«Տղաները հաղթել էին խաղում ու հաղթանակով տուն՝ Արցախ էին վերադառնում»
Համացանցում լայն տարածում է գտել ադրբեջանցիների կողմից հայ երեխաներին հոգեբանական ճնշման ենթարկելու տեսանյութը։
Հիշեցնենք, որ Որոտանում ադրբեջանական զինված ու դիմակավորված ծառայողները կանգնեցրել են երեխաներ տեղափոխող ավտոբուսը։
Արցախցի Արմինե Հայրապետյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Սա այսօրվա տեսանյութի՝ Արցախի Հանրապետության «Լեռնային Արցախ» ֆուտբոլային ակումբի մինչև 16 տարեկանների թիմն է։ Այսօր այս պատանիներին տեղափոխող ակումբի ավտոբուսը հոգեբանական գրոհի է ենթարկվել մի խումբ ստահակների կողմից։
Տեսանյութում առաջին նստած տղան, ով մի նյարդային շարժում անգամ չի անում դիմակավոր ադրբեջանցու վայրահաչոցի ժամանակ, այս թիմի ավագն է՝ Արթուր Ասկարյանը, 44-օրյա պատերազմում հերոսաբար զոհված Գենադի Ասկարյանի որդին… ինչ է զգացել Արթուրն այդ պահին՝ դժվար է պատկերացնել, բայց ասում է, որ դա հաստատ վախ չի եղել։
Տարբեր աղբյուրներից պարզել եմ՝ ինչպես են իրենց զգում երեխաները։ Բոլորը խոսքները մեկ արած ասում են՝ չեն վախեցել, բայց տհաճ էր, ուզում էին, որ հիմար տեսարանն արագ ավարտվեր։

«Ребята победили в матче и возвращались домой – в Арцах – с победой»
В Сети широкий резонанс получило видео оказания вооруженными азербайджанскими солдатами психологического давления на армянских детей.
Напомним, вооруженные азербайджанские солдаты в масках в Воротане остановили гражданский автобус, перевозивший детей из Арцаха. Они проверили телефоны детей под предлогом поиска каких-то видеоматериалов. За это время с автобуса ножом отодрали наклейку с флагом Арцаха.
Армине Айрапетян из Арцаха на своей странице в соцсети Facebook написала:
«Это команда футбольного клуба «Нагорный Арцах» Республики Арцах (НКР) до 16 лет – из распространенного видео. Перевозивший этих юношей автобус клуба подвергся психологической атаке со стороны группы подлецов.
На видео сидящий впереди мальчик, который не делает ни одного нервного движения во время пустобреха азербайджанца в маске – капитан команды – Артур Аскарян, сын героически погибшего в 44-дневной войне Геннадия Аскаряна… Что чувствовал Артур в тот момент – сложно представить, но говорит, что это был точно не страх.
Из разных источников выяснила, как себя чувствуют дети. Все как один говорят – не испугались, но было неприятно, хотели, чтобы эта глупая сцена поскорее закончилась.