Ռուսական ORSIS ընկերությունը բանակցություններ է վարում Հայաստանի հետ զենքի մատակարարման շուրջ
«Orsis» բարձր ճշգրտությամբ հրաձգային զենքի արտադրության ռուսական ձեռնարկությունը վերսկսել է կառուցողական համագործակցությունը Հայաստանի պաշտպանության նախարարության հետ մրցույթի ձախողման հետ կապված սկանդալից հետո։ «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է «ORSIS-ի գլխավոր կոնստրուկտոր Մաքսիմ Բայմետովը:
Նրա խոսքով, «ORSIS»-ին հաջողվել է հաղթահարել այն թյուրըմբռնումը, որն առաջացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից հայտարարված մրցույթի հետ կապված աղմկահարույց պատմությունից հետո:
«Բանակ-2021» ցուցահանդեսում ընկերության ղեկավարությունը հանդիպել է հայկական ռազմական գերատեսչության պատվիրակությանը՝ պաշտպանության նոր նախարար Արշակ Կարապետյանի գլխավորությամբ: Մեր գործընկերները մեծ հետաքրքրություն են հայտնել «ORSIS» զենքի ներկայացված ամբողջ շարքի, այդ թվում` խոստումնալից մոդելների նկատմամբ:
Այսօր Երևանի հետ նախապայմանագրային մի շարք բանակցություններ են ընթանում, և կարելի է ասել, որ «ORSIS»- ը հայկական կողմի հետ համագործակցությամբ նոր, դրական էջ է բացել»,- ասել է նա:

Российская компания ORSIS ведет с Арменией переговоры по поставкам оружия
Российское предприятие по производству высокоточного стрелкового оружия ORSIS возобновило конструктивное сотрудничество с Минобороны Армении после скандала cо срывом тендера, заявил в интервью РИА Новости главный конструктор ORSIS Максим Байметов.
По его словам, ORSIS удалось преодолеть недопонимание, возникшее после резонансной истории с сорванным тендером Минобороны Армении.
«На выставке Армия-2021 руководство компании встретилось с делегацией армянского военного ведомства, возглавляемой новым министром обороны Аршаком Карапетяном. Наши партнеры выразили живой интерес ко всей представляемой линейке оружия ORSIS, в том числе к перспективным образцам.
Сегодня ведется ряд предконтрактных переговоров с Ереваном, и можно сказать, что ORSIS открыла новую, позитивную страницу в сотрудничестве с армянской стороной», – сказал он.