Արմեն Գևորգյան. Առաջին անգամ բնակչությունը մտահոգված է անվտանգության խնդիրներով
«Վերջերս հրապարակվեցին ԱՄՆ -ի հանրապետական   ինստիտուտի Հայաստանում հասարակական կարծիքի նոր հարցման արդյունքները:
Մի քանի հետաքրքիր հանգամանքներ, որոնց վրա կուզենայի ուշադրությունը հրավիրել.
Առաջինը այն խնդիրների առաջնահերթությունն է, որոնց լուծումը բնակչությունն ակնկալում է ներկայիս իշխանություններից:
Թոփ 5 -ը ըստ կարևորության.
Անվտանգության հարցերի լուծում
Սոցիալական պայմանների բարելավում
Բանակի հզորացում
Նոր աշխատատեղերի ստեղծում
Տնտեսական աճը:
Երկրորդն այն է, թե ինչու շատերը չմասնակցեցին քվեարկությանը:  Շատ հետաքրքիր պատասխաններ:
Առաջին երեքը նվազման կարգով են.
Ժամանակ չկար
Կուսակցություններից և առաջնորդներից ոչ մեկ չոգեշնչեց
Ընտրությունները չեն կարող փոխել իրավիճակը:
Երրորդը բնակչության վերաբերմունքն է կորոնավիրուսի նկատմամբ. Կա խնդրի կարևորության և բարդության գիտակցում, բայց դրա լուծումների նկատմամբ համարժեք վերաբերմունք չկա:
Որոշ նախնական բացահայտումներ.
1. Երկար տարիներից հետո առաջին անգամ բնակչությունը մտահոգված է անվտանգության խնդիրներով, և տնտեսական վիճակը և սոցիալական հարցերը շարունակում են մնալ առաջնահերթ:  Արդարության և արդարադատության  խնդիրները 9 -րդ տեղում:  Իսկ ի՞նչ օրակարգ են առաջարկում իշխանությունները մեզ:
2. Ներկայիս քաղաքական կուսակցություններին և գործիչներին պետք է մտահոգի այն ընտրողների մոտիվացիան, ովքեր չեն գնացել ընտրության:  Եվ դրանք կեսից ավելին էին !!  Դատելով պատասխաններից ՝ Հայաստանի քաղաքական դաշտը կարող է մտնել երաշտի շրջան, որը սարսափելի հետևանքներ կունենա երկրի համար»։

Армен Геворкян: Политический ландшафт Армении может вступить в период засухи, что будет иметь плачевные последствия
14:07 15/09/2021
«Недавно были опубликованы результаты нового исследования общественного мнения Республиканским институтом США.
Несколько интересных аспектов, на которые хотел бы обратить внимание:
Первое - приоритетность задач, решение которых население ожидает от действующих властей:
Первая пятерка в порядке важности:
Решение вопросов безопасности
Улучшение социальных условий
Укрепление армии
Создание новых рабочих мест
Экономический рост
Второй - почему многие не принимали участие в голосовании. Очень интересные ответы.
Первые три в порядке убывания:
Не было времени
Никто из партий и лидеров меня не воодушевил
Выборы не могли бы изменить ситуацию.
Третий - отношение населения к коронавирусу - есть понимание важности и сложности проблемы, но нет адекватности к ее решениям.
Некоторые предварительные выводы:
1. Впервые за долгие годы население волнуют вопросы безопасности и продолжают оставаться приоритетом экономическая ситуация и социальное положение. Вопросы правосудия и справедливости на 9 месте. А какую повестку дня предлагают нам власти???
2. Действующие Политические партии и деятели должны быть обеспокоены мотивацией тех избирателей, которые не пошли на выборы. А их было больше половины!! Судя по ответам, политический ландшафт Армении может вступить в период засухи, что будет иметь плачевные последствия для страны».