Ադրբեջանցիները Սյունիքում գողացել են բնակչի մեքենան ու չեն վերադարձնում
Ադրբեջանցիները գողացել են Տեղ համայնքում ժամանակավոր բնակություն հաստատած արցախցու «ՈւԱԶ» մակնիշի մեքենան: Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Տեղի համայնքապետ Ներսես Շադունցը։
Մեքենայի վառելիքը վերջացել է այն ժամանակ, երբ վերջինս շփոթմամբ անցել է ադրբեջանցիների կողմից օկուպացված տարածք։
«Դեպքը տեղի է ունեցել 3 օր առաջ։ Տղամարդն «ՈւԱԶ»-ով գնացել է Արցախ և այնտեղից հետ եկել դաշտամիջյան ճանապարհով։
Վերադառնալիս շփոթվել է և պատահական Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածք է մտել` 100-200 մետր, այսինքն` միջանցքի հատված։ Ճանապարհի հետ կապված այդ տարածքում նշումներ չկան։ Հետո հասկացել է ու մեր տարածք է փորձել վերադառնալ, սակայն մեքենայի վառելիքը վերջացել է»,– պատմել է Շադունցը։
Արցախցին մեքենան թողել է թշնամու կողմից օկուպացված տարածքում, շտապել Տեղ համայնք՝ վառելիք գտնելու նպատակով։
Վերադառնալով բնակիչը նկատել է, որ այն տեղում չի եղել` ադրբեջանցիները տարել էին։
««ՈՒԱԶ»-ը բուքսիրով են տարել՝ կամազի հետևից կապել են, քարշ տվել, տարել»,- ասաց Շադունցը
Դեպքի մասին տեղյակ են պահել ինչպես խաղաղապահներին, այնպես էլ սահմանապահ զորքերին։ Թշնամու սադրանքի մասին զեկուցել են նաև Արցախում գտնվող խաղաղապահ զորքերին, սակայն մեքենան բնակչին դեռևս չի վերադարձվել:

Azerbaijanis have stoled the vehicle of Armenian villager and refuse to return - Pastinfo
Azerbaijanis have stolen "UAZ" vehicle belonging of an Armenian resident of Tegh village, the head of community Nerses Shadonts told Pastinfo news agency. According to him, the vehicle ran out of gas when the villager accidentally occurred in the territory occupied by Azerbaijanis and was unable to remove it.
"The incident took place three days ago. The resident drove to Artsakh and returned by a road that passed through a valley. While returning, he had mistakenly made 100-200 meters deep into the territory controlled by Azerbaijanis, into the area of the corridor (connecting Artsakh to Armnenia). There were no signs in the mentioned area. When he realized that he had occurred in the wrong area he tried to get back, however the vehicle ran out of fuel," Shadonts told the source. The Armenian then left the car and returned to the village for fuel. When he was back he realized the car had been towed and removed from the scene by Azeris with a Kamaz truck.
In the words of the head of community, the peacekeepers and the borders troops have been notified about the incident. The command of the Russian peacekeepers has also been informed about this provocation of the Azeris, however the vehicle has not been returned yet.