Ալեքսանդր Սպենդիարյան-150. «Հայ դասական սիմֆոնիկ երաժշտության հիմնադիրը»
«Եվրոպական ժառանգության օրերի» և միջթանգարանային համագործակցության շրջանակում սեպտեմբերի 25-ին` ժամը 14:00-ին, Հայաստանի ազգային գրադարանի մեծ ցուցասրահում կբացվի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված բացառիկ ցուցահանդես: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ն։
Ցուցահանդեսը կրում է «Հայ դասական սիմֆոնիկ երաժշտության հիմնադիրը» խորագիրը և իրականացվում է Հայաստանի ազգային գրադարանի «Գրատպության թանգարանի», Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի և Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի համագործակցությամբ։ Կցուցադրվեն հայ անվանի կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ձեռագիր նոտաները, գրականություն, ազդագրեր, սկավառակներ և ձայնապնակներ։
Նախարարությունից նաև նշում են, որ ցուցադրվող նյութերի հիմնական մասը Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի և Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի ֆոնդերից են։ Հայաստանի ազգային գրադարանի հավաքածուներից կցուցադրվեն ձայնապնակների և նոտաների մեծ հավաքածու:

Exhibition dedicated to Alexandr Spendaryan's 150th anniversary to open in Yerevan
A unique exhibition dedicated to the 150th anniversary of Armenian composer Alexandr Spendaryan will open on September 25, at 14:00 in the large exhibition hall of the National Library of Armenia. As the Ministry of Education, Science, Culture and Sport reports, the event is organized as part of the European Heritage Days and inter-museum cooperation.
The exhibition is titled "The Founder of the Armenian classical symphony music" and is organised jointly by the Museum of Printing of the National Library of Armenia, Alexandr Spendaryan Museum-House, Yeghishe Charents Museum of Literature and Art. Among the exhibition are the handwritten scores of Spendaryan, gramophone records and other materials saved from the creative activity of the composer.
As the Ministry added, most of the exhibits are from collections of the Spendaryan Museum-House and the Museum of Literature.