Թողարկվել է Հայաստանի Հանրապետության 30-ամյակին նվիրված հուշադրամ
1991 թ. սեպտեմբերի 21-ից Հայաստանի պատմության մեջ սկսվել է Երրորդ հանրապետության շրջանը: Սահմանվել են պետականության խորհրդանիշները՝ Հայաստանի Հանրապետության դրոշը, զինանշանը և օրհներգը: Հիմնվել են պետական պարգևներ` կոչումներ, շքանշաններ և մեդալներ:
1993 թ. նոյեմբերի 22-ին շրջանառության մեջ է դրվել Հայաստանի Հանրապետության ազգային արժույթը՝ դրամը:
Անկախ ժողովրդավարական պետության կազմավորումը նպաստել է ազգային ինքնագիտակցության և ավանդույթների պահպանմանն ու ամրապնդմանը, նաև բարձրացել է Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու դերը հասարակական կյանքում։ Անկախության ժամանակաշրջանի կարևորագույն նվաճումներից է ազգային բանակի՝ որպես հայոց պետականության պաշտպանի կայացումը:
Այսօր Հայաստանը Միացյալ ազգերի կազմակերպության, Անկախ Պետությունների Համագործակցության, Եվրոխորհրդի, Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության, Եվրասիական տնտեսական միության և 40-ից ավելի այլ միջազգային կազմակերպությունների անդամ է։
Դիմերես՝ ՀՀ զինանշանը` հավերժության նշանի ֆոնին:
Դարձերես՝ ոճավորված եռագույնը, զարդանախշ և «30-ամյակ» մակագրությունը:
Էսքիզների հեղինակներ` Հարություն Սամուելյան (դիմերես), Վարդան Վարդանյան (դարձերես):
Անվանական արժեքը 5000 դրամ
Քաշը 168,1 գ
Տրամագիծը 63,0 մմ
Դրամաշուրթը հարթ/համարակալված
Թողարկման քանակը 300 հատ
ՀՀ կենտրոնական բանկի պաշտոնական տեղեկատվությունը հուշադրամների շրջանառության մեջ դնելու օրվա մասին չի ենթադրում, որ հուշադրամների վաճառքը կազմակերպվում է տվյալ օրվանից: Վաճառվող հուշադրամների և դրանց վաճառքի գնի մասին տեղեկատվությունը տեղադրվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի «Թղթադրամներ և մետաղադրամներ» - «Դրամագետ» վաճառասրահ տիրույթում, «Դրամագետ» վաճառասրահում վաճառվող դրամագիտական արժեքներ բաժնում:

Central Bank issues collector coin dedicated to 30th anniversary of Armenia’s independence
The Central Bank of Armenia has issued a collector coin dedicated to the 30th anniversary of the Republic of Armenia.
September 21, 1991 marks the beginning of the period of the Third Republic in the history of Armenia. The symbols of the statehood – the flag, the coat of arms and the anthem of the Republic of Armenia have been defined. State awards – titles, orders and medals have been established, the Central Bank said in a statement.
The national currency of the Republic of Armenia, the Armenian dram, was put into circulation on November 22, 1993.
The formation of an independent democratic state helped preserve and strengthen national self-consciousness and traditions, and the role of the Armenian apostolic church in social life increased. One of the most important achievements of the period of independence is certainly an established national army as the defender of the Armenian statehood.
Today Armenia is a member of the United Nations, the Commonwealth of Independent States, the Council of Europe, the World Trade Organization, the Eurasian Economic Union, and more than 40 other international organizations.