Ռուսաստանը կպաշտպանի Հայաստանի ճանաչված սահմանները, ինչպես իրենը․ Անդրեյ Կլիմով
Ռուսաստանը կպաշտպանի Հայաստանի ճանաչված սահմանները որպես իր սահմաններ, քանի որ երկու երկրներն էլ Հավաքական Անվտանգության Պայմանագրի Կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ են: Այս մասին հայտարարել է Դաշնության խորհրդի միջազգային հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ, Ռուսաստանի ինքնիշխանության պաշտպանության և Ռուսաստանի ներքին գործերին միջամտության կանխարգելման հանձնաժողովի ղեկավար Անդրեյ Կլիմովը:
Կլիմովից հետաքրքրվել են մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված իրավիճակում Թուրքիայի բավականին ակտիվ դիրքի մասին:
«Դուք ՀԱՊԿ-ում եք, մենք ՝ ՀԱՊԿ -ում: Մենք կպաշտպանենք Հայաստանի ընդհանուր ճանաչված սահմանները՝ որպես մեր սահմանները: Եվ մեր ռազմական դոկտրինը նախագծված է այնպես, որ պաշտպանելով ինքներս մեզ և մեր դաշնակիցներին ՝ կարողանանք դիմակայել մնացած բոլորին միասին:Եվ այս ամենը, ով որ պետք է, գիտի»,-ասել է նա և ավելացրել․
«Անշուշտ մենք հետաքրքրված ենք նման իրավիճակներով։ Մենք ունենք մասնագետներ, որոնք գործին լավ տիրապետում են։ Բայց իմ ասածը, կարծում եմ, որոշիչ է:Ես ոչ ոքի խորհուրդ չեմ տա ստուգել սա: Եվ ես կարծում եմ, որ դա հասկանում են նաև մեր գործընկերները, Անկարայի մեր գործընկերները»,-հավելել է նա:
Կլիմովի խոսքով՝ այլ հարց է, որ Մոսկվան չէր ցանկանա բազմապատկել արդեն իսկ գոյություն ունեցող խնդիրները։

Россия будет защищать общепризнанные границы Армении как свои собственные – Андрей Климов
Россия будет защищать общепризнанные границы Армении как свои собственные, поскольку обе страны являются членами Организации Договора коллективной безопасности (ОДКБ). Об этом заявил член Комитета Совета Федерации по международным делам, глава Комиссии Совфеда по защите госсуверенитета и предотвращению вмешательства во внутренние дела России Андрей Климов.
В ходе видеомоста в агентстве «Россия сегодня» ему был задан вопрос о достаточно активной позиции Турции в ситуации с Нагорным Карабахом.
«Вы – в ОДКБ, мы в ОДКБ. Общепризнанные границы Армении мы будем защищать как свои собственные. А наша военная доктрина так устроена, что, защищая себя и своих союзников, мы можем противостоять всем остальным вместе взятым. И все это, кому надо, знают», – сказал российский сенатор.
«Поэтому мы, конечно, интересуемся разного рода такими ситуациями. У нас есть специалисты, которые в этом хорошо разбираются. Но то, чтоя сказал, я думаю имеет решающее значение.
Я бы никому не советовал проверять это. И думаю, наши коллеги, наши партнеры в Анкаре это тоже понимают», - добавил он.