Ֆրեզնոյում կցուցադրվի Էմիլ Գեսսենի՝ Արցախյան պատերազմի մասին պատմող ֆիլմը
ԱՄՆ Ֆրեզնո քաղաքում կցուցադրվի վավերագրող կինոռեժիսոր, Բրիտանական թագավորական ծովային հետևակային նախկին հրամանատար Էմիլ Գեսսենի՝ արցախյան պատերազմի մասին պատմող վավերագրական ֆիլմը՝ «45 օր. պայքար հանուն ազգի»։
Fox26 News-ը գրում է, ֆիլմի ցուցադրությունը կկայանա Tower Theater-ում սեպտեմբերի 19-ին: Տոմսերի վաճառքի հասույթը կտրամադրվի մի քանի հայկական բարեգործական կազմակերպությունների, որոնք աջակցում են ինչպես Հայաստանում և Արցախում կարիքավորներին:
«45 օր. պայքար հանուն ազգի» ֆիլմն արդեն ցուցադրվել է Հոլիվուդում։ Ֆիլմը Հայաստանում ցուցադրվել է օգոստոսին։
Բրիտանացին Արցախում աշխատել է 2020 թվականի աշնանային ռազմական գործողությունների ընթացքում: Ֆիլմը պատմում է մարդկային պատմություններ Արցախի ու Ադրբեջանի միջև վերջին պատերազմի մասին։

Emile Ghessen's film about the Nagorno-Karabakh war to be screened in Fresno
A new documentary about the 44-day war in Artsakh (Nagorno Karabakh) will be soon screened in Fresno, Fox26news reports.  According to filmmaker and director, Emile Ghessen, a former Royal Marines Commando, “45 Days: The Fight for a Nation” has screened in Hollywood and is making its way to the Tower Theater on Sunday, September 19.
"45 Days: The Fight for a Nation" will screen at 7 p.m. and will run for 98 minutes, with mingling afterward between 9-11 p.m. It is noted that proceeds from the event will be donated to several Armenian charities supporting those in both Armenia and Artsakh. Both drinks and other concessions will be available to those attending the event.
To note, the film tells the story of the Artsakh conflict, its volunteers and impact on the Armenia people. This groundbreaking documentary will provide insights into irregular warfare, the use of drones in conflict and the stories of fathers and sons who perished during the fight to hold on to Artsakh from Azerbaijani forces.