Հայաստանում ԿԽՄԿ-ի պատվիրակության ղեկավարի հետ հանդիպմանը կարևորվել է գերիների շուտափույթ հայրենադարձը
Պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար պարոն Թիերի Ռիբոյին:
ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, շնորհավորելով Արշակ Կարապետյանին պատասխանատու պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ՝ Թիերի Ռիբոն բարձր է գնահատել երկու կառույցների միջև արդյունավետ համագործակցությունը, հույս հայտնելով, որ հետագայում համատեղ իրականացվող ծրագրերը ձեռք կբերեն էլ ավելի բարձր որակական մակարդակ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են 2020թ. 44-օրյա պատերազմի արդյունքում գերեվարված անձանց շուտափույթ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև քննարկվել են անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցեր:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու ՀՀ զինված ուժերում միջազգային մարդասիրական իրավունքի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման միջոցառումների և այդ ոլորտում ուսումնական ծրագրերի իրականացումը։

Defense minister receives the Head of ICRC Delegation
Armenia's Defense Minister Arshak Karapetyan received on Friday the Head of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Delegation to Armenia Thierry Ribaut. As the press service at the ministry reported, Thierry Ribaut congratulated Karapetyan on assuming the responsible position, highlighting the efficient cooperation between the two structures. The Head of Delegation expressed hope the projects implemented jointly will acquire a new level of quality and scope.
During the meeting, the sides also pointed to the need of urgent return of people captured during the 44-day war of 2020 and discussed issues of clarifying the fates of missing people.
The interlocutors also expressed readiness to continue awareness-raising activities in the field of International Humanitarian Law and implement educational projects in the Armed Forces.