Իրանը դարձավ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության լիիրավ անդամ
Ուրբաթ օրը Դուշանբեում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովի մասնակիցները Իրանին ընդունեցին այս կազմակերպությունում որպես լիիրավ անդամ: «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնել է իրանցի լրագրող Աբաս Ասլանին:
«Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանը Իրանի լիակատար մասնակցությունը հաստատվել է առաջնորդների կողմից Դուշանբեի գագաթնաժողովում»,- Twitter-ում գրել է Ասլանին:
Ըստ լրագրողի՝ Իրանի ԱԳՆ նոր ղեկավար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանն ասել է, որ Իրանի անդամակցությունը ՇՀԿ-ին «էական ազդեցություն» կունենա Իրանի միջազգային և, մասնավորապես, տարածաշրջանային շփումների վրա:
«Այս ռազմավարական անդամակցությունը էական ազդեցություն կունենա իր հարևանների հետ Իրանի բազմակողմանի համագործակցության գործընթացի վրա՝ Ասիային ուղղված քաղաքականությանը համապատասխան»,- ասել է Աբդոլլահիանը:

Iran was officially admitted as a full member of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) on Friday, Iranian media outlets announced.The decision to admit Iran as a full member was declared in the 21st summit of the SCO leaders in Dushanbe, Tajikistan.
Iran acquired observer status in the SCO in June 2005. The country applied for full membership in 2008 and again in 2010, both times unsuccessfully.
The Shanghai Cooperation Organization (SCO) is a Eurasian political, economic, and security alliance, the creation of which was announced on 15 June 2001 in Shanghai by the leaders of China, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan.