Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ ներկայացուցիչ Կարի Հենրիկսենը (Նորվեգիա) և գլխավոր քարտուղար Ռոբերտո Մոնտելան ավարտել են իրենց այցը Վրաստան, որտեղ նրանք մի շարք հանդիպումներ են ունեցել կառավարության ներկայացուցիչների, քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարների և միջազգային հանրության ներկայացուցիչների հետ: Սեպտեմբերի 18-19-ը կայացած այցի ընթացքում քննարկվել են ներքին և տարածաշրջանային մարտահրավերները Վրաստանում և Հարավային Կովկասում:
Հենրիկսենն ընդգծել է քաղաքական կայունության, երկխոսության և փոխզիջման կարևորությունը, որոնք կենսական նշանակություն ունեն հակամարտությունների կարգավորման համար:
Ինչպես տեղեկանում ենք ԵԱՀԿ ԽՎ կայքից, այս այցից հետո հատուկ ներկայացուցիչ Կարի Հենրիկսենը մտադիր է վերադառնալ տարածաշրջան` այցելություններ կատարելու Հայաստան և Ադրբեջան, քննարկելու նաև համապատասխանաբար ներքին խնդիրները և տարածաշրջանային ավելի լայն մարտահրավերները:

Спецпредставитель Парламентской ассамблеи ОБСЕ на Южном Кавказе Кари Хенриксен (Норвегия) и генсек Роберто Монтелла завершили свой визит в Грузию, где они провели ряд встреч с представителями правительствами, руководителями политических партий и представителями международного сообщества.
В ходе состоявшегося 18-19 сентября визита обсуждались внутренние и региональные визиты в Грузии и на Южном Кавказе.
Кари Хенриксен подчеркнул важность политической стабильности, диалога и взаимных уступок, у которых жизненно важное значение для урегулирования конфликтов.
Как узнаем из сайта ПА ОБСЕ, после этого визита спецпредставитель Кари Хенриксен намерена вернуться в регион, чтобы побывать с визитами в Армению и Азербайджан, обсудить также соответствующие внутренние проблемы и региональные визиты.