Խաղաղապահներն Արցախում մշակել են լեռներում պայմանական վիրավորվածների ուղղաթիռով տարհանումը
Ռուս խաղաղապահները վարժանք են անցկացրել Արցախի լեռներում պայմանական վիրավորվածներին տարհանելու սցենարով՝ օգտագործելով հատուկ տարհանման պատգարակով և բժշկական մոդուլով հագեցած Mi-8 AMTSh «Տերմինատոր» ուղղաթիռը: Այդ մասին հաղորդում է ՌԴ ՊՆ-ն:
«Առնվազն 2-րդ կարգ ունեցող օդաչուներին է թույլատրվում տարհանում իրականացնել: Նրանց կատարած թռիչքների տևողությունը պետք է լինի առնվազն 1000 ժամ: Որպես կանոն՝ տաք կլիման, լեռնային, խորդուբորդ տեղանքը նույնպես շատ են դժվարացնում առաջադրանքի կատարումը»,-ասել է ուղղաթիռի անձնակազմի հրամանատար Վիկտոր Բեզրուկովը, որի կատարած թռիչքների տևողությոնը մոտ 2 հազար ժամ է:
«Ես մեկ անգամ չէ, որ հնարավորություն եմ ունեցել Հյուսիսային Կովկասի լեռնային շրջաններում ծանր վիրավորների տարհանման առաջադրանքներ կատարել»,-բացատրել է նա:
Անձնակազմի հրամանատարը նաև ասել է, որ տարհանման համար օգտագործվում է հատուկ մեխանիզմ, որը նախատեսված է ինչպես ջրի մակերևութից, այնպես էլ ցամաքից մինչև 300 կիլոգրամ կշռող երկու վիրավորի բարձրացնելու համար:
Ստեփանակերտի ռազմական օդանավակայանում անցկացված վարժանքին մասնակցել են բանակի ավիացիայի օդաչուները, զինծառայողները և ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանման մասնագետները:
«Վիրավորին հեռավոր տարածքից դուրս բերելու մարտավարությունն այսօր մշակեցինք Mi-8 AMTSh ուղղաթիռով՝ երկտեղանի բժշկական մոդուլով, որը նախատեսված է ցանկացած տիպի ուղղաթիռների վրա տեղադրելու համար»,-ասել է բժշկական ծառայության ղեկավար Թիմուր Ցոգոևը և հավելել. «Այս մոդուլով հնարավոր է տեղափոխել միանգամից երկու վիրավոր, մոդուլի սարքավորումները թույլ են տալիս մատուցել մասնագիտացված բժշկական օգնություն: Այդ նպատակով այստեղ տեղադրված են արհեստական շնչառության ապարատ, մոնիտորինգի համակարգ, էլեկտրական դեֆիբրիլյատոր, էլեկտրական ներծծիչ և շնչառության շտապ վերականգնման մահճակալ: Այս ամբողջ սարքավորումը բուժաշխատողներին թույլ է տալիս վիրավորներին տրամադրել մասնագիտացված բժշկական օգնություն տարհանման վայրից մոտակա բժշկական հաստատություն տեղափոխելու փուլում»:
«Վիրավորին Mi -8AMTSh ուղղաթիռով տարհանելուց հետո զինվորական բժիշկները մշակել են նրան շտապօգնության մեքենա տեղափոխելու և ռուսական խաղաղապահ զորախմբին դաշտային հիվանդանոց տեղափոխելու գործողությունները, այդ թվում՝ ցավազրկող դեղամիջոցի ներարկումը ցավի շոկը մեղմելու նպատակով»,-ասել է բժիշկ անեսթեզիոլոգ և վերակենդանացման մասնագետ Պավել Պետրովը:
Նախորդ շաբաթ ընթացիկ մարտական պատրաստության դասընթացի շրջանակներում, ռուս խաղաղապահներն Արցախում անցկացրել են զորավարժանք` հնարավոր խախտումները կանխելու և 27 դիտակետերի անվտանգությունն ապահովելու համար, որի ընթացքում ուժերի համալրման և պաշտպանության համար BTR-82A զրահափոխադրիչների հերթապահ ստորաբաժանումներ էին ներգրավվել:

Russian peacekeepers in Artsakh worked out the evacuation of a conditionally injured person using a helicopter with a medical module
12:12 21/09/2021
Russian peacekeepers conducted a training on the evacuation of a conditionally injured person in the mountains of Artsakh (Nagorno-Karabakh) using a Mi-8 AMTSh Ter minator helicopter equipped with a special evacuation cradle and a medical module, the Russian Defense Ministry reported.
"Pilots of at least the 2nd class are allowed to evacuate, the flight must be at least a thousand hours. The hot climate, as a rule, mountainous rugged terrain, also makes it very difficult to complete the task, " said the crew commander Viktor Bezrukov, whose flight time is about 2 thousand hours. "I have repeatedly had the opportunity to perform such tasks with the evacuation of seriously injured people in a mountainous area in the North Caucasus," he explained.
The crew commander also said that a special cradle is used for evacuation, designed to lift up to two people from both the water and the earth's surface using a winch-cargo system with a lifting capacity of up to 300 kilograms.
The training at the military airfield Stepanakert was attended by pilots of army aviation, military personnel and specialists of the special medical detachment of the Russian peacekeeping contingent.
"Today, the standard for the evacuation of a wounded person from a remote area was worked out by a Mi-8AMTSh helicopter with a two - seat medical module designed for installation on helicopters of any type," said Timur Tsogoev, head of the medical service of the aviation commandant's office. "When transporting patients, two victims are placed on this module, the equipment of the module allows to provide specialized medical care. For this purpose, a device for artificial ventilation of the lungs, a monitoring system, an electric defibrillator, an electric suction, an infusion suction and a laying for emergency respiratory recovery are installed here. All this equipment allows medical workers, resuscitators to provide specialized medical care at the stage of delivering the victim from the evacuation site to the nearest medical institution, " he explained.
Last week, as part of a planned combat training session, Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh conducted a comprehensive training to prevent possible violations and ensure security at 27 observation posts, during which duty units on BTR-82A armored personnel carriers were involved to strengthen the defence.