Թողարկվել է Հայաստանի Հանրապետության 30-ամյակին նվիրված հուշադրամ
1991 թ. սեպտեմբերի 21-ից Հայաստանի պատմության մեջ սկսվել է Երրորդ հանրապետության շրջանը: Սահմանվել են պետականության խորհրդանիշները՝ Հայաստանի Հանրապետության դրոշը, զինանշանը և օրհներգը: Հիմնվել են պետական պարգևներ` կոչումներ, շքանշաններ և մեդալներ:
1993 թ. նոյեմբերի 22-ին շրջանառության մեջ է դրվել Հայաստանի Հանրապետության ազգային արժույթը՝ դրամը:
Անկախ ժողովրդավարական պետության կազմավորումը նպաստել է ազգային ինքնագիտակցության և ավանդույթների պահպանմանն ու ամրապնդմանը, նաև բարձրացել է Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու դերը հասարակական կյանքում։ Անկախության ժամանակաշրջանի կարևորագույն նվաճումներից է ազգային բանակի՝ որպես հայոց պետականության պաշտպանի կայացումը:
Այսօր Հայաստանը Միացյալ ազգերի կազմակերպության, Անկախ Պետությունների Համագործակցության, Եվրոխորհրդի, Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության, Եվրասիական տնտեսական միության և 40-ից ավելի այլ միջազգային կազմակերպությունների անդամ է։
Դիմերես՝ ՀՀ զինանշանը` հավերժության նշանի ֆոնին:
Դարձերես՝ ոճավորված եռագույնը, զարդանախշ և «30-ամյակ» մակագրությունը:
Էսքիզների հեղինակներ` Հարություն Սամուելյան (դիմերես), Վարդան Վարդանյան (դարձերես):
Անվանական արժեքը 5000 դրամ
Քաշը 168,1 գ
Տրամագիծը 63,0 մմ
Դրամաշուրթը հարթ/համարակալված
Թողարկման քանակը 300 հատ
ՀՀ կենտրոնական բանկի պաշտոնական տեղեկատվությունը հուշադրամների շրջանառության մեջ դնելու օրվա մասին չի ենթադրում, որ հուշադրամների վաճառքը կազմակերպվում է տվյալ օրվանից: Վաճառվող հուշադրամների և դրանց վաճառքի գնի մասին տեղեկատվությունը տեղադրվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի «Թղթադրամներ և մետաղադրամներ» - «Դրամագետ» վաճառասրահ տիրույթում, «Դրամագետ» վաճառասրահում վաճառվող դրամագիտական արժեքներ բաժնում:

Выпущена памятная монета, посвященная 30-летию Республики Армения
21 сентября 1991 г. начался новый период в истории Армении – период Третьей республики. Были установлены символы государственности – флаг, герб и гимн Республики Армения, утверждены государственные награды – звания, ордена и медали.
22 ноября 1993 г. была введена в обращение национальная валюта Республики Армения – драм.
Формирование независимого демократического государства способствовало сохранению и укреплению национального самосознания и традиций, а также повысило роль Армянской апостольской церкви в общественной жизни страны. Одним из важнейших достижений Армении за годы независимости стало формирование национальной армии, как защитника армянской государственности.
Сегодня Армения является членом Организации Объединенных Наций, Содружества Независимых Государств, Совета Европы, Всемирной торговой организации, Евразийского экономического союза и более 40 международных организаций.