Ադրբեջանը գանգատ է ներկայացրել Հայաստանի դեմ ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանում
Սեպտեմբերի 23-ին Ադրբեջանը գանգատ է ներկայացրել Հայաստանի դեմ՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում՝ Խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի խախտման հիմքով (CERD), որով սեպտեմբերի 16-ին Հայաստանն էր գանգատ ներկայացրել ընդդեմ Ադրբեջանի։
Ադրբեջանն իր դիմումում գրել է, «Հայաստանը մասնակցել է և շարունակում է մասնակցել ադրբեջանցիների դեմ խտրական վերաբերմունքի մի շարք գործողությունների` իրենց «ազգային կամ էթնիկ» ծագման հիմքով»: Ադրբեջանը գրել է, որ «ինչպես ուղղակի, այնպես էլ անուղղակի միջոցներով, Հայաստանը շարունակում է իր էթնիկ զտումների քաղաքականությունը», և որ այն «հրահրում է ատելություն և էթնիկ բռնություն ընդդեմ ադրբեջանցիների՝ ներգրավվելով ատելության խոսքի մեջ և տարածելով ռասիստական քարոզչություն, այդ թվում` կառավարման ամենաբարձր մակարդակներով»:
Անդրադառնալով 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ՝ Թուրքիայի ու վարձկան ահաբեկիչների մասնակցությամբ սկսած պատերազմին, իսկ այն, որ հենց Ադրբեջանն է սկսել պատերազմը, հայտարարել է Ալիևը ս․թ․ օգոստոսի 14-ի հարցազրույցում, ասելով, որ «հենց Ադրբեջանն է սկսել պատերազմը 2020թ․ սեպտեմբերին՝ փորձելով իր օգտին լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը», Ադրբեջանի կողմից գանգատ ներկայացնողը գրել է, թե «Հայաստանը հերթական անգամ թիրախավորեց ադրբեջանցիներին դաժան վերաբերմունքով՝ էթնիկ ատելության դրդապատճառներով»։
Ադրբեջանը ի թիվս այլնի, հավելում է, որ «[կողմերի] փորձերը՝ բանակցել Ադրբեջանի պահանջների կարգավորման շուրջ վերջին տասը ամիսների ընթացքում փակուղի են մտել», ու Դատարանից պահանջում է, որ «Հայաստանը հաշվետու լինի իր խախտումների համար CERD-ի ներքո և հատուցի»։

Azerbaijan on Thursday instituted proceedings against Armenia before the International Court of Justice, the principal judicial organ of the United Nations, concerning the interpretation and application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (CERD), the court said in a press release.
According to the filing, “Armenia has engaged and is continuing to engage in a series of discriminatory acts against Azerbaijanis on the basis of their ‘national or ethnic’ origin within the meaning of CERD”. The Applicant claims that “through both direct and indirect means, Armenia continues its policy of ethnic cleansing”, and that it “incites hatred and ethnic violence against Azerbaijanis by engaging in hate speech and disseminating racist propaganda, including at the highest levels of its government”.
Referring to the war unleashed by Azerbaijan against the Artsakh Republic in 2020 with the involvement of Turkey and mercenaries, and the fact that Azerbaijan was the one to start the war was confirmed by President Ilham Aliyev in an August 14 interview, the applicant says that “Armenia once again targeted Azerbaijanis for brutal treatment motivated by ethnic hatred”.
Azerbaijan adds that “[t]he Parties’ attempts to negotiate a settlement of Azerbaijan’s claims over the last ten months have resulted in deadlock”. Azerbaijan therefore requests the UN court “to hold Armenia accountable for its violations” under the CERD.