Որոտանի ճանապարհին տեսախցիկների միջոցով Ադրբեջանը հավաքում է ՀՀ քաղաքացիական բնակիչների անձնական տվյալներ. ՄԻՊ
Սյունիքի մարզում սեպտեմբերի 14-15-ը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի փաստահավաք աշխատանքները հաստատում են, որ Երևան-Կապան Մ2 միջպետական ճանապարհի Գորիսի Որոտան բնակավայրի հատվածում սեպտեմբերի 11-ին ադրբեջանական ոստիկանական հենակետ տեղադրելուց հետո ադրբեջանական զինված ծառայողները շարունակական դիտավորյալ արարքներով խախտում են մարդկանց իրավունքները: Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Մասնավորապես, փաստերը վկայում են, որ հենակետի զինված ծառայողները շարունակում են առանց իրավական հիմքերի կանգնեցնել օրինական հիմունքներով ՀՀ-ում գտնվող և միջպետական ճանապարհի այդ հատվածով երթևեկող իրանական պետհամարանիշներով բեռնատար ավտոմեքենաներ, տարբեր ստուգումներ իրականացնել: Վարորդներից անօրինական գանձում են գումարներ, ներկայացնում են անօրինական այլ պահանջներ:
Մասնավորապես, պահանջում են դիզվառելիք, հայտարարված իբր պետական մուծումներից զատ գանձում են կանգնելու համար վճար, կան ահազանգեր ՀՀ դրամով տարբեր չափի գումարներ գանձելու մասին:
Ոստիկանական հենակետի անմիջապես հարևանությամբ՝ ճանապարհի վրա տեղադրված են արգելապատնեշներ:
Ադրբեջանական զինված ծառայողների այս անօրինական արարքների պատճառով ճանապարհի Որոտանի հատվածում էականորեն դանդաղել է մարդկանց ու քաղաքացիական մեքենաների տեղաշարժը, այդ պատճառով հաճախակի են դարձել խցանումները: Դրանք գնալով ավելի են ինտենսիվանում:
Նույն կերպ խաթարվել է երթևեկությունը Կապան-Տաթև ճանապարհով: Ճանապարհը լրջորեն ծանրաբեռնվել է՝ նման բեռնատարների ու ծավալի երթևեկության համար նախատեսված չլինելու պատճառով: Առկա են վթարների դեպքեր:
Խոսքը ինչպես ՀՀ քաղաքացիական բնակչության, այնպես էլ ՀՀ տարածքում օրինական հիմքով գտնվող Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքների մասին է:
Որոտանի հատվածում հերթերի, խցանումների պատճառով երթևեկությունը դարձել է միակողմանի: Լրջորեն բարդացել է ՀՀ քաղաքացիական բնակչության հաղորդակցությունը, այդ թվում՝ հասանելիությունը հրատապ բժշկական ծառայություններին: Նշվածից զատ, խախտվում է նաև Իրանի քաղաքացիների գործարարությամբ զբաղվելու և նրանց աշխատանքային իրավունքները: Մարդիկ կրում են էական նյութական վնասներ:
Ճանապարհի Որոտանի հատվածում տեղադրված տեսախցիկների միջոցով ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են ՀՀ քաղաքացիական բնակիչների անձնական տվյալներ բացահայտ հավաքելը՝ առանց իրավական հիմքերի:
Տեսախցիկներն ակնհայտ արձանագրում են բոլոր մեքենաների պետհամարանիշները, ուղևորների քանակը, նրանց ու վարորդների դեմքերը՝ հաշվի առնելով, որ հատկապես առանց այն էլ ճանապարհի այդ հատվածում ադրբեջանական զինված ծառայողների տեղադրած արգելապատնեշների պատճառով էականորեն դանդաղել է ավտոմեքենաների արագությունը:
Հենակետի զինված ծառայողները, որոնք գերթե բոլոր դեպքերում դիմակավորված են, դեմքերն ամբողջությամբ փակված է, մշտապես ծառայություն են իրականացնում ինքնաձիգներով ու այլ զինատեսակներով, ինչպես հաստատում են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ուսումնասիրությունները:
Սա բացարձակ անթույլատրելի, բացահայտ ահաբեկող նշանակության հանդերձանք է ու պահվածք՝ հաշվի առնելով, որ խոսքը գնում է ՀՀ համայնքներ իրար միավորող միջպետական նշանակության ճանապարհի մասին ու որ այդ ճանապարհող երթևեկում են գլխավորապես քաղաքացիական անձինք:
Ավելին, ադրբեջանական զինված ծառայողների դիմակավորված լինելը կոպտորեն ոտնահարում է մարդու իրավունքների միջազգային կանոնները, բացարձակ բարձրացնում է անօրինական արարքների ռիսկը և ապահովում է անպատժելիության մթնոլորտ:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական իշխանություններն ի սկզբանե հստակ գիտեն, թե ինչ վտանգավոր հետևանքների մարդկանց համար կարող են առաջացնել իրենց այս արարքները և դիտավորությամբ գնացել են դրան: Ուստի, կրում են մարդու իրավունքների կոպիտ ոտնահարումների համար պատասխանատվությունը: Նրանց արարքները չունեն իրավական հիմք:
Անհերքելի է, որ ադրբեջանական ոստիկանական հենակետի տեղակայումը, ինչպես նաև նման գործելաոճը հետապնդում է լարվածություն առաջացնելու, քաղաքացիական բնակչությանն ահաբեկելու նպատակ:
Բազմաթիվ բեռնատար մեքենաների հերթերը, խցանումները խաթարել են Գորիսի Որոտան բնակավայրի քաղաքացիական բնակչության բնականոն ու խաղաղ կյանքը, առաջացրել են մարդկանց ֆիզիկական անվտանգությունը վտանգող հետևանքներ:
Ստեղծված պայմաններում ադրբեջանական ոստիկանական հենակետը, արգելապատնեշներն ու տեսախցիկները, զինված ծառայողների տեղակայումը բացահայտ անիրավաչափ են: Այս հարցում պետք է ղեկավարվել մարդու իրավունքների գերակայության սկզբունքով՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ երկու պետությունների միջև տեղի չի ունեցել պետական սահմանի դելիմիտացիա և դեմարկացիա:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը ստեղծված վիճակի մասին կտեղեկացնի միջազգային կառույցներին (ՄԱԿ, ԵԱՀԿ, ԵԽ և այլն)»,- գրել է Արման Թաթոյանը։

Омбудсмен: Через камеры на участке Воротана азербайджанские власти продолжают открыто собирать персональные данные граждан РА
Проведенные офисом Защитника прав человека (омбудсмена) Армении 14-15 сентября в Сюникской области РА работы по сбору фактов подтверждают, что на участке населенного пункта Воротан Сюника межгосударственной дороги М2 Горис-Капан после размещения 11 сентября блокпоста азербайджанской полиции азербайджанские военнослужащие продолжающимися умышленными действиями нарушают права человека. Об этом сообщает омбудсмен Армении Арман Татоян.
«В частности, факты свидетельствуют о том, что вооруженные военнослужащие блокпоста продолжают без правовых оснований останавливать грузовики с иранскими номерными госномерами, находящиеся в РА на законных основаниях и проезжающие на этом участке межгосударственной дороги, для проведения различных проверок. С водителей незаконно взимаются средства, им предъявляются другие незаконные требования.
В частности, у них требуют дизтопливо, помимо заявленных якобы государственных платежей взимают плату за остановку, поступают сообщения о взимании разных сумм в драмах.
Непосредственно рядом с полицейским блокпостом на дороге установлены ограждения.
Из-за этих незаконных действий вооруженных сил Азербайджана на воротанском участке дороги значительно замедлилось движение людей и гражданского транспорта, из-за чего участились пробки. Они становятся все более интенсивными.
Таким же образом было нарушено движение по дороге Капан-Татев. Дорога сильно загружена из-за грузовиков и того, что она не предусмотрена для такого масштаба движения. Есть случаи аварий.
Речь идет о правах как гражданского населения Республики Армения, так и граждан Исламской Республики Иран, на законных основаниях находящихся на территории Республики Армения.
Из-за очередей и пробок на участке Воротана движение стало односторонним. Серьезно осложнилась связь для гражданского населения Республики Армения, в том числе доступ к неотложной медицинской помощи. Кроме того, нарушаются права иранских граждан на ведение бизнеса и их трудовые права. Люди несут значительный материальный ущерб.
Через расставленные на участке Воротана камеры наблюдения азербайджанские власти продолжают открыто собирать персональные данные граждан РА, не имея для этого никаких правовых оснований.
Камеры четко фиксируют госномера всех автомобилей, количество пассажиров, их лица и лица водителей с учетом того, что на данном участке дороги из-за установленных азербайджанскими военнослужащими ограждений и без того скорость машин значительно снизилась.
Вооруженные военнослужащие блокпоста, которые почти во всех случаях в масках, их лица полностью закрыты, постоянно дежурят с автоматами и другим оружием, что подтверждают исследования Офиса Защитника прав человека.
Это абсолютно недопустимая, явно устрашающая форма и поведение, учитывая, что речь идет о дороге межгосударственного значения, соединяющий общины Республики Армения, и что по маршруту проезжают в основном гражданские лица.
Более того, то, что азербайджанские военнослужащие в масках, грубо нарушает международные нормы в области прав человека, абсолютно увеличивает риск противоправных действий и создает атмосферу безнаказанности.
Очевидно, что власти Азербайджана изначально четко знают, какие опасные последствия могут представлять для людей эти деяния, они сознательно пошли на это. Следовательно, они несут ответственность за грубые нарушения прав человека. Их действия не имеют под собой законных оснований.
Бесспорно, что установление блокпоста азербайджанской полиции, а также подобный стиль направлены на создание напряженности и запугивание гражданского населения.
Очереди из множества грузовиков, пробки нарушили нормальную и мирную жизнь гражданского населения населенного пункта Воротан Гориса, вызвали последствия, угрожающие физической безопасности людей.
В сложившихся условиях блокпост азербайджанской полиции, ограждения и камеры, размещение вооруженных военнослужащих явно противоправны. В этом вопросе следует руководствоваться принципом верховенства прав человека, особенно с учетом того, что не было проведено делимитации или демаркации государственной границы между двумя странами.
Защитник прав человека проинформирует о сложившейся ситуации международные структуры (ООН, ОБСЕ, СЕ и др.)», – написал Арман Татоян.