ԱԺ-ում մեկնարկել են համայնքների խոշորացման նոր օրենսդրական նախագծի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումները
12:08 22/09/2021
«Ի՞նչ է խոշարացումը, այն բավականին դրական պրոցես է»,- այսօր ԱԺ-ում հրավիրված խորհրդարանական լսումների բացման ժամանակ հայտարարեց Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վահե Ղալումյանը՝ տեղեկացնելով, որ լսումների օրակարգում «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում կատարվելիք փոփոխությունների նախագիծն է:
Նա նշեց, որ համայնքների խոշորացման հայեցակարգն ընդունվել է 2011 թվականին, իսկ 2016թ-ին կառավարության նախաձեռնությամբ առաջին փուլով ՀՀ 486 համայնք միավորվել է 54 խոշորացված համայնքի մեջ:
Ղալումյանը հայտնեց, որ  քննարկվող նախագծով առաջարկվում է մնացած 441 համայնքները միավորել և դարձնել 37 խոշորացված համայնք:
Այնուհետև տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը մանրամասն ներկայացրեց օրենքի նախագիծը:

Parliamentary hearings on community enlargement launched at the National Assembly
Parliamentary hearing on the community enlargement have started at the National Assembly of Armenia on Wednesday. "The consolidation of the communities is positive process," Vahe Ghulamyan, the Chair of NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection told during the opening remarks.
In his words, the programme envisages making amendments to the Law on ‘’Administrative-Territorial Division of the Republic of Armenia" and to the "Law on Local Self-Government".
He reminded that the community enlargement concept was adopted in 2011. 54 community enlargement programs have been implemented since February 14, 2016, forming 54 communities as a result of the unification of 486 communities.
According to the package of draft laws under consideration it is planned to consolidate 441 communities into 37 enlarged communities. The the package of draft laws was earlier approved by the Government.