ՀՀ-ի և ՌԴ-ի փոխվարչապետերը հրապարակեցին երկրների միջև առևտրաշրջանառության աճի տարբեր տոկոսներ
«2019 թվականին առաջին անգամ Հայաստանի և ՌԴ-ի միջև առևտրաշրջանառությունը գերազանցեց 2 մլրդ դոլարի շեմը, իսկ 2020 թվականին ճգնաժամերի պայմաններում շատ քիչ անկում է գրանցվել»,- «Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցություն․ հեռանկարային նախագծեր» թեմայով համաժողովի բացման արարողության ժամանակ հայտնեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ 2021 թվականի առաջին կիսամյակում հայ-ռուսական առևտրաշրջանառությունը կազմել է 1.9 մլրդ դոլար, որը կիսամյակի կտրվածքով ապահովել է 16% աճ:
ՌԴ վարչապետի տեղակալ Ալեքսեյ Օվերչուկն իր խոսքում հայտնեց, որ ըստ ռուսական կողմի վիճակագրության՝ աճը կազմել է 17.2%:
Փոխվարչապետի խոսքով՝ Հայաստան ներկրումն աճել է 9%-ով, իսկ արտահանումը 36 %-ով, որի հիմնական մասը եղել են թանկարժեք և ոչ թանկարժեք մետաղները և նրանցով պատրաստված իրերը, մեքենաշինությունը, գյուղատնտեսությունը, թեթև արդյունաբերությունը և քիմիական արտադրանքը:
«Ակնհայտ է, որ Եվրասիական ինտեգրացիոն ծրագրերի ներդաման շնորհիվ մեզ հաջողվել է տեսանելիորեն նվազեցնել համաճարակի տնտեսական և սոցիալական նեգատիվ հետևանքները»,- հայտարարեց Գրիգորյանը և վստահություն հայտնեց, որ համաժողովը կնպաստի երկրների բիզնես հանրության միջև նոր կապերի հաստատմանը և փոխադարձ շահեկան ծրագրերի իրականացմանը:
Նա հայտնեց, որ ՌԴ-ի հետ առևտրաշրջանառությունն մեծանում է նաև ԵԱՏՄ շրջանակներում:
ՀՀ փոխվարչապետն ասաց, որ «Ռոսատոմի» հետ համագործակցության շնորհիվ ավարտական փուլում է գտնվում Հայկանա ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման և նրա արդիականացման ծրագիրը:
«Ներկայիս ոչ սովորական իրավիճակում առևտրա-արդյունաբերական համագործակցությունը ԵԱՏՄ անդամների հետ շարունակում է մնալ մեր տնտեսությունը վերականգնելու երաշխիքներից մեկը և դառնում է կարևորագույն տնտեսական գործոն, որն ազդում է տնտեսական աճի և ներքին արտադրության ներուժի վրա»,-հայտնեց փոխվարչապետը :
Մհեր Գրիգորյանի տեղեկացմամբ՝ երկու երկրների միջև ձեռք բերված համաձայնությամբ, «Հարավկովկասյան երկաթուղում» մինչև 2024 թվականը նախատեսված է ներդնել 3.7 մլրդ ռուբլի, ինչի արդյունքում արդեն 2021 թվականին ձեռք են բերվել նոր ուղևորատար վագոններ, էլեկտրական գնացքներ և բեռնատար կիսավագոններ:
Այսօր մեկնարկած համաժողովի կազմակերպիչներն են` ՀՀ և ՌԴ կառավարությունները և ՌԴ պետական զարգացման կորպորացիան։ Համաժողովն անցկացվում է Հայ գործարարների ասոցիացիայի կողմից՝ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի աջակցությամբ։
Ֆորումի շրջանակում նախատեսված են մի շարք քննարկումներ, շնորհանդեսներ և գործարար հանդիպումներ:
Միջոցառման ընթացքում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ՌԴ պետական զարգացման կորպորացիայի (ВЭБ.РФ) և Հայաստանի զարգացման և ներդրումների կորպորացիայի միջև կստորագրվի համագործակցության մասին համաձայնագիր:

Вице-премьеры Армении и РФ обнародовали разные цифры роста товарооборота между странами
«В 2019 году впервые товарооборот между Арменией и РФ превысил планку в $2 млрд. Несмотря на вынужденные ограничения по передвижению наших граждан и движению товаров, продиктованные глобальной пандемией, в 2020 году нам удалось зафиксировать лишь незначительный спад в двустороннем товарообороте. Что касается текущего года, то рост уже очевиден. Товарооборот Армении с Россией за первое полугодие текущего года составил $1,9 млрд., увеличившись за указанный период на 16%», – заявил в ходе круглого стола «Российско-армянское экономическое сотрудничество. Перспективные проекты» 20 сентября вице-премьер Мгер Григорян.
В свою очередь заместитель председателя правительства РФ Алексей Оверчук, выступая на мероприятии, заявил: торговый оборот между Арменией и Россией в первом полугодии 2021 года, по данным российской стороны, вырос на 17,2%.
«Однако сегодняшние объемы и структура товарооборота, конечно же, не могут удовлетворить столь близких стратегических партнеров. Мы можем лучше. И мы должны лучше. У нас есть серьезный потенциал для наращивания темпов взаимной торговли, инвестиций, а главное – у нас есть эффективные инструменты взаимодействия», – сказал Оверчук.
"Наша страна может предложить Армении эффективные решения по развитию транспортной, энергетической и социальной инфраструктур, а также в реализации перспективных инвестиционных проектов в Армении и в Закавказье в целом. К этому нас постоянно призывают руководители наших государств. Мы рассчитываем, что по итогам сегодняшнего мероприятия у нас появятся новые совместные проекты, которые позволят сделать серьезный шаг в дальнейшем развитии наших двусторонних отношений. Сегодня мы представляем продукцию транспортной, строительной, машиностроительной, металлургической, энергетической отраслей, а также информационно-коммуникационных технологий", - сказал Оверчук.
Он призвал российский и армянский бизнес рассмотреть открывающиеся возможности сотрудничества не только в традиционных сферах, но и в инфраструктурных проектах, в развитии цифровых технологий, где уже есть серьезные наработки. Оверчук добавил, что он вместе со своим армянским коллегой вице-премьером Мгером Григоряном приложит все усилия, чтобы создать комфортные условия для реализации таких проектов.