«Հայաստանում գնաճը պայմանավորված է առաջարկով և վերջին շրջանում նաև սեզոնային ապրանքների գնաճով, մասնավորապես՝ բանջարեղենի գները նախորդ տարվա համեմատ օգոստոսին աճել են մոտ 66 %-ով»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտնեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Նրա խոսքով՝ գնաճի վրա ազդում են նաև երկու կարևոր գործոններ, որոնցից մեկը պահանջարկն է, և 2021թ. տարվա սկզբին մասնավոր սպառումն ավելացել էր 5.9 %-ով, այն դեպքում, երբ համախառն ներքին միջոցների կուտակումը նվազել է 6 %-ով, հետևաբար՝ պահանջարկն առաջանցիկ է արտադրությունների կարողությունների նկատմամբ:
Մարտին Գալստյանը հայտնեց, որ կա նաև ներքին ծառայությունների գների աճ:
«Մենք նպատակադրված փորձում ենք հանրությանը տալ մեսիջ առ այն, որ 2022 թվականին մենք վերադառնալու ենք մեր գնաճի թիրախին, ուստի այս պահին գնաճային սպասումները խարսխելու նպատակ ենք հետապնդում»,- հայտարարեց ՀՀ գլխավոր դրամատան ղեկավարը:
Նա հայտարարեց, որ կանխատեսում են գնաճի վրա արտաքին գործոնների ազդեցության պահպանում:
Լրագրողի հարցին, թե Գորիս-Կապան ճանապարհի փակումն ինչքանով կազդի տնտեսության վրա՝ Մարտին Գալստյանը պատասխանեց. «Մենք դիտարկում ենք բազային սցենար և դրա շուրջ որոշակի այլընտրանքային սցենարներ: Բազային սցենարի մեջ որոշակի ռիսկեր կան հաշվարկված, բայց մենք կարծում ենք, որ այդ ռիսկերն էկան չեն տնտեսական պրոցեսի խաթարման և տնտեսական գործունեության վտանգման տեսանկյունից»:
Նրա խոսքով՝ ԿԲ-ում մշակվում են նաև ռիսկային սցենարներ, որոնք ներառում են նաև Գորիս- Կապան ճանապարհի փակման դեպքը, բայց բազային սցենարում նման իրավիճակ արտացոլված չէ:

«Инфляция в Армении обусловлена предложением, а в последний период также ростом цен на сезонную продукцию. В частности, в августе цены на овощи, по сравнению с прошлым годом, выросли примерно на 66%», – заявил сегодня на пресс-конференции председатель ЦБ Мартин Галстян.
По его словам, на инфляцию влияют также два важных фактора, одним из которых является спрос. В начале 2021 года частное потребление выросло на 5,9% – и это в том случае, когда валовое накопление снизилось на 6%, следовательно, спрос опережает производственные мощности.
Мартин Галстян сообщил, что наблюдается рост цен и на внутренние услуги.
«Мы целенаправленно пытаемся донести до общественности месседж о том, что в 2022 году мы вернемся к нашей цели по инфляции, посему на данный момент мы преследуем цель закрепить инфляционные ожидания», – заявил глава Центробанка РА.
По его словам, прогнозируется сохранение влияния внешних факторов на инфляцию.
На вопрос журналиста, в какой мере перекрытие дороги Горис-Капан повлияет на экономику, Мартин Галстян ответил: «Мы рассматриваем базовый сценарий, а также несколько альтернативных сценариев вокруг него. В базовом сценарии есть рассчитанные определенные риски, но мы считаем, что эти риски не существенны с точки зрения нарушения экономического процесса или угрозы экономической деятельности».
По его словам, в Центробанке разрабатываются сценарии по рискам, которые охватывают и случай перекрытия дороги Горис-Капан, но такая ситуация не отражена в базовом сценарии.