուր Սուքիասյանի։ Ըստ Դատական տեղեկատավական համակարգի, որպես պատասխանող, բացի Խաչատուր Սուքիասյանից, նշված է նաև  Հայաստանի Հանրապետություն ի դեմս ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմը։
Նրանցից պահանջվում է զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները հրապարակայնորեն հերքել և պատվին ու արժանապատվությանը պատճառված վնասը հատուցել։
Դատական գործը մակագրվել է դատավոր Սերգեյ Սահակյանին:
Դատավարության մեկնարկի օրը դեռ նշանակված չէ։
Նշենք՝ ըստ  Խաչատուր Սուքիասյանի  Սերժ Սարգսյանը Բադեն-Բադենում միլիոնավոր դոլարներ է  կրվել։ Այդ մասին  Խաչատուր Սուքիասյանն ԱԺ ամբիոնից էր հայտարարել օգոստոսի 25-ին:
Սերժ Սարգսյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանը հայցը ներկայացնելիս լրագրողներին հետ զրույցում ասել էր, որ պահանջում են հերքումը ներկայացվի այն ամբիոնից, ինչ ամբիոնից որ հնչեցվել էր, այսինքն Ազգային ժողովի։ Նրա փոխանցմամբ, հայցադիմումը բավականին ծավալուն է, ներկայացրել են բոլոր հիմնավորումները, որոնց ուժով, համոզված են, դատարանն իրենց հայցը բավարարելու է և պարտավորեցնելու է Խ.  Սուքիասյանին տեղեկությունները հերքել:

A defamation lawsuit filed by Armenia’s third President Serzh Sargsyan against ruling Civil Contract faction MP Khachatur Sukiasyan has been accepted for proceedings by the Yerevan First Instance Court, according to DataLex judicial portal.
In addition to Khachatur Sukiasyan, the respondents in the case include the Republic of Armenia, represented by the National Assembly staff.
The lawsuit demands that Sukiasyan publicly renounce his “slanderous” statements made in the parliament and compensate for the damage caused to Sargsyan’s honor and dignity.
The case has been assigned to judge Sergey Sahakyan.
It’s yet unclear when the trial will start.
In a speech delivered in the National Assembly on 25 August, Khachatur Sukiasyan claimed that the former president had “gambled away millions of dollars” at Baden-Baden casinos.
Speaking to reporters on 6 September, Sargsyan’s lawyer, Amram Makinyan, said the lawsuit was rather extensive, expressing confidence the court would satisfy their request and oblige the lawmaker to refute his statements.