OCCRP․ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարն ունի երկարամյա կին ուղեկից՝ ավելի քան 13 միլիոն դոլար չբացատրված ակտիվներով
«Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծը» (OCCRP) հրապարակել է իր նոր հոդվածը՝ վերնագրված՝ «Ռուսաստանի արտգործնախարարն ունի երկարամյա կին ուղեկից՝ ավելի քան 13 միլիոն դոլար չբացատրված ակտիվներով»։
OCCRP-ն ներկայացնում է 2014թ․-ին Սուրբ Սերգիոս Ռադոնեժսկու վերականգնված տաճարի օծումը պատրիարք Կիրիլի կողմից, որին ներկա է եղել նաև Սերգեյ Լավրովը, հանդես է եկել խոսքով։ Ներկա է եղել նաև Վլադիմիր Պուտինը։
Սակայն OCCRP-ն 2014 թվականի դեկտեմբերի 8-ի իրադարձության տեսանյութում, որը տեղադրվել է YouTube-ում՝ Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու կողմից, բացահայտել է մի հետաքրքիր մանրամաս: Ամբողջ այցի ընթացքում խմբին ուղեկցել է սև թիկնոցով և սպիտակ շալով անհայտ մի կին:
Նրա ինքնությունը պարզվել է նույն օրը ավելի ուշ, երբ պատրիարքը նրան պարգևատրել է եկեղեցու վերականգնման գործում օգնության համար:
«Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության աշխատակից Սվետլանա Ալեքսանդրովնա Պոլյակովան պարգևատրվում է Մոսկվայի Մեծ դքսուհի, Սուրբ Էվֆրոսինի Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու շքանշանով», - ասել է հոգևորականը:
«Բայց Սվետլանա Պոլյակովան սովորական բյուրոկրատ չէ: Տարիներ շարունակ, ինչպես լրագրողներին ասել է ԱԳՆ պաշտոնյային մոտ կանգնած աղբյուրը, նա շատ մտերիմ հարաբերություններ է ունեցել Լավրովի հետ: Լրագրողները պարզել են, որ Սուրբ Սերգիոս եկեղեցու շուրջ նրան (Սերգեյ Լավրովին- խմբ․) ուղեկցելուց բացի, նա նրա հետ մեկնել է Սոչի և Սանկտ Պետերբուրգ: Նա նույնիսկ հայտնվել է բջջային հեռախոսների հասցեների գրքերում`նրա (Լավրովի-խմբ․) ազգանվան ներքո:
Պոլյակովան նաև ունի էական ակտիվներ, որոնք պարզապես «ԱԳՆ աշխատակիցը» գրեթե հաստատ չէր կարող ունենալ։ Գույքի գրանցումները ցույց են տալիս, որ նա և իր ընտանիքը ունեն անշարժ գույք Ռուսաստանում և Մեծ Բրիտանիայում՝ մոտ 1 միլիարդ ռուբլու արժեքով (13,6 միլիոն դոլար):
Պոլյակովան և արտաքին գործերի նախարարությունը չեն արձագանքել մեկնաբանությունների խնդրանքներին»,-գրում է OCCRP-ն:
Գտնելով Պոլյակովային
Նշվում է, որ Լավրովի տասնամյակներ շարունակ դիվանագիտական կարիերան սկսվեց 1970-ականների սկզբին, երբ նա ծառայում էր Շրի Լանկայում խորհրդային դեսպանատանը: 1994-2004 թվականներին նա գլխավորել է ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական առաքելությունը: Այնուհետեւ նա նշանակվել է արտաքին գործերի նախարար ու զբաղեցնում է պաշտոնը 17 տարի:
71-ամյա դիվանագետը, որը հայտնի է համաշխարհային բեմում Ռուսաստանի կառավարության շահերի կոշտ և անողոք առաջմղմամբ, երկրի ամենահայտնի և ամենաերկարակյաց նախարարներից մեկն է:
Հիմնականում այդ պատճառով Պուտինը խնդրեց նրան միանալ իշխող «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության ցուցակին՝ Պետդումայի այս ամսվա ընտրությունների համար:
«Ես նախագահի շուրթերից ստացված այս առաջարկը համարում եմ պատիվ», - ասել է Լավրովը:
Լավրովն ամուսնացած է, ունի դուստր: Նրա տարեկան եկամուտների հայտարարագրերը, որոնք նա պարտավոր է ներկայացնել որպես բարձրագույն պաշտոնյա, ցույց են տալիս, որ զույգը տարեկան վաստակել է վեցից տասը միլիոն ռուբլի (100,000 - 136,000 դոլար)։
Ավելին կարդացեք Ռուսաստանի «օտարերկրյա գործակալների մասին» օրենքի և այն մասին, թե ինչպես է այն օգտագործվել լրագրողներին թիրախավորելու համար.
«The Insider-ը՝ անկախ լրատվամիջոց, որը Ռուսաստանի կառավարությունը «օտարերկրյա գործակալ» էր հայտարարել այս տարվա սկզբին, հայտնում է, որ ԱԳ նախարարն ունի ավելի քան 600 միլիոն ռուբլու (8,2 միլիոն դոլար) բարձրակարգ անշարժ գույք, ակտիվներ, որոնց հետ դժվար է համադրել նրա հայտարարագրած եկամուտը:
Բայց նույնիսկ դրանք անգույն են այն բանի համեմատ, ինչ լրագրողները այժմ գտել են նրա ուղեկից Սվետլանա Պոլյակովայի մոտ:
OCCRP- ի ռուս գործընկեր IStories-ն առաջին անգամ նրա մասին իմացել է ԱԳՆ բարձրաստիճան պաշտոնյային մոտ կանգնած աղբյուրից, ով Լավրովի հետ իր հարաբերությունները որակել է որպես մտերիմ և վաղեմի: Ավելին, աղբյուրը նշում է, որ Պոլյակովան զգալի ազդեցություն է ձեռք բերել նախարարությունում:
Երկար ժամանակ լրագրողները դեռ չէին կարողանում բացահայտել Պոլյակովային, քանի որ չգիտեին նրա հայրանունը, մինչև որ դա բացահայտվեց օծման արարողության YouTube-ի տեսանյութում:
Տեսանյութում երևում է, թե ինչպես է անհայտ Պոլյակովան քայլում էլիտար խմբի հետ, որի մեջ էին Լավրովն ու Պուտինը, երբ նրանք շրջում էին եկեղեցում, ինչը հուշում է, որ նա հատուկ կարգավիճակ ուներ: Նման առիթներով նախագահի մոտ հայտնվելը պահանջում է հավանության բազմաթիվ մակարդակներ:
Պոլյակովայի ամբողջական անունը նաև հնարավորություն տվեց լրագրողներին պարզել նրա հեռախոսահամարը: Հետո նրանք օգտագործեցին մի ծրագիր, որը հեռախոսահամարները համընկնում է կոնտակտների ցուցակներում եղած անունների հետ և պարզեցին, որ մի քանի հոգի նշել են նրա կոնտակտային տվյալները որպես «Սվետլանա Լավրովա» կամ «Լավրովա Սվետլանա», չնայած որ նա պաշտոնապես երբեք նախարարի ազգանունը չի կրել: (Նախքան Պոլյակովայի հեռախոսահամարը ստուգելը, լրագրողները ստուգեցին իրենց սեփականը, և հավելվածը իսկական արդյունքներ տվեց. նրանց բջջային համարները թվարկված էին այլ մարդկանց հեռախոսագրքերում `իրենց ճիշտ անուններով և ազգանուններով):
Նրանց փոխհարաբերությունների հետագա ապացույցները գալիս են աղբյուրից, ով մուտք է գործել թռիչքների տվյալների բազա: Այն ցույց տվեց, որ Պոլյակովան Լավրովի հետ ճանապարհորդել է առնվազն երեք անգամ`մեկ անգամ Մոսկվայից Սոչի և մեկ անգամ Մոսկվայից Սանկտ Պետերբուրգ և հակառակ ուղղությամբ»,-գրում է կայքըն ու նշում, որ այս այցերը կարող են և շատ եղած լինել, քան ցույց է տվել տվյալների բազան:
Համեստ բիզնես, անհամեստ հարստություն
Բացի ԱԳՆ-ում աշխատելուց, Պոլյակովան ունեցել է եկամտի մի քանի այլ աղբյուրներ:
Մինչև 2012 թվականը, ինչպես ցույց են տալիս գործարար տվյալները, նա եղել է Consul ռեստորանի համասեփականատերը, որը գտնվում է Մոսկվայի կենտրոնում գտնվող ԱԳՆ դիվանագիտական ակադեմիայի ներսում:
Ռեստորանը ստացել է պետական պայմանագրեր՝ ուսանողներին, ուսուցիչներին և այցելող օտարերկրյա դիվանագետներին սնունդ տրամադրելու համար: Բայց, ըստ ֆինանսական գրառումների, բիզնեսը առանձնապես եկամտաբեր չէր: 2015-2020 թվականների ընթացքում նրա ընդհանուր եկամուտը կազմել է ընդամենը 120 միլիոն ռուբլի (1,6 միլիոն դոլար):
«Պոլյակովան մի քանի այլ ընկերություններ ուներ որպես ռեստորանային բիզնես, բայց դրանք նույնպես մեծ եկամուտներ չէին բերում, ըստ նրանց ֆինանսական հաշվետվությունների: Այդուհանդերձ, ըստ ռուսական սեփականության տվյալների, Պոլյակովան ունի մոտ 1 միլիարդ ռուբլու (13,6 միլիոն դոլար) ունեցվածք, որը հիմնված է անշարժ գույքի համադրելի ցանկերի վերլուծության վրա:
Նրա ունեցվածքի թվում է 260 քառակուսի մետր մակերեսով բնակարան Մոսկվայի կենտրոնում գտնվող Պրեչիստենկա 13. բնակելի համալիրում: Այս շենքը գտնվում է այսպես կոչված «Ոսկե մղոն» տարածքում, որտեղ տեղակայված են քաղաքի ամենաթանկ բնակարանները: Հաղորդվում է, որ Պրեչիստենկա 13-ի բնակիչների թվում կան ազդեցիկ գործարարների և պաշտոնյաների հարազատներ, ինչպես նաև Լեոնիդ Միխելսոնը՝ Ռուսաստանի ամենահարուստ մարդկանցից մեկը:
Գույքի գրանցումները չեն բացահայտում տվյալ անշարժ գույքի արժեքը: Բայց նույն շենքի գրեթե նույն չափի բնակարանը վաճառվում է ավելի քան 700 միլիոն ռուբլով (9,5 միլիոն դոլար):
Ըստ սեփականության տվյալների, Պոլյակովան նաև ունի բնակարան Սոչիի էլիտար բնակելի շենքում, որը արժե մոտ 50 միլիոն ռուբլի (680,000 դոլար), և ունի մի տուն մերձմոսկովյան գյուղերից մեկում, որը արժե մոտ 57 միլիոն ռուբլի (776,000 դոլար):
Բնակարաններից բացի, IStories-ը ձեռք է բերել մի փաստաթուղթ, որը ցույց է տալիս, որ Պոլյակովայի ընտանիքն ունի շքեղ մեքենաների հավաքածու: Նա և իր մայրը ունեն երեք բարձրակարգ Mercedes-Benz ավտոմեքենա, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 40 միլիոն ռուբլի (545,000 դոլար), ինչպես նաև Porsche: Պոլյակովան նաև Bentley-ի սեփականատեր է եղել մինչև 2016 թ.-ը։
Պոլյակովայի դուստրը՝ 26-ամյա Պոլինան, սովորել է Լոնդոնի Imperial College Business School- ում: Նա բրիտանական մայրաքաղաքում PPK Investments Ltd ընկերության սեփականատեր է, որը գրանցված է քաղաքի ամենաթանկ թաղամասերից մեկում՝ Քենսինգթոնում գտնվող տանը: Ընկերության հիմնական գործունեությունը անշարժ գույքի առք ու վաճառքն է:
2016 թվականին Պոլինան նույն շենքում բնակարան է վարձակալել 999 տարի ժամկետով, ինչը Միացյալ Թագավորությունում անշարժ գույքի անուղղակի սեփականության սովորական ձև է: Նա վարձակալության համար վճարել է 4.4 միլիոն բրիտանական ֆունտ (6.2 միլիոն դոլար): Այդ ժամանակ նա ընդամենը 21 տարեկան էր»,-գրում է կայքը:

Russian FM has a longtime female companion with over $13 million in unexplained assets – OCCRP
Standing at the altar, surrounded by priests wearing gold-trimmed vestments, Lavrov was addressing Patriarch Kirill and other church and lay officials at an elaborate consecration ceremony.
The Church of St. Sergius of Radonezh, near the old Tsarist estate of Tsarskoe Selo, had been rebuilt after being destroyed during the Soviet era. Lavrov, who rarely betrays much emotion in his public appearances, said he was moved to have been invited to head up the board of trustees.
President Vladimir Putin himself was in attendance. The longtime Russian leader toured the church with Lavrov, the patriarch, and a representative of the church museum, admiring a uniform worn by Emperor Nicholas II and other historical artifacts.
But a video of the December 8, 2014 event, posted on YouTube by the Russian Orthodox Church, reveals a curious detail. During the entire visit, an unknown woman wearing a black cloak and white shawl was seen accompanying the group.
Her identity was revealed later that day, when the patriarch presented her with an award for her help restoring the church.
“Svetlana Alexandrovna Polyakova, an employee of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation, is awarded the Order of the Russian Orthodox Church of St. Euphrosyne, Grand Duchess of Moscow, III degree,” a clergyman intoned.
But Svetlana Polyakova is no ordinary bureaucrat.
For years, a source close to a foreign ministry official told reporters, she has had a very close relationship with Lavrov. Reporters found that, in addition to accompanying him around the Church of St. Sergius, she has travelled with him to Sochi and St. Petersburg. She has even appeared in cell phone address books under his last name.
Polyakova also has substantial assets that a mere “employee of the Foreign Ministry” would almost certainly not be able to afford. Property records show that she and her family own real estate in Russia and Great Britain worth about 1 billion rubles ($13.6 million).
Polyakova and the Ministry of Foreign Affairs did not respond to requests for comment.
Finding Polyakova
Lavrov’s decades-long diplomatic career began in the early 1970s, when he served at the Soviet embassy in Sri Lanka. Between 1994 and 2004, he headed Russia’s permanent mission to the United Nations. He was then appointed foreign minister, a post he has held for 17 years.
The 71-year-old, known for his tough and relentless promotion of the Russian government’s interests on the world stage, is one of the country’s most popular and longest serving ministers.
Largely for this reason, Putin asked him to join the ruling United Russia party’s list for this month’s elections to the State Duma. “I consider this offer from the president’s lips an honor,” Lavrov said, explaining his acceptance of the candidacy earlier this year.
Lavrov is married and has a daughter. His annual income declarations, which he is mandated to submit as a top official, show that the couple earned between six and ten million rubles ($100,000 - $136,000) annually over the last five years.
The Insider, an independent outlet that the Russian government declared a “foreign agent” earlier this year, has reported that the foreign minister owns high-end real estate worth more than 600 million rubles ($8.2 million), assets that are difficult to square with his declared income.
But even these pale in comparison with what reporters have now found in the possession of his companion, Svetlana Polyakova.
IStories, OCCRP’s Russian partner, first learned about her from a source close to a senior foreign ministry official, who described her relationship with Lavrov as close and long-standing. Moreover, the source said, Polyakova has gained significant influence in the ministry.
For a long time, reporters still could not identify Polyakova because they did not know her patronymic — until it was revealed in the YouTube video of the consecration ceremony. The video also shows the unknown Polyakova walking with an elite group that included Lavrov and Putin as they toured the church, suggesting she had a special status. Appearing close to the president on such occasions takes many levels of approval.
Polyakova’s full name also enabled reporters to track down her phone number. Then they used an app that matches phone numbers to names in contact lists, and found that several people listed her contact information as “Svetlana Lavrova” or “Lavrova Svetlana,” though she has never officially held the minister’s last name. (Before checking Polyakova’s phone number, reporters checked their own and the app returned genuine results — their mobile numbers were listed in other people’s phone books with their correct names and surnames.)
Further evidence of their relationship comes from a source who gained access to a flight database. It showed that Polyakova travelled with Lavrov on at least three occasions: once from Moscow to Sochi and once from Moscow to Saint Petersburg and back.
Modest Business, Immodest Wealth
In addition to her work at the Foreign Ministry, Polyakova had several other sources of income.
Until 2012, business records show, she was a co-owner of Consul, a restaurant located inside the foreign ministry’s diplomatic academy in central Moscow.
The restaurant received state contracts to provide meals for students, teachers, and visiting foreign diplomats. But according to financial records, the business was not especially profitable. Between 2015 and 2020, its total revenue was only 120 million rubles ($1.6 million).
Polyakova had several other companies listed as restaurant businesses, but they didn’t bring in high revenues either, according to their financial reports. Nevertheless, according to Russian property records, Polyakova owns properties estimated to be worth around 1 billion rubles ($13.6 million), based on an analysis of comparable real estate listings.
Among her properties is a 260-square-meter apartment in a residential complex in the center of Moscow called Prechistenka 13. This building is located in the so-called “Golden Mile” area, which hosts some of the city’s most expensive apartments. Prechistenka 13’s residents reportedly include relatives of influential businessmen and officials — as well as Leonid Mikhelson, one of the richest people in Russia.
Property records do not reveal the value of a given piece of real estate. But an apartment of almost the same size in the same building is on sale for more than 700 million rubles ($9.5 million).
According to property records, Polyakova also owns an apartment in an elite residential building in the resort city of Sochi worth about 50 million rubles ($680,000), and owns a house in a village near Moscow worth about 57 million rubles ($776,000).
In addition to the apartments, IStories obtained a document showing that Polyakova’s family boasts a fleet of luxury cars. She and her mother own three high-end Mercedes-Benz vehicles worth a total of about 40 million rubles ($545,000), as well as a Porsche. Polyakova also owned a Bentley until 2016.
Polyakova’s daughter Polina, 26, studied at the Imperial College Business School in London. She owns a company in the British capital, PPK Investments Ltd, which is registered at a house in Kensington, one of the city’s most expensive districts. The company’s principal activity is buying and selling real estate.
In 2016, Polina leased an apartment in the same building for 999 years, a common form of indirect real estate ownership in the United Kingdom. She paid 4.4 million British pounds ($6.2 million) for the lease. At the time, she was just 21 years old.