ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ․ Չնայած ԼՂ-ում հրադադարի հաստատմանը՝ շատ ավելին պետք է անել տևական խաղաղության երաշխավորման համար
10:46 17/09/2021
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելտը նախօրեին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդում իր առաջին ուղերձում խոսել է ԵԱՀԿ տարածքում հակամարտությունների վերաբերյալ, հորդորել է ԵԱՀԿ-ում ավելի սերտ համագործակցություն իրականացնել։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԵԱՀԿ-ից։
Սեդերֆելտը, խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի մասին, շեշտել է, որ չնայած Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում հրադադարի հաստատմանը՝ շատ ավելին պետք է անել, որպեսզի երաշխավորվի տևական խաղաղություն` տեղում խաղաղ բնակիչների տառապանքը թեթևացնելու համար:
«Հիմնվելով Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանների հետ մեր լավ համագործակցության վրա՝ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն պատրաստ է խրախուսել միջխորհրդարանական երկխոսությունը՝ աջակցելու այս խաղաղ գործընթացին»,-ասել է Սեդերֆելտը:
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահը նշել է, որ վերջին զարգացումները, ինչպիսիք են ռուսական Գուկովո և Դոնեցկ անցակետերում ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության հայտարարված փակումը և 2021 թվականի ԵԱՀԿ Մարդկային հարթության իրականացման հանդիպումը չեղյալ հայտարարելու անմիջական վտանգը մտահոգիչ են: Ընդգծելով վստահության ամրապնդման մեխանիզմների ամրապնդման և քաղաքացիական հասարակության ներդրումը երաշխավորելու անհրաժեշտությունը`Սեդերֆելտը կարևորել է Ուկրաինայում ԵԱՀԿ հատուկ դիտորդական առաքելությունը՝ որպես ավելի մեծ համագործակցության հույսի և ողջունել «Կանանց, խաղաղության և անվտանգության» օրակարգը, որը 2021 թվականին Շվեդիայի նախագահության գլխավոր առաջնահերթությունն էր:
Նա ընդգծել է անհրաժեշտությունը, որ դիտորդները կարողանան անարգել աշխատել և ներկա գտնվեն Ուկրաինայի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև սահմանի ողջ երկայնքով: Նա կրկնել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ի բազմիցս դատապարտումը Ուկրաինայի տարածքի օկուպացիայի վերաբերյալ և մտահոգություն հայտնել Ուկրաինայում և նրա շրջակայքում վերջին ռազմական կուտակումների կապակցությամբ:
«Աֆղանստանում՝ մեկ ամիս առաջ Քաբուլի անկումից ի վեր, աճում են մտահոգությունները Կենտրոնական Ասիայում և դրա սահմաններից դուրս անվտանգության արտահոսքի վերաբերյալ: Մենք պետք է որոշենք, թե ինչպես ենք վերաբերվում Աֆղանստանի հետ Գործընկերությանը ապագայում»,-ասել է Սեդերֆելտը։
Վրաստանի թեմայով Սեդերֆելտն ափսոսանք է հայտնել, որ 2008 թվականի օգոստոսի հակամարտությունից 13 տարի անց էական առաջընթաց չի գրանցվել հրադադարի ռեժիմի վեց կետից բաղկացած համաձայնագրի իրականացման ուղղությամբ:
«Ես կոչ եմ անում բոլոր կողմերին՝ ապահովել դրա կիրառումը տառով և ոգով, մասնավորապես՝ մարդասիրական օգնության հասանելիություն տրամադրելով», - ասել է Սեդերֆելտը:
Մոլդովայի վերաբերյալ Սեդերֆելտը հույս է հայտնել, որ վերջին նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ընտրողների կողմից տրված հստակ մանդատը կբացահայտի առաջընթացը Մերձդնեստրի կարգավորման գործընթացում:
«Ես բոլոր դերակատարներին կխրախուսեի աջակցել ԵԱՀԿ նախագահի ջանքերին՝ առաջիկա ամիսներին 5+2 հանդիպում գումարելու համար», - ասել է նա:
Կլիմայի փոփոխության նկատմամբ աճող մտահոգությամբ՝ նա նաև նշել է ԵԱՀԿ տնտեսական և բնապահպանական հարթությունում համագործակցության բարձր մակարդակը։
Ինչ վերաբերում է Բելառուսում տեղի ունեցող զարգացումներին, թեև նախկինում Խորհրդարանական վեհաժողովի հետ փոխանակումները որոշակի դրական արդյունքներ տվել են, նա ափսոսանք է հայտնել, որ Մինսկի իշխանությունները չեն ընդունել ներառական երկխոսությունը հեշտացնելու առաջարկները: Սեդերֆելտը նաև մտահոգություն է հայտնել, որ միգրանտներն օգտագործվում են Բելառուսի և Եվրամիության սահմանին ճգնաժամ ստեղծելու համար:

Despite ceasefire in Nagorno-Karabakh, much more needs to be done to guarantee durable peace, says OSCE PA head
11:33 17/09/2021
In her first address to the OSCE Permanent Council as OSCE Parliamentary Assembly President, Swedish parliamentarian Margareta Cederfelt on Thursday urged stronger co-operation within the OSCE, noting that recent developments such as the announced closure of the OSCE Observer Mission at the Russian Checkpoints Gukovo and Donetsk and the imminent danger of cancelling the 2021 OSCE Human Dimension Implementation Meeting are troubling in this regard.
Stressing the need to bolster confidence-building mechanisms and guarantee the contribution of civil society, President Cederfelt highlighted the OSCE Special Monitoring Mission (SMM) in Ukraine as a sign of hope for greater co-operation and welcomed the Women, Peace and Security agenda, which has been a top priority of Sweden’s Chairpersonship in 2021, the OSCE PA said in a press release.
She highlighted the presence of three women at the head table of the Permanent Council, representing the OSCE Chair, the OSCE Secretariat, and the OSCE Parliamentary Assembly. “Our presence together today is a reminder of the contribution of many other women – at the Secretariat, in our institutions, in our field operations, with other international or non-governmental organizations – to peace and security in the OSCE region and beyond,” President Cederfelt said.
Regarding the SMM, she emphasized the need for monitors to be able to work unhindered and to be present along the entire border between Ukraine and the Russian Federation. She reiterated the OSCE PA’s repeated condemnation of the occupation of Ukrainian territory and expressed concern over the recent military build-up in and around Ukraine.
“In Afghanistan,” Cederfelt said, “since the fall of Kabul a month ago, there have been growing concerns over a security spill over in Central Asia and beyond. We will have to determine how we handle the Partnership with Afghanistan in the future. It is important that the OSCE PA remains plugged in, as the situation develops on the ground.”
On the topic of Georgia, Cederfelt regretted that 13 years after the August 2008 conflict, there has been no significant progress towards the implementation of the six-point ceasefire agreement. “I call on all the parties to secure its application, in letter and spirit, in particular by granting access to humanitarian aid,” Cederfelt said.
Despite the ceasefire in the Nagorno-Karabakh region, Cederfelt stressed that much more needs to be done to guarantee a durable peace to ease the suffering of civilians on the ground. “Building on our good co-operation with the parliaments of Armenia and Azerbaijan, the OSCE PA remains ready to foster interparliamentary dialogue to support this peace process,” she said.
On Moldova, Cederfelt expressed hope that the clear mandate delivered by voters during the last presidential and parliamentary elections will unlock progress in the Transdniestrian settlement process. “I would encourage all actors to support the OSCE Chair’s efforts to convene a 5+2 meeting in the coming months,” she said.
The President underlined the importance of the work of OSCE PA Ad Hoc Committees and Special Representatives, noting their co-ordination with the OSCE’s executive structures in several key areas. With growing concern over climate change, she also noted the heightened level of co-operation in the OSCE’s economic and environmental dimension, as well as strong synergies in the field of counter-terrorism. In this regard she highlighted a regional policy dialogue on foreign terrorist fighters with legislators from Southeast Europe the PA is holding next month in co-ordination with the OSCE Secretariat and with the support of OSCE field operations.
Regarding developments in Belarus, although exchanges with the Parliamentary Assembly in the past have yielded some positive results, she regretted that the authorities in Minsk have not accepted offers to facilitate inclusive dialogue. Cederfelt also expressed concern that migrants are being used to manufacture a crisis at the border between Belarus and the European Union.