Մահացել է վաստակավոր արտիստուհի Անահիտ Թոփչյանը
Մահացել է Հայաստանի Կինեմատոգրաֆիստների միության անդամ, կինոյի և թատրոնի հանրահայտ դերասանուհի, ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի Անահիտ Թոփչյանը։ Լուրը հայտնում են Կինեմատոգրաֆիստների միությունից։
«Անահիտ Թոփչյանի տաղանդն ու հմայքը բազում սիրված դերեր են թողել հայկական թատրոնի և կինոյի ժառանգությունում: Դերասանուհին երկար տարիներ խաղացել է Երևանի ամենասիրված թատրոններից՝ Հրաչյա Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնում, թատրոնի  աշխարհում կերտելով մնայուն ու արժեքավոր բազմաթիվ կերպարներ:
Անահիտ Թոփչյանի տաղանդն ու շնորհները փայլել են նաև հայկական կինոյում և նա վայելել է հանդիսատեսի սերն ու համակրանքը:
Անահիտ Թոփչյանը հաջողությամբ ստեղծագործել է նաև գրական ժանրում, ժամանակակից հայ գրականությունը հարստացնելով ինքնատիպ ստեղծագործություններով»,- նշում են Կինեմատոգրաֆիստների միությունից։
Անահիտ Թոփչյանը ծնվել է 1947 թվականին օգոստոսի 21-ին, Արթիկում։ 1971 թվականին ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի ռուս բանասիրության բաժինը։ 1967-1991 թվականներին աշխատել է Երևանի Հ.Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնում։ Խաղացել է ավելի քան 100 դեր կինոյում, հեռուստաթատրոնում, ռադիոթատրոնում և թատրոնում։ 1990 թ. հիմնադրել է հեղինակային թատրոն, որի շրջանակներում հյուրախաղերով շրջագայել է բազմաթիվ երկրներում (Ֆրանսիա, ԱՄՆ, Շվեյցարիա, Գերմանիա, Կանադա, Լիբանան, Սիրիա, Կիպրոս)` լինելով թատերական բեմադրիչ, տեքստի հեղինակ, դերասան և գեղարվեստական ղեկավար։
1990 թվականից տպագրվում է հայ, ռուս և օտար մամուլում՝ հանդես գալով հրապարակախոսական, արվեստաբանական հոդվածներով և գեղարվեստական արձակով։ 1991 թվականից բնակվում է Փարիզում, որտեղ 1992 թվականից տպագրվել է «Ռուսական միտք» շաբաթաթերթում և այլ թերթերում, ամսագրերում։ Ունի բազմաթիվ թարգմանություններ՝ կատարած ֆրանսիական գրականությունից։ Նրա պատմվածքները թարգմանվել են ֆրանսերեն, իսպաներեն, գերմաներեն, անգլերեն, ռումիներեն, հունարեն, վրացերեն։ Հեղինակել է «Lady S.D.F.», «Հայելի», «Մենախոսություն գժանոցից», «Անհասցե տիկինը» ժողովածուները, «Անհետացում», «Տագնապ» վեպերը։ 2012 թվականին նրա «Մարաթոն» պատմվածքը բեմադրվել է Փարիզի Դ.Միյոյի անվան թատրոնում։
2010 թվականին պարգևատրվել է «Հայը 21-րդ դարասկզբին» գրական մրցանակով՝ «Անհետացում» վեպի համար։
Անահիտ Թոփչյանը գրող Ալեքսանդր Թոփչյանի կինն է։ Ալեքսանդր Թոփչյանը մահացել էր այս տարվա սեպտեմբերի 3-ին։

Armenian actress, translator, publicist  Anahit Topchyan dies at the age of 74
Eminent Armenian actress, Honored Artist of RA,  member of the National Cinema Center of Armenia Anahit Topchyan died on Monday. The news was shared by the National Cinema Center.
"Anahit Topchyan's talent and charm have left many beloved roles in the heritage of Armenian theatre and cinematography. For long years, the beloved actress worked at Hrachya Ghaplanyan Drama Theatre in Yerevan, creating numerous perpetual and valuable characters in the theatre world," the Cinema Center said in a message, adding Topchyan's talent ranked her high in the Armenian cinematography as well, deserving the affection and sympathy of the  public.
To note, Topchyan was born on August 21, in 1947, in Artik town. In 1971, she graduated the Russian Philology Department of the Yerevan State University. In 1967-1991, she worked at Yerevan Drama Theatre after Hrachya Ghaplanyan and played more than 100 roles in theatre, cinema, radio and TV theatre. In 1990, Topchyan established her own theatre and toured number of countries acting as theatre director, text author, actress and artistic director.
She also published number of articles on art, collections, translations from French literature. Her articles have been translated into French, Spanish, German, English, Romanian, Georgian.
In 2010, Topchyan received "The Armenian in the beginning of the 21st century" award for her novel "Disappearance."
Anahit Topchyan was the wife of writer and literary critic Alexandr Topchyan who had passed away on September 3.