ՀՀ-ի և ՌԴ-ի փոխվարչապետերը հրապարակեցին երկրների միջև առևտրաշրջանառության աճի տարբեր տոկոսներ
«2019 թվականին առաջին անգամ Հայաստանի և ՌԴ-ի միջև առևտրաշրջանառությունը գերազանցեց 2 մլրդ դոլարի շեմը, իսկ 2020 թվականին ճգնաժամերի պայմաններում շատ քիչ անկում է գրանցվել»,- «Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցություն․ հեռանկարային նախագծեր» թեմայով համաժողովի բացման արարողության ժամանակ հայտնեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ 2021 թվականի առաջին կիսամյակում հայ-ռուսական առևտրաշրջանառությունը կազմել է 1.9 մլրդ դոլար, որը կիսամյակի կտրվածքով ապահովել է 16% աճ:
ՌԴ վարչապետի տեղակալ Ալեքսեյ Օվերչուկն իր խոսքում հայտնեց, որ ըստ ռուսական կողմի վիճակագրության՝ աճը կազմել է 17.2%:
Փոխվարչապետի խոսքով՝ Հայաստան ներկրումն աճել է 9%-ով, իսկ արտահանումը 36 %-ով, որի հիմնական մասը եղել են թանկարժեք և ոչ թանկարժեք մետաղները և նրանցով պատրաստված իրերը, մեքենաշինությունը, գյուղատնտեսությունը, թեթև արդյունաբերությունը և քիմիական արտադրանքը:
«Ակնհայտ է, որ Եվրասիական ինտեգրացիոն ծրագրերի ներդաման շնորհիվ մեզ հաջողվել է տեսանելիորեն նվազեցնել համաճարակի տնտեսական և սոցիալական նեգատիվ հետևանքները»,- հայտարարեց Գրիգորյանը և վստահություն հայտնեց, որ համաժողովը կնպաստի երկրների բիզնես հանրության միջև նոր կապերի հաստատմանը և փոխադարձ շահեկան ծրագրերի իրականացմանը:
Նա հայտնեց, որ ՌԴ-ի հետ առևտրաշրջանառությունն մեծանում է նաև ԵԱՏՄ շրջանակներում:
ՀՀ փոխվարչապետն ասաց, որ «Ռոսատոմի» հետ համագործակցության շնորհիվ ավարտական փուլում է գտնվում Հայկանա ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման և նրա արդիականացման ծրագիրը:
«Ներկայիս ոչ սովորական իրավիճակում առևտրա-արդյունաբերական համագործակցությունը ԵԱՏՄ անդամների հետ շարունակում է մնալ մեր տնտեսությունը վերականգնելու երաշխիքներից մեկը և դառնում է կարևորագույն տնտեսական գործոն, որն ազդում է տնտեսական աճի և ներքին արտադրության ներուժի վրա»,-հայտնեց փոխվարչապետը :
Մհեր Գրիգորյանի տեղեկացմամբ՝ երկու երկրների միջև ձեռք բերված համաձայնությամբ, «Հարավկովկասյան երկաթուղում» մինչև 2024 թվականը նախատեսված է ներդնել 3.7 մլրդ ռուբլի, ինչի արդյունքում արդեն 2021 թվականին ձեռք են բերվել նոր ուղևորատար վագոններ, էլեկտրական գնացքներ և բեռնատար կիսավագոններ:
Այսօր մեկնարկած համաժողովի կազմակերպիչներն են` ՀՀ և ՌԴ կառավարությունները և ՌԴ պետական զարգացման կորպորացիան։ Համաժողովն անցկացվում է Հայ գործարարների ասոցիացիայի կողմից՝ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի աջակցությամբ։
Ֆորումի շրջանակում նախատեսված են մի շարք քննարկումներ, շնորհանդեսներ և գործարար հանդիպումներ:
Միջոցառման ընթացքում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ՌԴ պետական զարգացման կորպորացիայի (ВЭБ.РФ) և Հայաստանի զարգացման և ներդրումների կորպորացիայի միջև կստորագրվի համագործակցության մասին համաձայնագիր:

In 2019, for the first time, the trade turnover between Armenia and Russia exceeded the $2 billion mark, Armenia’s Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said in his opening remarks at the business gathering titled “Armenian-Russian Economic Cooperation: Perspective Projects” in Yerevan on Monday.
He stated only a slight decline in bilateral trade turnover was recorded in 2020 despite the COVID-19 crisis.
The Armenian-Russian trade turnover amounted to $1.9 billion in the first half of this year, securing a 16% growth, Grigoryan said.
In his turn, Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk said according to the Russian official statistics the trade between Armenia and Russia grew by 17.2% in the first half of 2021.
Grigoryan said during that period imports from Russia to Armenia grew by 9%, while exports of Armenian goods to Russia rose by 36%. The bulk of exports from Armenia were precious and base metals, items made from them, mechanical engineering, agriculture, light industry and chemical products.
"Obviously, thanks to the introduction of Eurasian integration programs, we have successfully reduced the negative economic and social impacts of the pandemic," he said, expressing confidence that the event will contribute to the establishment of new ties between the business community of the two countries and the implementation of mutually beneficial programs.
He said that Armenia’s trade turnover with Russia is also growing within the framework of the EAEU.
The business forum has been organized by the Armenian, Russian governments and VEB.RF, a Russian state development corporation. A number of discussions, presentations and business meetings are planned within the framework of the event.