Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ ներկայացուցիչ Կարի Հենրիկսենը (Նորվեգիա) և գլխավոր քարտուղար Ռոբերտո Մոնտելան ավարտել են իրենց այցը Վրաստան, որտեղ նրանք մի շարք հանդիպումներ են ունեցել կառավարության ներկայացուցիչների, քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարների և միջազգային հանրության ներկայացուցիչների հետ: Սեպտեմբերի 18-19-ը կայացած այցի ընթացքում քննարկվել են ներքին և տարածաշրջանային մարտահրավերները Վրաստանում և Հարավային Կովկասում:
Հենրիկսենն ընդգծել է քաղաքական կայունության, երկխոսության և փոխզիջման կարևորությունը, որոնք կենսական նշանակություն ունեն հակամարտությունների կարգավորման համար:
Ինչպես տեղեկանում ենք ԵԱՀԿ ԽՎ կայքից, այս այցից հետո հատուկ ներկայացուցիչ Կարի Հենրիկսենը մտադիր է վերադառնալ տարածաշրջան` այցելություններ կատարելու Հայաստան և Ադրբեջան, քննարկելու նաև համապատասխանաբար ներքին խնդիրները և տարածաշրջանային ավելի լայն մարտահրավերները:

Recently appointed OSCE PA Special Representative on South Caucasus Kari Henriksen (Norway) and Secretary General Roberto Montella have just completed a visit to Georgia, where they held a series of meetings with government authorities, leaders of political parties and representatives of the international community. The visit on 18-19 September focused on domestic and regional challenges in Georgia and the South Caucasus.
As the press service at OSCE PA reported, following this visit, Special Representative Kari Henriksen intends to return to the region to undertake visits to Armenia and Azerbaijan, to also discuss respective domestic issues and wider regional challenges.