Ֆրանսիան քաղաքացիություն է շնորհել COVID-ի առաջնագծի 12,000 աշխատակիցների
Այս շաբաթ Ֆրանսիան քաղաքացիություն է շնորհել կորոնավիրուսի դեմ պայքարիառաջնագծի 12,000 աշխատակիցներին՝ ի նշան երախտագիտության նրանց ջանքերի և զոհաբերությունների համար: Այս մասին գրում է axios-ը։
Նշվում է, որ ներգաղթյալները կազմում են հիմնական աշխատողների քառորդ մասը, որոնք ակտիվ են եղել Իլ դը Ֆրանսում արգելափակումների ժամանակ, ըստ ֆրանսիական առողջապահական տվյալների:
«Այս առաջնագծի աշխատակիցներն արձագանքեցին ազգի կոչին։ Երկիրը հաջողության հասավ նրանց շնորհիվ», - ասվում է Ֆրանսիայի քաղաքացիության նախարար Մարլեն Շիապայի հայտարարության մեջ:
Հատուկ ծրագրի համաձայն, Ֆրանսիան արագացրել է քաղաքացիության համար դիմած ավելի քան 16,300 մարդկանցից 12,012 նոր քաղաքացիների գործերը և իջեցրել բնակության պահանջը հինգ տարուց մինչև երկու տարի:
Ըստ Շիապայի, Ֆրանսիայի քաղաքացիություն ստացածների մեջ են բժիշկներ, բուժքույրեր, սպասարկման ոլորտի աշխատակիցներ, գանձապահներ և աղբ հավաքողներ:

France granted citizenship to 12,000 COVID frontline workers this week in a show of gratitude for their efforts and sacrifices, Axios reported.
Immigrants comprise a quarter of the essential workers who remained active in the Île-de-France province during lockdowns, per data from a French health observatory.
"These frontline workers responded to the call of the nation," France’s citizenship minister, Marlène Schiappa, said in a statement. "The country pulled through thanks to them."
Under the special program, France sped up cases for 12,012 new nationals out of more than 16,300 people who applied for citizenship, and decreased the requirement for residency from five years to two.