Իրանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Սյունիքում տիրող իրավիճակին՝ իրանական բեռնատարները կանգնեցնելու հետ կապված
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սայիդ Խաթիբզադեն հայտարարել է, որ հարևանների հետ հարաբերություններն առաջնահերթություն են Իրանի համար, որն արտահայտվում է որպես նախագահ Իբրահիմ Ռաիսիի արտաքին քաղաքականության հիմնարար մոտեցում: Այս մասին գրում է Pars Today-ը։
«Մենք փորձում ենք Իրանի Իսլամական Հանրապետության հնարավորություններն օգտագործել տարածաշրջանային զարգացման, խաղաղության և կայունության համար` բոլոր հարևանների մասնակցությամբ: Մասնավորապես, օրակարգում են Հայաստանի, ինչպես նաև մեր մյուս հարևանների հետ հարաբերությունները»,- ասել է Խաթիբզադեն:
Ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի 12-ին, հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանի Սյունիքի մարզի Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանցի ոստիկանները կանգնեցնում են իրանական բեռնատար մեքենաները՝ փաստաթղթերն ու բեռները ստուգելու համար, ինչպես նաեւ 50 000 դրամ են պահանջում, որպեսզի վարորդներին թույլ տան անցնել:

Iranian Foreign Ministry commented on the situation with trucks traveling to Armenia
Saeed Khatibzadeh, the spokesman at Iran's Foreign Ministry, stated on Tuesday that relations with neighboring countries are priority for Iran, which is reflected in the fundamental approach in the foreign policy of Iran's President Ebrahim Raisi.
"We are trying to use opportunities of the Islamic Republic for the development, peace and stability of the region with involvement of all neighbors. In particular, relations with Armenia and other countries are on the agenda," Khatibzadeh said, as cited by Pars Today.
To remind, earlier the National Security Service of Armenia reported that the Azerbaijani police are inspecting trucks with Iranian license plates checkpoint on Goris-Kapan Highway, which are carrying goods and products from the Islamic Republic to Armenia.