Սիրանուշ Սահակյան. Գերիների կյանքի իրավունքի խախտման վերաբերյալ 38 գանգատ ենք ներկայացրել ՄԻԵԴ, ևս 50-ը նախապատրաստվում է
16:18 27/09/2021
Ղարաբաղյան երրորդ պատերազմի մեկնարկից մեկ տարի անց առաջին անգամ Հայաստանում պաշտոնապես հրապարակվեց զոհված զինծառայողների, անհայտ կորած համարվող անձանց թիվը։
Ըստ Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության, ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թվաքանակը կազմում է 3781 անձ։ Սեպտեմբերի 27-ի դրությամբ անհայտ է 231 զինծառայողի և 22 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը։ Մինչև օրս Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին է հանձնվել գերեվարված ընդհանուր թվով 108 զինծառայող և քաղաքացիական անձ:
Թե քանի անձ է շարունակում մնալ գերության մեջ,  Քննչական կոմիտեն չի մանրամասնել։ Գերության մեջ պահվող անձանց, նրանց վերաբերյալ ՄԻԵԴ ներկայացվող գանգատների մասին Panorama.am-ը զրուցել է Եվրադատարանում ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանի հետ։
Panorama.am-Տիկին Սահակյան, այս պահին Ձեր ձեռքի տակ եղած փաստերի համաձայն, քանի՞ անձ է Բաքվում պահվում գերության մեջ։
Սիրանուշ Սահակյան-Ադրբեջանի կառավարությունն ընդունում է, որ 45 անձ է գտվում գերության մեջ, որոնցից չորսը քաղաքացիական անձինք են, 41-ը՝ զինծառայողներ։ Սակայն մեր ձեռքի տակ եղած փաստերն ու ապացույցները խոսում են ևս 80 անձանց գերեվարման հանգամանքների մասին։ Այս անձանց 90 տոկոսը զինվորականներ են։ Թե ինչ կարգավիճակում են նրանք այս պահին գտնվում, անհայտ է, հնարավոր է, որ նրանք ողջ են, բայց թաքցվում են, չենք բացառում, որ նրանցից ոմանք կարող են սպանված լինել։ Այս 80 անձանց կյանքի և ճակատագրերի համար ադրբեջանական իշխանությունները հրաժարվում են պատասխանատվություն ընդունելուց։ Բայց այդ մասով մենք ապացույցների խնդիր չունենք, մեզ համար անվիճելի է, որ նրանք գերեվարված  են եղել։
Panorama.am-Ըստ Արցախի Հանրապետության ՆԳՆ ԱԻՊԾ պաշտոնական հաղորդագրությունների, եղել են դեպքեր, երբ ադրբեջանական կողմը հայկական կողմին է փոխանցել մարմիններ կամ մասունքներ։ Փորձաքննության ենթարկվե՞լ են դրանք՝ պարզելու, արդյոք նրանք չեն սպանվել գերության մեջ եղած ժամանակ:
Սիրանուշ Սահակյան-Այո, նման դեպքեր ևս բացահայտվել են։ Եթե փորձաքննությունները ժամանակին են իրականացվել, դիակի պահպանվածությունը հնարավորություն է տվել հանգել արժանահավատ հետևությունների,  մենք այդ փաստերի հիման վրա իրականացրել ենք կյանքի իրավունքի խախտումների վերաբերյալ գանգատներ։ Սակայն ոչ բոլոր դիակների ուսումնասիրությունների արդյունքում է, որ հնարավոր է բացահայտել գերեվարման ընթացքում սպանված լինելու հանգամանքը։ Եվ եթե ի սկզբանե տեսանյութեր, լուսանկարներ չեն եղել, որոնք հիմնավորել են գերեվարումը, միայն դիակի փորձաքննությամբ դժվար է կատեգորիկ հետևության հանգել, արդյոք նրանք սպանվել են մարտակա՞ն գործողությունների, թե՞ գերեվարման ժամանակ։ Եթե մենք ունենում ենք կասկածներ, ուսումնասիրում ենք առկա տեսանյութերը, լուսանկարները, դիակի զննության արդյունքները, և եթե փաստերը բավարար են, ապա այդ գործերն անպայման հայտնվում են մեր ուշադրության կենտրոնում ու մենք դատական գործընթացներ ենք նախաձեռնում։
Panorama.am-Նման գործերով այս պահին քանի՞ գանգատ կա։
Սիրանուշ Սահակյան-Կյանքի իրավունքի խախտման առումով մենք ունենք 38 ներկայացված գանգատներ, նաև ունենք մոտ 50 առանձնացված գործեր, որոնք գտնվում են նախապատրաստական փուլում և ներկայացվելու են միջազգային ատյաններ։ Մեր ձեռքի տակ եղած փաստերի հիման վրա հիմնավորել ենք մարտական գործողություններից դուրս պաշտպանված անձանց սպանության դեպքեր։ Նրանց 40 տոկոսը զինծառայողներ են, 60 տոկոսը՝ քաղաքացիական անձինք։ Սրանք կյանքի իրավունքի խախտումներ են, որոնք կապված չեն հրետակոծության հետ։ Այս գործերն առնչվում են Ադրբեջանի կողմից գրավված տարածքներում հայտնված անձանց սպանություններին, երբ եղել է անձի նկատմամբ ֆիզիկական վերահսկողություն։
Panorama.am-Այս պահին հայ գերիների մասով քանի՞ հիմնական գանգատ է ներկայացված ՄԻԵԴ։
Սիրանուշ Սահակյան-Շուրջ 200 գանգատ ունենք այս պահին, որոնց մեծ մասը վերաբերում է գերիներին, նրանց նկատմամբ վերաբերմունքին, իսկ շուրջ 40-ը կյանքի իրավունքի խախտումների վերաբերյալ են։
Panorama.am-Մարդու իրավունքների պաշտպանն օրեր առաջ ներկայացրեց խոշտանգումներն ու անմարդկային վերաբերմունքը, որոնց ենթարկվում են հայ գերիները Բաքվում։ Իշխանության ներկայացուցիչը՝ ԱԺ նախագահը, դրանք «հնարած տեսարաններ» որակեց։ Պաշտոնյաների կողմից նման անզգույշ կամ միտումնավոր հայտարարությունները ինչպե՞ս կարող են ազդել գանգատների հետագա քննության վրա։
Սիրանուշ Սահակյան-Ադրբեջանը, բնականաբար, կշահարկի, այդ հայտարարությունը բացառապես սպասարկելու է ադրբեջանական թեզերը, որոնցով նրանք զեղծարարությունն են իրականացնում՝ փորձելով խեղել իրականությունը միջազգային հանրության առջև։ Նրանք այս հայտարարությունից առիթավորվելու են, մեր ոչ բանիմաց պաշտոնյաներին օգտագործելու են որպես գործիք իրենց պաշտպանությունը միջազգային դատական մարմիններում ավելի գրագետ կազմակերպելու համար։
Բայց նշեմ, որ անգամ մեր պաշտոնյաների աջակցությամբ նրանց ջանքերը հաջողությամբ չեն պսակվելու։ Այդ զեկույցի պատրաստման գործում մենք ևս ներգրավված ենք եղել, և մեր կողմից ներկայացված փաստերն ու ապացույցները հիմնավոր են, ստուգված են, կարող եմ ասել՝ անհերքելի են։ Դատական գործընթացները միայն օրինականացնելու են մեր ապացույցները, դրանք հերքող կամ բացառող ապացույցներ ոչ հայ պաշտոնյաները, ոչ էլ ադրբեջանական կողմը չի կարողանալու ներկայացնել։ Այնպես որ մեր գործը մի փոքր դժվարեցնում են, բայց հաջողությունն ու արդարությունը մեր կողմում է։ Հետագայում փորձել էին հստակեցում մտցնել, նշել էին, որ «հնարած»-ը վերաբերում է ոչ թե ներկայացված փաստերին, այլ ընդամենը ելույթին։
Նման պաշտոնյաններին հիշեցնեմ, որ ՄԻԵԴ-ում և ՄԱԿ-ի արդարադատության դատարանում կան միջպետական գանգատներ, որտեղ կողմը պաշտոնապես Հայաստանի Հանրապետությունն է։ Այս գանգատներում դրված են խնդիրներ, որոնց մի մասն առնչվում է ռազմագերիների խոշտանգումներին, նրանց նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքին և սպանություններին։ Հետևաբար, Հայաստանն ունի պաշտոնական դիրքորոշում, որ մեր ռազմագերիները խոշտանգվել են, նրանց նկատմամբ եղել է խտրականություն ու ատելություն։ Ինձ համար անհասկանալի է, թե ինչպես կարելի է, որ նման հայտարարություններ հնչեն։
Panorama.am--ՔԿ տեղեկությունների համաձայն,  108 անձ է վերադարձվել գերությունից։ Եղել է դեպք, երբ վերադարձած անձը Ձեզ խնդրի իր վերաբերյալ դիմումը հետ վերցնել ՄԻԵԴ-ից։
Սիրանուշ Սահակյան-Մենք նման դեպք չունենք, բոլոր այն անձինք, ում շահերը ներկայացրել ենք ընտանիքնի անդամների լիազորագրերի հիման վրա, վերահաստատել են։ Իրենց կամարտահայտությունն է հետևողականորեն մասնակցել իրավական գործընթացներին և արձանագրել իրենց հանդեպ տեղի ունեցած խախտումները։ Մենք նման դեպք չունենք, որ անձը չի ցանկանում հետամուտ լինել իր իրավունքների պաշտպանությանը։

Сирануш Саакян: Касательно нарушения права на жизнь пленных подано 38 жалоб в ЕСПЧ, еще 50 – в стадии подготовки
Спустя год после начала третьей карабахской войны впервые в Армении официально обнародовано число погибших военнослужащих, считающихся пропавшими без вести лиц.
По данным Следственного комитета РА, общее число погибших военнослужащих и гражданских лиц составляет 3781. По состоянию на 27 сентября, неизвестно местонахождение 231 военнослужащего и 22 гражданских лиц. На сегодняшний день Азербайджан передал Армении 108 плененных военнослужащих и гражданских лиц.
В Следственном комитете не уточнили, сколько человек по-прежнему удерживается в плену в Азербайджане. Об удерживаемых в плену лицах, подаваемых касательно этих лиц жалобах в ЕСПЧ корреспондент Panorama.am побеседовала с адвокатом Сирануш Саакян, которая занимается защитой прав военнопленных в Европейском суде.
– Г-жа Саакян, согласно имеющимся на данный момент у Вас под рукой фактам, сколько человек удерживается в плену в Баку?
– Правительство Азербайджана признает, что в плену находятся 45 человек, 4 из которых – гражданские лица, 41 – военнослужащие. Однако имеющиеся у нас в распоряжении факты и доказательства свидетельствуют об обстоятельствах взятия в плен еще 80 лиц. 90% этих лиц – военные. В каком статусе они сейчас находятся – неизвестно, возможно, они – живы, но их скрывают. Мы не исключаем, что некоторых из них могли убить. Власти Азербайджана отказываются нести ответственность за жизни и судьбы этих 80 человек. Но у нас нет проблем с доказательствами по этой части, для нас бесспорно, что они были взяты в плен.
– Согласно официальным сообщениям Государственной службы по чрезвычайным ситуациям МВД Республики Арцах, были случаи, когда азербайджанская сторона передавала армянской стороне тела или останки погибших. Подвергнуты ли они экспертизе, чтобы выяснить, были ли эти люди убиты в плену?
– Да, такие случаи также раскрыты. Если экспертизы были проведены вовремя, сохранность тела позволяла делать достоверное заключение, мы на основании этих фактов подавали жалобы на нарушения права на жизнь. Однако не всегда исследование тел позволяет выявить обстоятельство убийства во время пребывания в плену.
И если изначально не было видео или фото, подтверждающих факт пленения, сложно лишь на основании экспертизы тела прийти к категоричному заключению о том, были они убиты во время боевых действий или во время нахождения в плену. Если у нас имеются сомнения, изучаем имеющиеся видео, фото, результаты экспертизы тела, при достаточном количестве фактов эти дела оказываются в центре нашего внимания, мы инициируем судебные процессы.
– Сколько жалоб подано по таким делам на данный момент?
– По поводу нарушения права на жизнь нами подано 38 жалоб, у нас также около 50 выделенных дел, которые находятся в стадии подготовки, они будут представлены в международные инстанции. На основании имеющихся в нашем распоряжении фактов мы обосновали случаи убийства находящихся под защитой лиц вне боевых действий. 40% из них – военнослужащие, 60% – гражданские лица. Это нарушения права на жизнь, не связанные с обстрелом. Эти дела связаны с убийствами людей, оказавшихся на оккупированных Азербайджаном территориях, когда над человеком осуществлялся физический контроль.
– Сколько основных жалоб сейчас подано в ЕСПЧ по части армянских пленных?
– На данный момент у нас около 200 жалоб, большая часть из которых касается пленных, обращения с ними, а около 40 – нарушений права на жизнь.
– Несколько дней назад Защитник прав человека (омбудсмен) Армении представил пытки и бесчеловечное обращение, которым подвергаются армянские пленные в Баку. Представитель власти – председатель Национального Собрания РА – назвал их «выдуманными сценами». Как такие неосторожные или, быть может, преднамеренные заявления официальных лиц могут повлиять на дальнейшее рассмотрение жалоб?
– Азербайджан, конечно, будет спекулировать, это заявление будет обслуживать исключительно тезисы азербайджанской стороны, которыми они осуществляют фальсификацию, пытаясь исказить действительность перед международным сообществом. Они воспользуются этим заявлением, они будут использовать наших несведущих должностных лиц как инструмент для более грамотной организации своей защиты в международных судебных органах.
Но должна отметить, что даже при поддержке наших должностных лиц их усилия не увенчаются успехом. В подготовке этого доклада мы также принимали участие, представленные нами факты и доказательства обоснованы, проверены, могу сказать, что они – неопровержимы. Судебные процессы лишь узаконят наши доказательства, ни официальные должностные лица Армении, ни азербайджанская сторона не смогут представить доказательства, опровергающие или аннулирующие их. Так что немного усложняют нашу работу, но успех и справедливость на нашей стороне. В дальнейшем пытались внести уточнение, отметив, что «выдуманное» относится не к изложенным фактам, а только к выступлению.
Я хотела бы напомнить таким должностным лицам, что есть межгосударственные жалобы в ЕСПЧ и Суде ООН, где стороной официально является Республика Армения. В этих жалобах поднимаются проблемы, часть которых касаются пыток военнопленных, бесчеловечного обращения с ними и убийств. Соответственно, у Армении есть официальная позиция, которая заключается в том, что наших военнопленных пытали, они подверглись дискриминации и ненависти. Мне непонятно, как можно озвучивать такие заявления.
– По данным СК Армении, на Родину вернулись 108 человек из плена. Был случай, когда вернувшийся просил Вас отозвать заявление касательно его проблемы из ЕСПЧ?
– Такого случая у нас нет, все лица, интересы которых мы представляли на основании доверенности членов семьи, все подтвердили. Их волеизъявление – последовательно участвовать в правовых процессах, фиксировать совершенные в их отношении нарушения. У нас нет такого случая, чтобы человек не желал последовательно добиваться защиты своих прав.