Խմելու ջրի տարաներ են տրամադրվել Արցախի կրթական հաստատություններին
Ռուս խաղաղապահները, բարեգործական կազմակերպությունների ասոցիացիայի հետ համատեղ, Արցախի դպրոցական և նախադպրոցական հաստատություններում անցկացվող մարդասիրական ակցիայի շրջանակներում խմելու ջրի 14 տարա են փոխանցել վերջիններիս: Այդ մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:
«Այսօր մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի աշխատակիցները ակցիա իրականացրեցին՝ դպրոցական հաստատություններին, մասնավորապես` Պատարա և Լուսաձոր երկու բնակավայրերի դպրոցներին, 5 և 3 տոննա տարողունակությամբ ջրի տարաներ ապահովելով: Այս դպրոցների աշակերտների ընդհանուր թիվը 300-ից ավելի է: Բարեգործական կազմակերպությունների ասոցիացիայի հետ միասին, նախատեսվում է նման ակցիա անցկացնել ևս 14 դպրոցում»,- ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Ռուսլան Իվանովը և հավելել.
«Այս ուսումնական հաստատությունների ընտրությունը պատահական չէր, քանի որ նախորդ ամսվա ընթացքում հումանիտար արձագանքման կենտրոնի աշխատակիցները գնացել էին այդ դպրոցներ՝ «Խաղաղության դասեր» անցկացնելու և ծանոթացել էին այնտեղի սոցիալական պայմաններին, իսկ այդ հաստատություններում աշակերտների համար կար խմելու ջրի պակաս»:
Ըստ հաղորդագրության՝ ջրի տարաների նվիրատվությունից հետո ռուս խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները պարտավորություններ են ստանձնել դրանք լիքը պահելու նպատակով կանոնավոր ջրամատակարարում ապահովել: Նրանք ամեն օր ջրատարներով ջուր են լցնում այդ տարաների մեջ: Ներկայումս Արցախի Հանրապետության տարածքում խաղաղապահներն ամեն օր խմելու ջուր են հասցնում ավելի քան 1,5 հազար երեխայի:
«Այս պահին մենք իրականացնում ենք ջրի ապահովման ծրագիր, քանի որ ջրի հետ կապված խնդիրներ կան Արցախի տարածքում: Ռուս խաղաղապահ ուժերի հետ միասին մենք իրականացնում ենք այս գործողությունը և նաև ցանկանում եմ իմ և մեր կազմակերպությունների անունից շնորհակալություն հայտնել, քանի որ նրանց առաքելությունը և օգնությունը վիթխարի է: Միասին մենք իրականացնում ենք այն նախագծերը, որոնք էական նշանակություն ունեն տեղի բնակչության համար: Մենք արդեն միասին 9 ծրագիր ենք իրականացրել: Խաղաղապահ ուժերի մասնակցությամբ ունենք նաև դպրոցների վերանորոգման նախագծեր: Շնորհակալություն ռուսական խաղաղապահ ուժերին այնտեղ գտնվելու և օգնելու համար»,-ասել է բարեգործական կազմակերպության ներկայացուցիչ Օլեսյա Պոդոլսկայան:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի՝ բարերարները ձեռք են բերել խմելու ջրի 21 տարա, որոնցից մի քանիսն արդեն հասցվել են Ռուսաստանից և խաղաղապահների կողմից փոխանցվել Արցախի դպրոցներին և մանկապարտեզներին:

В учебные заведения Республики Арцах доставлены емкости для питьевой воды
Российские миротворцы совместно с ассоциацией благотворительных организаций в рамках гуманитарной акции по обеспечению школьных и дошкольных учреждений в Республике Арцах (НКР) передали 14 резервуаров для хранения питьевой воды. Подробности приводятся на сайте МО РФ.
«Сегодня офицерами центра гуманитарного реагирования проведена акция по обеспечению школьных учреждений, а именно школы двух населенных пунктов Бадара и Мехдишен(Лусадзор.  - Ред.), емкостями для воды объемом 5 и 3 тонны. Общая численность учащихся в этих школах составляет более 300 человек. В дальнейшем совместно с ассоциацией благотворительных организаций, планируется провести такую акцию в 14-ти школах», - рассказал представитель российского миротворческого контингента Руслан Иванов.
«Выбор на данные учебные учреждения был не случайным потому, что офицеры центра гуманитарного реагирования в течении предыдущего месяца, ездили по школам проводя «Уроки Мира» так же знакомились с бытом и социальными условиями и в этих учреждениях была нехватка питьевой воды для учащихся», - пояснил он.
После благотворительной передачи резервуаров за их наполняемостью и регулярным обеспечением водой взяли на себя обязательства военнослужащие российского миротворческого контингента. Ежедневно миротворцы наполняют резервуары водой с использованием водовозов. В настоящее время на территории Арцаха военные миротворцы ежедневно обеспечивают питьевой водой более 1,5 тыс. детей.
«На данный момент мы осуществляем программу по обеспечению водяного запаса, так как у нас появились проблемы с водой на территории Нагорного Карабаха. Вместе с российскими миротворческими силами мы проводим данную акцию, так же от своего имени и имени наших организаций хочу поблагодарить, значимость и помощь российских миротворческих сил колоссальная, вместе мы воплощаем в жизнь те проекты, которые имеют весомую значимость. Мы вместе осуществили уже 9 проектов, так же у нас есть проекты по восстановлению школ, при участии миротворческих сил. Спасибо российским миротворческим силам, что рядом, что помогают», - сообщила представитель благотворительной организации Олеся Подольская.
Всего благотворителями закуплено 21 резервуар для хранения питьевой воды, часть из которых уже доставлены из России и переданы российскими миротворцами в школы и детские сады Арцаха.