«Հայաստանում գնաճը պայմանավորված է առաջարկով և վերջին շրջանում նաև սեզոնային ապրանքների գնաճով, մասնավորապես՝ բանջարեղենի գները նախորդ տարվա համեմատ օգոստոսին աճել են մոտ 66 %-ով»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտնեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Նրա խոսքով՝ գնաճի վրա ազդում են նաև երկու կարևոր գործոններ, որոնցից մեկը պահանջարկն է, և 2021թ. տարվա սկզբին մասնավոր սպառումն ավելացել էր 5.9 %-ով, այն դեպքում, երբ համախառն ներքին միջոցների կուտակումը նվազել է 6 %-ով, հետևաբար՝ պահանջարկն առաջանցիկ է արտադրությունների կարողությունների նկատմամբ:
Մարտին Գալստյանը հայտնեց, որ կա նաև ներքին ծառայությունների գների աճ:
«Մենք նպատակադրված փորձում ենք հանրությանը տալ մեսիջ առ այն, որ 2022 թվականին մենք վերադառնալու ենք մեր գնաճի թիրախին, ուստի այս պահին գնաճային սպասումները խարսխելու նպատակ ենք հետապնդում»,- հայտարարեց ՀՀ գլխավոր դրամատան ղեկավարը:
Նա հայտարարեց, որ կանխատեսում են գնաճի վրա արտաքին գործոնների ազդեցության պահպանում:
Լրագրողի հարցին, թե Գորիս-Կապան ճանապարհի փակումն ինչքանով կազդի տնտեսության վրա՝ Մարտին Գալստյանը պատասխանեց. «Մենք դիտարկում ենք բազային սցենար և դրա շուրջ որոշակի այլընտրանքային սցենարներ: Բազային սցենարի մեջ որոշակի ռիսկեր կան հաշվարկված, բայց մենք կարծում ենք, որ այդ ռիսկերն էկան չեն տնտեսական պրոցեսի խաթարման և տնտեսական գործունեության վտանգման տեսանկյունից»:
Նրա խոսքով՝ ԿԲ-ում մշակվում են նաև ռիսկային սցենարներ, որոնք ներառում են նաև Գորիս- Կապան ճանապարհի փակման դեպքը, բայց բազային սցենարում նման իրավիճակ արտացոլված չէ:

Vegetable prices in Armenia grew by nearly 66%, says Central Bank head
Inflation in Armenia is conditioned by the supply, and in the recent period also by the increase in prices for seasonal products. In particular, vegetable prices grew by around 66% in August compared to the same month of last year, Chairman of Armenia’s Central Bank Martin Galstyan told a news conference on Tuesday.
According to him, two key factors, including demand, affect inflation rates. In early 2021, private consumption increased by 5.9%, whereas gross capital formation decreased by 6%, thus, demand is outstripping production capacity, he said.
Martin Galstyan noted that a rise in prices for domestic services has also been recorded in Armenia.
“We are trying to convey to the public the message that in 2022 we will return to our inflation target, therefore, at the moment we are pursuing the goal of anchoring inflation expectations,” the Central Bank head said.
According to him, the influence of external factors on the national inflation rates is expected to maintain.
Asked to what extent the closure of the Goris-Kapan road will affect the economy, Martin Galstyan replied: “We are considering the baseline scenario, as well as several alternative scenarios around it. In the baseline scenario there are certain measured risks, but we believe that these risks are not significant in terms of disruption of the economic process or threats to the economic activity.”
In his words, the Central Bank is elaborating risk scenarios, which include the Goris-Kapan road closure, but such a situation is not reflected in the baseline scenario.