Հայաստանում այսօր նշում են Աստղագիտության օրը
Բյուրականի աստղադիտարանում տոնական օր է։ Այսօր նշում են հայ մեծանուն գիտնական Վիկտոր Համբարձումյանի ծննդյան 113-ամյակը և աստղագիտության օրը Հայաստանում։
Վ. Համբարձումյանի ծննդյան օրը՝ սեպտեմբերի 18-ը, Հայաստանում որպես աստղագիտության օր է նշվում 2009թ-ից սկսած՝ ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն։
Այս կապակցությամբ վաղ առավոտյան ՀՀ ԳԱԱ Վ. Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանի աշխատակիցներն ու օրվա գիտական միջոցառման մասնակիցներն այցելել են Բյուրականի աստղադիտարանի պանթեոն՝ Համբարձումյանի շիրիմ, հարգանքի տուրք մատուցելու համար։
Աստղադիտարանից հայտնում են, որ գիտական միջոցառումից հետո՝ երեկոյան, աստղադիտարանում տեղի կունենա հանրային միջոցառում, որին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ այստեղ։
Վիկտոր Համբարձումյանը (1908-1996) XX դարի խոշորագույն գիտնականներից մեկն է: Մեծ է նրա ներդրումն աստղագիտության և աստղաֆիզիկայի, տիեզերածնության, տեսական ֆիզիկայի, մաթեմատիկայի և փիլիսոփայության ամենատարբեր ոլորտներում:
Նա ավելի քան 700 հոդվածների և 20-ից ավելի գրքերի հեղինակ է: Առավել հայտնի է տարրական մասնիկների ֆիզիկայի, մոլորակային միգամածությունների տեսության, աստղային դինամիկայի, Գալակտիկայի տարիքի որոշման, ճառագայթման տեղափոխման տեսության, աստղասփյուռների, ակտիվ գալակտիկական միջուկների, գերխիտ աստղերի, բռնկվող և այլ անկայուն աստղերի վերաբերյալ կատարած աշխատանքներով և հայտնագործություններով:

Ровно 113 лет назад в этот день, 18 сентября 1908 года в Тифлисе (ныне – Тбилиси) родился академик Виктор Амазаспович Амбарцумян – выдающийся армянский ученый, основатель теоретической астрофизики, Национальный Герой Армении.
Начиная с 2009 года, решением правительства Армении, 18 сентября в стране отмечается День астрономии. Именем академика Амбарцумяна названа малая планета, а также Бюраканская обсерватория в Армении, основателем которой являлся великий ученый.
Дважды герой Социалистического Труда, дважды лауреат Сталинской премии и Государственной премии РФ, Виктор Амбарцумян работал в области физики звезд и туманностей, звездной астрономии и динамики звездных систем, космогонии звезд и галактик. Среди его многочисленных научных достижений — теория рассеяния света в мутных средах, звездные ассоциации и эволюция звезд, физика звездных оболочек и внегалактическая астрономия.
Именем академика Амбарцумяна названа малая планета, а также Бюраканская обсерватория в Армении, основателем которой являлся великий ученый.
Сегодня Бюраканская астрофизическая обсерватория им. В.А. Амбарцумяна — одно из ведущих научных учреждений Национальной Академии Наук Армении. Обсерватория расположена в области Арагацотн на южном склоне горы Арагац на высоте 1490 м. Комплекс зданий обсерватории является архитектурным памятником. За годы существования сотрудниками обсерватории выполнено множество работ, исследований и открытий в области астрономии. Также здесь было проведено 4 симпозиума Международного Астрономического Союза.