Որքան էլ ծանր լինեն այս պատերազմի կորուստները, պետք է գիտակցենք՝ այն չի ավարտվել. Չալաբյան
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, «ԱրԱր» հիմնադրամի համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը «Պատերազմից մեկ տարի անց» վերնագրով գրառում է արել.
«Մեկ տարի է անցել այն ճակատագրական օրվանից, երբ մեր երկիրը հայտնվեց պատերազմի ճիրաններում։ Պատերազմի, որն իր մասշտաբներով ու կորստաբերությամբ գերազանցեց այն ամենն, ինչ դրան նախորդել էր, որը մտավ տառացիորեն մեր յուրաքանչյուրիս տան մեջ, և մեր կյանքը բաժանեց երկու մասի՝ մինչև պատերազմը, և դրանից հետո։
Ոմանց կյանքում գուցե պատերազմից հետո էլ շատ բան չի փոխվել, բայց հասարակության այն մասի համար, որն ընդունակ է մտածել և վերլուծել, եկել է այն ցավոտ գիտակցությունը, որ այն ամբողջ իրականությունը, որը ձևավորվել էր 1994 թ․ հետո՝ ամուր սահմաններ, մարտունակ բանակ, անվտանգ ճանապարհներ, մեզ համար այլևս երաշխավորված չեն։
Պատերազմում կրած պարտության պատճառով մեր տարածքը կրճատվել է, սահմանները երկարել ու դարձել են ավելի խոցելի, բանակը ցավալի կորուստներ է կրել մարտի դաշտում, մի շարք ռազմավարական ճանապարհներ անցել են թշնամու վերահսկողության տակ, և մի քանիսին էլ այն շարունակում է հավակնել սպասվելիք սահմանազատման արդյունքում։ Ինչը թերևս ակնհայտ չի առօրյա կյանքում, բայց առավել ճակատագրական է՝ մեր երկիրը կորցրել է իր ինքնիշխանության զգալի մասը, դարձել է խաղաքարտ տարածաշրջանային տերությունների կողմից մղվող բազմաչափ հակամարտության մեջ, որտեղ մեր բնակավայրերը և տարածքները ստվերային մեկ պայմանավորվածությամբ կարող են փոխանակվել Սիրիական Իդլիբում ինչ որ մի ճանապարհի, կամ Լիբիայում ինչ որ մի նավթահանքի հետ։
Պատերազմից մեկ տարի անց, պարզ են դառնում և նրա խորքային աշխարհաքաղաքական շարժառիթները, և այն ռազմավարական պլանը, որը հետևողական կիրառելով, թշնամին կարողացավ պառակտել հայկական հասարակությունը, մեկուսացնել այն իր հիմնական ռազմավարական գործընկերներից և արդյունքում անհավասար կռիվ պարտադրել հայկական բանակին։ Նույնիսկ այդ պայմաններում բանակը հերոսական կռիվ մղեց, և ռազմաճակատի մեծ մասում կարողացավ կասեցնել թշնամու առաջխաղացումը, նրան պատճառելով ծանր կորուստներ։
Սակայն պատերազմները կռվում են ոչ միայն բանակները, այլ պետությունները, և նույնիսկ հերոսաբար կռվող բանակը չի կարող շրջել պատերազմի ընթացքը, եթե պետությունը, որպես ամբողջություն, այն տանուլ է տվել։ Իսկ մենք տանուլ էինք տվել այս պատերազմն այն պահից, երբ նրա մեջ բացահայտ ներքաշվեց Թուրքիան, առանց բավարար հակազդեցություն ստանալու Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից և Եվրամիությունից՝ այն երեք հիմնական աշխարհաքաղաքական կենտրոններից, որոնք միասին կոչված էին ապահովել կայունությունը մեր տարածաշրջանում։
Արդյունքում, հայկական պետության ձախողումների համար մենք ծայրահեղ թանկ գին վճարեցինք՝ հազարավոր մարդկային կյանքերով, հսկայական կորսված տարածքներով, վիթխարի նյութական կորուստներով, և ամենակարևորը՝ սեփական ուժերի նկատմամբ վստահության կորստով։
Որքան էլ ծանր լինեն սակայն այս պատերազմի կորուստները, մենք պետք է գիտակցենք, որ այն չի ավարտվել, և մենք վաղաժամ թևաթափ լինելու իրավունք չունենք։
Թուրքիայի պանթուրքիստական ախորժակները միայն սրվել են այս պատերազմով։ Ադրբեջանը, ոգևորվելով սեփական անպատժելիությունից, ձգտում է Հայաստանի ռազմավարական տարածքների՝ Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Տավուշի նկատմամբ վերահսկողության, Արցախի ճակատագիրը ընդհանրապես անորոշ է։ Լավագույն դեպքում, մենք ունենք մի քանի տարվա հարաբերական դադար՝ վերականգնելու մեր ուժերը, և վերականգնելու նաև մեր տարածաշրջանում ընդհանուր ուժային հավասարակշռությունը, այլապես մեզ նոր պատերազմ է սպառնում, այս անգամ արդեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։ Թշնամին այդ պատերազմին պատրաստվում է ամբողջ թափով՝ ամեն շաբաթ տարբեր զորավարժություններ է իրականացնում, մեծ ծավալի նոր սպառազինություններ է ձեռք բերում, նոր ռազմավարական ճանապարհներ է կառուցում, և պարբերաբար տարբեր սադրանքներով փորձարկում է մեր դիմադրողականությունը։
Մեզ այլ բան չի մնում, քան հակազդել թշնամու աճող ախորժակներին, ընդ որում հակազդել դրան բոլոր ճակատներով՝ վերակազմավորելով և ամրապնդելով մեր բանակը, արագ թափով զարգացնելով սեփական ռազմական արդյունաբերությունը, համատարած մարզելով մարտունակ տարիքի բնակչությանը, և ամրապնդելով Արցախի և Հայաստանի սահմանամերձ բնակավարերը՝ յուրաքանչյուրը վերածելով անառիկ ամրոցի։
Սեփական մարտական կարողությունների աճին զուգահեռ, մենք պետք է վերականգնենք հայկական պետության միջազգային հեղինակությունը, և ձևավորենք դաշնակցային հարաբերությունների այնպիսի համակարգ, որն արդյունավետ կհակազդի թուրք-ադրբեջանական տանդեմին, և այլևս թույլ չի տա, որ նրա ուժն անարգել ջարդվի մեր գլխին։ Դա ավելի քան իրատեսական է, հաշվի առնելով Թուրքիայի ագրեսիվ պահվածքը տարածաշրջանի մյուս երկրների նկատմամբ, և մենք այստեղ կարող ենք ստանձնել մեր արժանապատիվ դերակատարությունը, եթե արագ տեմպերով վերականգնենք մեր ուժերը, և դադարենք Թուրքիայից խաղաղություն մուրալ։
Պատերազմից մեկ տարի անց, մենք շարունակում ենք սգալ մեր անժամանակ հեռացած հերոս նահատակների համար։ Առաջնագծում կռվող մեր եղբայրներն իրենց կյանքով են վճարել մեր բոլորի ազատության և ապրելու իրավունքի համար։ Նրանց հիշատակի առաջ մեր պարքն է՝ այսուհետ ապրել և գործել այնպես, որ թշնամին այլևս չկարողանա անարգել խլել հայի կյանքը, հողն ու ազատությունը։ Պատերազմից մեկ տարի անց, խոնարհում եմ գլուխս մեր բոլոր հերոս նահատակների առաջ, և կոչ անում ապրողներին՝ կրկնակի-եռակի եռանդով կառուցել և պաշտպանել մեր բոլորիս հայրենիքը»։

Несмотря на тяжелые потери этой войны, мы должны осознать, что она не завершена – Чалабян
Общественно-политический деятель, соучредитель фонда «АрАр» Аветик Чалабян сделал публикацию под названием «Спустя год после войны»:
«Прошел год с того рокового дня, когда наша страна оказалась в когтях войны. Война, по своим масштабам и потерям превзошедшая все то, что предшествовало ей, война, пришедшая в дом буквально каждого из нас и разделившая нашу жизнь на две части: до войны и после нее.
В жизни некоторых людей после войны, может, ничего особо и не изменилось, но к той части общества, которая умеет думать и анализировать, пришло болезненное осознание того, что сформированная после 1994 года действительнось – прочные границы, боеспособная армия, безопасные дороги – нам уже не гарантирована.
Из-за поражения в войне наша территория сократилась, границы удлинились и стали уязвимее, армия понесла болезненные потери на поле боя, целый ряд стратегических дорог перешел под контроль врага, и он претендует на еще больше территорий в результате предстоящей делимитации, что порой может быть неочевидным в повседневной жизни, но наиболее судьбоносно – наша страна потеряла значительную часть своего суверенитета, стала разменной картой в многомерном конфликте региональных держав, где наши населенные пункты и территории одной теневой договоренностью могут обменяться на какую-либо дорогу в сирийском Идлибе или на какой-нибуть нефтепровод в Ливии.
Спустя год после войны становятся понятны также и глубинные геополитические мотивы, и тот стратегический план, применяя который, враг смог расколоть армянское общество, изолировать его от основных стратегических партнеров и в результате принудить армянскую армию к неравной битве. Даже в этих условиях армия героически сразилась, на многих участках фронта сумела пресечь продвижение врага, причинив ему тяжелые потери.
Однако войну ведут не только армии, но и государства, и даже героически сражающаяся армия не в силах изменить ход войны, если государство проиграло ее. А мы проиграли эту войну с того момента, когда в нее открыто втянулась Турция, без достаточного противодействия со стороны трех основных геополитических центров – России, США и Евросоюза, которые были призваны обеспечить стабильность в нашем регионе.
В результате мы заплатили чрезвычайно высокую цену за неудачи армянского государства – тысячами человеческих жизней, огромными потерянными территориями, колоссальными материальными убытками и, самое главное, потерей уверенности в свои силы.
Несмотря на тяжелые потери этой войны, мы должны осознать, что она не завершена, и мы не имеем права раньше времени опускать руки.
Пантюркистский аппетит Турции только разыгрался с этой войной. Азербайджан, воодушевившись собственной безнаказанностью, стремится к контролю над стратегическими территориями Армении – Сюником, Гегаркуником, Тавушем. Судьба Арцаха вообще неопределенна. В лучшем случае у нас относительный покой на несколько лет, для того, чтобы восстановить силы, а также общесиловой баланс в регионе, в противном случае нам грозит новая война, в этот раз уже на территории Республики Армения. Враг готовится к этой войне вовсю – каждую неделю проводит военные учения, закупает вооружение в больших объемах, строит новые стратегические дороги, и периодически разными способами проверяет нашу сопротивляемость.
Нам не остается ничего, кроме как противодействовать обостряющемуся аппетиту врага, причем, противодействовать по всем фронтам – переформировываясь и укрепляя нашу армию, быстрыми темпами развивая собственную военную промышленность, тренируя боеспособную часть населения и укрепляя приграничные территории Арцаха и Армении, превращаяя их в неприступные крепости.
Наряду с наращиванием боеспособности мы должны восстановить международный авторитет армянского государства и сформировать такую систему союзнических отношений, которая сможет эффективно противодействовать турецко-азербайджанскому тандему, и не позволит ее силе безпрепятственно ударить по нам. Это более чем реалистично, учитывая агрессивное поведение Турции в отношении других стран, и тут мы можем сыграть нашу достойную роль, если быстрыми темпами восстановим наши силы и прекратим выпрашивать мир у Турции.
Спустя год после войны мы продолжаем скорбеть по нашим безвременно погибшим героям. Наши братья на передовой своей жизнью заплатили за наше право на свободу и жизнь. Наш долг перед их памятью – отныне жить и действовать так, чтобы враг больше не мог у армянина отнимать жизнь, землю и свободу. Спустя год после войны я склоняю голову перед нашими павшими героями и призываю живых с удвоенным-утроенным усердием строить и защищать нашу общую родину».