Սերժ Սարգսյանի փաստաբանն արձագանքում է նրա՝ Բադեն-Բադեն գնալու լուրերին.  Ոչինչ անհետևանք չի մնալու
ՀՀ երրոր նախագահ Սերժ Սարգսյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է Փաստերի ստուգման հարթակի  հրապարակված այն լուրերին, ըստ որոնց իբր «Սերժ Սարգսյանն այցելել է Բադեն-Բադեն Ապրիլյան պատերազմի ֆորմալ ավարտից մի քանի ժամ անց՝ ապրիլի 5-ին»։
Ամրամ Մակինյանը հրապարակել է պաշտոնական այցի ծրագրից արտատպվածքներն ու գրել.
«Ինչպես խոստացել էի` ՀՀ երրորդ Նախագահ, Արցախի հերոս Սերժ Սարգսյանի անվան շուրջ ակնհայտ միտումնավորությամբ և հստակ հրահանգավորմամբ տարածվող ստերի հետևից մեկ առ մեկ գնալու ենք, ոչինչ անհետևանք չի մնալու:
Նույն համատեքստում  անդրադառնալով  այսօր լրատվական դաշտում տարածվող ակնհայտ ուղղորդված այն հերյուրանքին, թե ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2016 թվականի ապրիլի 6-ին Բեռլին կատարելիք պաշտոնական այցից առաջ` ապրիլի 5-ին իբր մեկնել է Բադեն-Բադեն քաղաք, հայտնում եմ, որ ներկայացվածը ուղղորդված հերթական բացարձակ զրպարտչական ապատեղեկատվությունն է։
ՀՀ Նախագահի հիշյալ պաշտոնական այցի ողջ ընթացքը րոպեի ճշգրտությամբ ամրագրված է իրավասու մարմիններում, այդ թվում՝ ՀՀ ԱԳՆ-ի, Պետական արարողակարգի ծառայության արխիվներում։ Ինչ վերաբերում է Քաղաքացիական ավիացիայի  կողմից տրամադրված տեղեկանքին, ապա այն կամ միտումնավոր կեպով, կամ անփութության արդյունքում ճշգրիտ չէ և չի արտացոլում 2016թ. ապրիլի 5-ին Սերժ Սարգսյանի ԳԴՀ կատարած պաշտոնական այցի փաստացի երթուղին:
Ավելին` նախագահ Սարգսյանի այցը Գերմանիա մեկնարկել է ապրիլի 5-ի երեկոյան Բեռլինի օդանավակայանի ռազմական մաս ժամանմամբ։ Սույն փաստը ապացուցվում է ինչպես պաշտոնական ծրագրով, այնպես էլ  կարող է հաստատվել պատվիրակության այլ անդամների և նախագահին այցի ընթացքում ուղեկցող լրագրողների կողմից։
Հետևաբար` Սերժ Սարգսյանը ապրիլի 5-ին չի ժամապել Կարլսռուհե, չի գիշերել Բադեն-Բադենում, և սա անհերքելի փաստ է։
Ուստի, ճիշտ կլիներ, որ մինչև սուտ տեղեկություններ տարածելու առաջարկություն ստանալն ու համաձայնություն տալը, իրավական ուղեկցում ունենալու նպատակով նախ և առաջ պարզվեր համապատասխան որակավորում ունեցող փաստաբանների զբաղվածության աստիճանը:
Միաժամանակ հորդորում եմ ԶԼՄ-ներին չտարածել ակնհայտ զրպարտչական տեղեկատվությունը` հակառակ պայմաններում ստիպված կլինեմ դիմել օրենսդրությամբ նախատեսված գործիքակազմերի օգնությանը:

Адвокат Сержа Саргсяна отреагировал на сообщения о его поездке в Баден-Баден: «Ничего не останется без последствий»
15:10 16/09/2021
Адвокат третьего президента Армении Сержа Саргсяна Амрам Макинян на своей странице в соцсети Facebook коснулся опубликованных «Платформой проверки фактов» сведений, согласно которым «Серж Саргсян прилетел в Баден-Баден через несколько часов после формального завершения Апрельской войны  – 5 апреля».
Амрам Макинян опубликовал копии из программы официального визита и написал:
«Как я и обещал, мы будем последовательно идти по следам лжи, распространяемой умышленно и по четкому указанию вокруг имени третьего президента Республики Армения, героя Арцаха Сержа Саргсяна, ничего не останется без последствий.
В том же контексте, касаясь этой тиражируемой по инструкции сегодня в медиа-поле явной выдумки о том, якобы третий президент Республики Армения Серж Саргсян 5 апреля, перед своим официальным визитом в Берлин 6 апреля 2016 года, вылетел в Баден-Баден, сообщаю: представленное – очередная совершенно клеветническая дезинформация.
Весь процесс упомянутого официального визита президента Республики Армения с точностью до минуты зафиксирован в компетентных органах, в том числе в архивах министерства иностранных дел Республики Армения, Службы государственного протокола. Что касается справки, предоставленной Гражданской авиацией, то она либо нарочно, либо из-за халатности неверна, она не отражает фактического маршрута официального визита Сержа Саргсяна в Федеративную Республику Германия 5 апреля 2016 года.
Более того, визит президента Саргсяна в Германию стартовал вечером 5 апреля с прибытия в военную часть аэропорта Берлина. Этот факт подтверждается как официальной программой, так и другими членами делегации, журналистами, сопровождавшими президента во время визита.
Соответственно, Серж Саргсян 5 апреля не прибывал в аэропорт Карлсруэ, не ночевал в Баден-Бадене, и это неоспоримый факт.
Посему, было бы правильнее, до получения предложения тиражировать ложные сведения и согласия на него, сначала выяснить уровень занятости обладающих соответствующей квалификацией адвокатов для получения юридической помощи.
При этом призываю СМИ не распространять откровенно клеветническую информацию, иначе мне придется прибегнуть к инструментам, предусмотренным законом.