Նյու Յորքում կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետպատերազմյան առաջին հանդիպումը
Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Խովաևը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) հայտարարություն են տարածել, որում հայտնել են 2020 թվականի նոյեմբերից ի վեր Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների առաջին հանդիպման մասին, որը անցկացվել է Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակում:
Հայտարարության մեջ ասվում է. «Համանախագահներն առանձին հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ, կայացել է նաև արտգործնախարարների մասնակցությամբ համատեղ հանդիպումը։
Համանախագահները ողջունում են 2020 թվականի նոյեմբերից ի վեր առաջին նման հանդիպումը՝ որպես երկու երկրների վճռականության նշան՝ ուղիղ երկխոսության միջոցով վերսկսելու խաղաղ կարգավորման գործընթացը, որն ուղղված է տարածաշրջանում անվտանգությանը, կայունությանը և բարգավաճմանը։
Միջնորդներն, իրենց մանդատին համապատասխան, վերահաստատում են կողմերի հետ աշխատելու պատրաստակամությունը՝  Արցախի հակամարտության և նրանից բխող բոլոր մնացած հարցերի համապարփակ լուծման համար։
Միջնորդները կոնկրետ, նպտակային միջոցներ են առաջարկել իրավիճակի ապաէսկալացիայի և հետագա քայլերի վերաբերյալ»։
Հաղորդագրության մեջ նաև ասվում է, որ համանախագահները սեպտեմբերի 24-ին հանդիպել են նաև ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ռոզմարի Դիկարլոյի և ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Էն Լինդեի հետ` վերջին մեկ տարվա իրենց միջնորդական ջանքերի, ինչպես նաև վերջին զարգացումների մասին նրանց տեղեկացնելու համար: Հանդիպմանը ներկա է եղել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:

The foreign ministers of Armenia and Azerbaijan held their first meeting since November 2020 on the sidelines of the 76th session of the UN General Assembly in New York on Friday, the OSCE Minsk Group co-chairs (Stephane Visconti of France, Andrew Schofer of the United States of America, and Igor Khovaev of the Russian Federation) said in a statement.
"On the sidelines of the General Debate of the 76th session of the UN General Assembly, the Minsk Group Co-Chairs met separately in New York with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan. The Co-Chairs also hosted both Foreign Ministers at a joint meeting. The Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (PRCiO) Andrzej Kasprzyk participated in the meetings," they said.
"The Co-Chairs and Foreign Ministers discussed a wide range of outstanding unresolved issues between Armenia and Azerbaijan. The Co-Chairs proposed specific focused measures to deescalate the situation and possible next steps. The Co-Chairs stressed their continuing strong support for the full range of indispensable activities and operations undertaken by the PRCiO and his team.
"On 24 September the Co-Chairs and PRCiO met with UN Under Secretary General for Political and Peacebuilding Affairs Rosemary DiCarlo and OSCE Chairperson in Office Foreign Minister Ann Linde to brief them on their efforts over the past year, including the most recent developments in the process.
"The Co-Chairs welcome this first meeting of the two ministers of foreign affairs since November 2020 as a sign of the resolve of the two countries to reengage in the peace process through direct dialogue aimed at contributing to security, stability, and prosperity in the region. The Co-Chairs reaffirm their commitment to continue working with the sides to find comprehensive solutions to all remaining issues related to or resulting from the Nagorno-Karabakh conflict in accordance with their mandate," reads the statement.