Լավրովն ու Լը Դրիանը կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կայունացման աշխատանքները
10:52 24/09/2021
Սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակում Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ Լը Դրիանի հետ։
ՌԴ ԱԳՆ հաղորդմամբ, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մանրակրկիտ քննարկել են միջազգային օրակարգի արդիական հարցեր: Մանրամասն ուսումնասիրվել է Աֆղանստանում իրավիճակի զարգացումը: Երկու կողմերն էլ վերահաստատլ են իրենց պատրաստակամությունը` համատեղ ջանքերով նպաստելու այս երկրում խաղաղության և կայունության հաստատմանը, այդ թվում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի շրջանակներում: Մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել Լիբիայում և իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ կարգավորման խնդիրների շուրջ:
Նշվում է, որ ԱԳ նախարարները փոխադարձ տրամադրվածություն են արտահայտել Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կայունացման ուղղությամբ հետագա աշխատանքների ուղղությամբ` առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով:
Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ տարածաշրջանային թեմաների:
Նախարարները մանրամասն ուսումնասիրել են երկկողմ հարցերի լայն շրջանակ` կապված քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում ռուս-ֆրանսիական կապերի զարգացման հետ: Քննարկվել է հետագա շփումների ժամանակացույցը:

Сергей Лавров и Жан-Ив Ле Дриан выразили готовность к дальнейшей работе по стабилизации ситуации в Нагорном Карабахе
11:07 24/09/2021
23 сентября в Нью-Йорке «на полях» 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН состоялась беседа Министра иностранных дел Российской Федерации С.В.Лаврова с Министром Европы и иностранных дел Французской Республики Ж.-И.Ле Дрианом.
"Главы внешнеполитических ведомств обстоятельно обсудили актуальные темы международной повестки дня. Детально рассмотрено развитие ситуации в Афганистане. С обеих сторон подтверждена готовность совместными усилиями способствовать установлению мира и стабильности в этой стране, в том числе в рамках СБ ООН. Проведен обмен мнениями по проблематике урегулирования в Ливии и вокруг иранской ядерной программы. Выражен обоюдный настрой на дальнейшую работу в деле стабилизации обстановки в Нагорном Карабахе, прежде всего в формате Минской группы ОБСЕ. Затронут ряд других региональных сюжетов, представляющих взаимный интерес.
Министры подробно рассмотрели широкий перечень двусторонних вопросов, касающихся развития российско-французских связей в политической, экономической и культурно-гуманитарной сферах. Обсужден график дальнейших контактов", - сообщается на сайте МИД РФ..