Սերժ Սարգսյան. Անկախության տոնը դեռ տոնելու ենք
«Անկախություն կերտած սերունդը, որ երեսուն տարի առաջ հիմք դրեց Հայաստանի երրորդ հանրապետությանը, և որի ներկայացուցիչը լինելու պատիվն ունեմ նաև ես, քաջ գիտակցում էր իր պատասխանատվությունը հայ ժողովրդի ճակատագրի և հետագա սերունդների առջև:
Այս սերունդը ազգային արժեքներ կրող, հզոր ոգի և երազանք ունեցող սերուցքն է, որ ամեն ինչ արեց ինքնիշխան, ազատ, անկախ Հայոց պետությունը կայացնելու և պաշտպանելու համար:
Անկախության սերնդի ներկայացուցիչների մի մասը հանուն հայրենիքի նահատակվեց, մի մասն ավարտեց երկրային կյանքը` պետականաշիության ճանապարհին իր մեծ ներդրումն ունենալով, իսկ ողջ մնացած և այդ գաղափարը սրբորեն կրող մի մասն էլ այսօր հալածվում ու հետապնդվում է գործող ապազգային իշխանությունների կողմից:
Հայ ժողովրդի ճակատագրի հանդեպ անտարբեր և անպատասխանատու ներկայիս վարչախումբն ու նրանց համակիրները կարճ ժամանակում մսխեցին այն ձեռքբերումները, որոնք անցած տասնամյակներին անասելի դժվարությունների ու մաքառման ճանապարհով էին ստեղծվել:
Նրանք լրջագույն հարվածի տակ դրեցին Հայաստանի Հանրապետությունն ու հայ ժողովրդի ծանր պայքարի արդյունքում ստեղծված Արցախի Հանրապետությունը, զազրելի արշավ սկսեցին ազգային պետության և հայոց ինքնության պահպանման համար կարևոր բաղադրիչների` լեզվի, եկեղեցու, հայոց պատմության, հայ ընտանիքի դեմ, թշնամուն հոժարակամ ներս թողեցին անկախ պետության սահմաններից ներս` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին ամեն օր ենթարկելով ստորացումների ու նվաստացումների՝ թշնամու և հենց իրենց` գործող վարչախմբի կողմից:
Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունն ու պետության անվտանգությունը խարխլված են, և պետության գոյությունը` դրված հարվածի տակ,  հազարավոր երիտասարդ կյանքեր զոհաբերված կամ հաշմված`            44-օրյա պատերազմի ապաշնորհ կառավարման և թշնամու հետ կասկածելի «փոխըմբռնման» ու  համաձայնությունների արդյունքում:
Եվ այս ամենի ֆոնին գործող վարչախումբը ցինիկ ինքնագոհությամբ «գունագեղ» տոնախմբություն է անցկացնում:
Իրենց կյանքը հայրենիքի համար չխնայած հազարավոր երիտասարդներին ևս ես անկախության սերունդ եմ համարում:
Փա՛ռք անկախության համար նահատակված բոլոր հայորդիներին:
Ազգային արժեքներին հավատարիմ և ազատությունն ու անկախությունը ամեն ինչից վեր դասող հայ ժողովրդի սերուցքը չպետք է հանդուրժի արտաքին ու ներքին թշնամու այս ոտնձգությունները, անկախության  սերունդը  չի՛ կարող և չպե՛տք է պարտվի ստրկամիտներին:
Հանուն սեփական պետության պայքարը նույնն է, ինչ կյանքի համար պայքարը, որի համար մարդը չի խնայում ոչինչ:
Բախտախնդիր ապազգային և անբարո իշխանությունները լրջագույն խոչընդոտ են Հայոց պետականության պահպանման ու հզորացման ճանապարհին:
Առջևում ծանր, բայց և պատվաբեր պայքար է սպասվում՝ հանուն ազգային արժանապատվության, հանուն սեփական հողում անվտանգ, ազատ, ինքնիշխան և արժանապատիվ ապրելու:

Третий президент Армении Серж Саргсян направил послание по случаю Дня Независимости, в котором говорится:
«Построившее Независимость поколение, которое тридцать лет назад заложило фундамент Третьей Республики Армения и представителем которого я также имею честь быть, хорошо осознавало свою ответственность перед судьбой и будущими поколениями армянского народа.
Это поколение, являющееся носителем национальных ценностей, обладающее могучим духом и мечтой, которое сделало всё для становления и защиты суверенного, свободного, независимого Армянского государства.
Одна часть представителей поколения Независимости пала жертвой во имя Отечества, другая – завершила земной путь, внеся свой большой вклад на пути государственного строительства, а те из них, кто остались живы и свято несут эту идею, сегодня подвергаются гонениям и преследованиям со стороны действующих антинациональных властей.
Безответственный и безразличный к судьбе армянского народа нынешний режим и их сторонники в короткий срок разбазарили те достижения, которые были созданы за прошедшие десятилетия путём неописуемых трудностей и борьбы. Они поставили под серьёзнейший удар Республику Армения и созданную в результате тяжёлой борьбы армянского народа Республику Арцах; начали отвратительную кампанию против важных для сохранения национального государства и армянской идентичности компонентов: языка, церкви, армянской истории, армянской семьи; добровольно впустили врага внутрь границ независимого государства, каждый день подвергая граждан Республики Армения унижениям и оскорблениям и со стороны врага, и со стороны самого же действующего режима.
Суверенитет и государственная безопасность Республики Армения подорваны, и существование государства поставлено под удар в результате бездарного управления в 44-дневной войне, в ходе которой тысячи молодых жизней были принесены в жертву или покалечены, и сомнительного «взаимопонимания» и соглашений с врагом. И на фоне всего этого действующий режим с циничным самодовольством проводит «красочное» празднование.
Тысячи не пощадивших свою жизнь во имя Отечества молодых людей я также считаю поколением Независимости.
Слава всем павшим за Независимость армянским сынам!
Верный национальным ценностям и почитающий выше всего свободу и независимость цвет армянского народа не должен допускать этих посягательств внешнего и внутреннего врага; поколение Независимости не может и не должно быть побеждено раболепствующими. Борьба во имя собственного государства – это то же, что борьба за жизнь, ради которой человеку ничего не жалко.
Склонные к авантюризму антинациональные и безнравственные власти являются серьёзнейшим препятствием на пути сохранения и укрепления Армянской государственности.
Впереди ожидается тяжёлая, но и почётная борьба во имя национального достоинства, во имя безопасной, свободной суверенной и достойной жизни на собственной земле.