Չինաստանի ժողովրդական բանկի հայտարարությունից հետո Բիթքոինը էժանացել է 3 հազար դոլարով
Այն բանից հետո, երբ Չինաստանի Ժողովրդական բանկը (PBOC) հայտարարեց կրիպտոարժույթով բոլոր գործարքների արգելքի մասին՝ ուրբաթ օրը մեկ ժամում բիթքոինի գինը նվազեց ավելի քան 3000 դոլարով (6%): Լուրը հաղորդում է «Գազետա ռու»-ն:
Օրվա ընթացքում կրիպտոարժույթի գինը հասավ 42,5 հազար դոլարի, այն դեպքում, երբ առավոտյան դրա արժեքը գերազանցել էր 45 հազար դոլարը:
Ըստ կարգավորիչի հաղորդման՝ բիթքոինի և այլ թվային ակտիվների օգտագործմամբ բոլոր գործարքները համարվում են անօրինական ֆինանսական գործունեություն: Արգելքի տակ են ընկել նաև այն ծառայությունները, որոնք կրիպտոարժույթների բիրժաները մատուցում են ՉԺՀ-ի բնակիչներին:
Բիթքոինի ինքնարժեքի նվազման ֆոնին ալտկոինների արժեքը նույնպես նվազել են: Ethereum-ի գինը նվազել է 7%-ով, իսկ Cardano-ինը և Binance Coin-ինը՝ 6%-ով:
Ավելի վաղ Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ Աքմալ Նազիրովն ասել էր, որ այս տարվա վերջին բիթքոինի գինը կարող է բարձրանալ մինչեւ 73-75 հազար դոլար:

В пятницу цена биткоина за час упала более чем на $3 тыс. (6%) после того, как Народный банк Китая (НБК) объявил о введении полного запрета на все криптовалютные транзакции. Об этом пишет «Газета.Ru».
Так, в течение дня криптовалюта достигла отметки в $42,5 тыс. При этом в начале дня ее стоимость превышала $45 тыс.
Согласно заявлению регулятора, все транзакции с использованием биткоина и других цифровых активов классифицируются как незаконная финансовая деятельность. Под запрет попали и услуги, которые криптовалютные биржи предоставляют жителям КНР.
На фоне снижения стоимости биткоина уменьшилась стоимость альткоинов. Цена Ethereum снижалась на 7%. Cardano и Binance Coin дешевели на 6%.
Ранее эксперт Центра стратегических разработок Акмаль Назиров заявил, что к концу этого года цена биткоина может подняться до $73-75 тыс.
До этого гендиректор криптовалютной p2p-площадки Chatex Майкл Росс-Джонсон рассказал , что курс любой криптовалюты зависит от соотношения спроса на цифровой актив, а также от общего уровня ее востребованности в конкретный момент.