ՄԻՊ. Տեղի է ունեցել Միջերկրական պետությունների մարդու իրավունքների հաստատությունների համաժողով
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կազմակերպմամբ Միջերկրածովյան օմբուդսմանների ասոցիացիայի աջակցությամբ սեպտեմբերի 10-ին տեղի է ունեցել «Ժամանակակից տեխնոլոգիաները և մեդիան օմբուդսմենի աշխատանքում» թեմայով առցանց համաժողովը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ՄԻՊ-ից։
Քննարկումներին մասնակցել են Ալբանիայի, Բելգիայի, Դանիայի, Խորվաթիայի Կիպրոսի, Գերմանիայի, Հունաստանի Մալթայի, Իսրայելի և այլ երկրների մարդու իրավունքների հաստատություններ:
Բացման խոսքում Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը նշել է, որ մեր օրերում ժամանակակից տեխնոլոգիաները դարձել են տեղեկության անփոխարինելի աղբյուր, ինչի շնորհիվ տեղեկությունը հասարակությանը ներկայացվում է առավել մատչելի և արդյունավետ:
Խոսքով հանդես է եկել նաև Միջերկրածովյան օմբուդսմենների ասոցիացիայի նախագահ Անդրեաս Պոտակիսը: Նա շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանին միջոցառման կազմակերպման և ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառության համար։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի օգնական Տաթևիկ Մանուկյանը քննարկմանը ներկայացրել է hասարակության իրազեկման ուղղությամբ Պաշտպանի կողմից իրականացվող աշխատանքները և այդ աշխատանքներում կիրառվող տեխնոլոգիաները։
Մասնավորապես, նա նշել է, որ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը գործարկել է «Ազատազրկվածի իրավախորհրդատու» ավտոմատացված համակարգը, որը գործում է Facebook սոցիալական ցանցի Messenger հավելվածում։ Համակարգում առկա են 300-ից ավելի հարցեր և պատասխաններ ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների վերաբերյալ։ Ավտոմատացված համակարգն ազատությունից զրկված անձանց, նրանց մերձավորներին կամ ցանկացած այլ անձի՝ տրամադրում է խորհրդատվություն հիմնական իրավունքների վերաբերյալ՝ հայերեն և անգլերեն։
Մյուս կարևոր ծրագիրը Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրականացրած իրազեկման արշավն է։ Դեմ եմ բռնությանը կոչի ներքո նկարահանվել և հանրությանն է ներկայացվել ընտանիքում բռնության ենթարկված անձի պաշտպանության օրենսդրական հնարավորությունները, ընտանիքում հավասարությունը խրախուսող ուղերձով տեսանյութ, Երևանի կանգառներում տեղադրվել են պոստերներ, որոնք քաղաքացիներին հնարավորություն են ընձեռել Arloopa հավելվածի միջոցով ակտիվացնել լուսանկարը և դիտել տեսաուղերձը։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը գործարկել է նաև ombuds.am կայքի բջջային երկլեզու հավելվածը, որը հնարավորություն է տալիս ծանոթանալ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությանը վերաբերող իրազեկումներին և կապ հաստատել Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ: Այն հասանելի է App Store-ում և Google Play-ում:
Քննարկման մասնակիցները կարևոր են համարել փորձի փոխանակումը, որը հնարավորություն կտա ավելի արդյունավետ կազմակերպել աշխատանքները։

Омбудсмен Армении: состоялась конференция учреждений по правам человека стран Средиземноморья
При организации Защитника прав человека (омбудсмена) Армении, при содействии Ассоциации омбудсменов стран Средиземноморского региона 10 сентября состоялась онлайн-конференция на тему «Современные технологии и медиа в работе омбудсмена». Подробности представляют в офисе омбудсмена Армении.
В обсуждениях участие приняли правозащитные учреждения из Албании, Бельгии, Дании, Хорватии, Кипра, Германии, Греции, Мальты, Израиля и из других стран.
В своем вступительном слове Защитник прав человека Армении Арман Татоян отметил, что в наши дни современные технологии стали незаменимым источником информации, благодаря чему представляемая общественности информация стала более доступной и эффективной.
Со вступительной речью выступил глава Ассоциации омбудсменов стран Средиземноморского региона Андреас Потакис, он поблагодарил Защитника прав человека Армении за организацию мероприятия и за использование современных технологий.
Помощник Защитника прав человека РА Татевик Манукян в ходе обсуждения представила деятельность Защитника в направлении повышения осведомленности общественности и технологии, используемые в этих работах.
В частности она отметила, что Защитник прав человека Армении запустил автоматизированную систему «Советник по правам заключенного», которая работает в приложении Messenger социальной сети Facebook. В системе уже более 300 вопросов и ответов, касающихся прав лиц, лишенных свободы. Автоматизированная система на армянском и английском языках дает советы по основным правам лиц, лишенных свободы, их родственников и других лиц.
Другая запущенная важная программа – это кампания по извещению  Омбудсмена. В рамках призыва «Я против насилия» представлен общественности видеоматериал о законодательных возможностях защиты лиц, подвергшихся насилию в семье, с призывом о равенстве в семье. На остановках  транспорта в Ереване размещены постеры, которые предоставляют гражданам возможность активизировать снимок с помощью приложения Arloopa и посмотреть видеообращение.
Защитник прав человека Республики Армения на сайте ombuds.am запустил мобильное приложение на двух языках, которое дает возможность ознакомиться с информацией, касающейся деятельности Защитника прав человека, связаться с Защитником прав человека. Оно доступно в App Store и Google Play.
Участники конференции отметили важность обмена опытом, который позволит более эффективно организовать работу.