Արցախցի նախարար. «Լեռնային Արցախ» թիմին տեղափոխող ավտոբուսի հետ կատարվածը ահաբեկչության դասական օրինակ է
Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանն այսօր հանդիպել է «Լեռնային Արցախ» ֆուտբոլի մանկապատանեկան թիմի հետ։
««Լեռնային Արցախ» մանկապատանեկան թիմին տեղափոխող ավտոբուսի հետ կատարվածը ահաբեկչության դասական օրինակ է։ Սա Բեսլանի սարսափը վերապրելու և զգալու առիթ դարձավ։ Իսկ Արցախի տարբերանշանը քերելը կարծրացող հայատյացության ևս մի ապացույց է։ Սպորտը քաղաքականացման ենթակա չէ, ահաբեկման՝ առավել ևս։
Մեր մարզիկները չեն տրվել թուրք ահաբեկչի սադրանքին։ Նրանք կշարունակեն սպորտով նվաճել բարու, հաղթանակի, ուժի, ինքնահաղթահարման սահմանները։
Ի դեպ, թիմը 2020_2021 թվականների ՀՀ պատանիների ֆուտբոլի առաջնության չեմպիոն է, իսկ Գերմանիայի Լայպցիգ քաղաքի 16 երկրների ֆուտբոլի պատանիների մրցույթում այս տարի նվաճել են երկրորդ տեղը։

Министр: Инцидент с перевозившим команду «Горный Арцах» автобусом – классический пример терроризма
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лусине Караханян на своей странице в Facebook пишет:
«Случившееся с автобусом, перевозившим детско-юношескую команду «Горный Арцах», является классическим примером терроризма. Это стало поводом пережить и ощутить весь ужас Беслана. А то, что азербайджанцы соскребли с машины герб Арцаха, – еще одно доказательство армянофобии. Спорт не подлежит политизации, террору – тем более.
Наши спортсмены не поддались на провокацию турецкого террориста. Они продолжат покорять границы добра, победы, силы, преодоления себя через спорт. Кстати, команда – чемпион юношеского первенства по футболу РА 2020-2021гг. , а на конкурсе 16 стран среди юниоров в городе Лейпциг в Германии в этом году завоевали второе место. Нет террору!».
Напомним, вооруженные азербайджанские солдаты в масках в Воротане остановили гражданский автобус, перевозивший детей из Арцаха. Они проверили телефоны детей под предлогом поиска каких-то видеоматериалов. За это время с автобуса ножом отодрали наклейку с флагом Арцаха.