«Անավարտ հիշողություններ» վավերագրական ֆիլմը հանվել էր փառատոնի ծրագրից ադրբեջանցիների սպառնալիքների պատճառով. «Հայկ» կինոստուդիա
ԱՊՀ երկրների «Եվրասիա. DOC-2021» վավերագրական ֆիլմերի 6-րդ փառատոնի շրջանակներում Մինսկի «Բելառուս» կինոթատրոնում հոկտեմբերի 1-ին կցուցադրվի «Փաստավավերագրական ֆիլմերի «Հայկ» կինոստուդիա» ՊՈԱԿ-ի արտադրության ռեժիսոր Արմեն Խաչատրյանի «Անավարտ հիշողություններ» վավերագրական ֆիլմը: Այս մասին հայտնում է Փաստավավերագրական ֆիլմերի «Հայկ» կինոստուդիան։
«Անավարտ հիշողություններ» վավերագրական ֆիլմը նկարահանվել է 2019 թվականի աշնանը Արցախում: Ֆիլմը պատմում է բանակում տղամարդկանց հետ հավասար պայմաններում ծառայող հայ կանանց մասին:
Ավելի վաղ «Հայկ» կինոստուդիայից հայտնել էին.
«ԱՊՀ երկրների «Եվրասիա. DOC-2021» Евразия.DOC վավերագրական ֆիլմերի 6-րդ փառատոնի շրջանակներում Մինսկի «Բելառուս» կինոթատրոնում հոկտեմբերի 1-ին պետք է ցուցադրվեր ռեժիսոր Արմեն Խաչատրյանի «Անավարտ հիշողություններ» վավերագրական ֆիլմը (համատեղ արտադրություն Փաստավավերագրական ֆիլմերի «Հայկ» կինոստուդիա /Hayk Documentary Film Studio և Margins Media Production Company )։ Ֆիլմը պատմում է Հայկական բանակում ծառայող խիզախ կանանց մասին: Ֆիլմի նկարահանումների մի մասն իրականացվել է Արցախում։
Սեպտեմբերի 25-ին տեղեկացանք, որ ֆիլմը հանվել է ծրագրից ադրբեջանցիների սպառնալիքների պատճառով։ Փառատոնի տնօրինությունը ոչինչ չի կարողանում ձեռնարկել ստեղծված իրավիճակը շտկելու համար»։

Фильм «Неоконченные воспоминания» был снят с программы фестиваля из-за угроз азербайджанцев – киностудия «Айк»
19:38 27/09/2021
В рамках Шестого Международного фестиваля документального кино стран СНГ «Евразия.DOC-2021» 1-ого октября в кинотеатре «Беларусь» в Минске состоится  показ документального фильма режиссера Армена Хачатряна «Неоконченные воспоминания». Об этом сообщают из киностудии документальных фильмов «Айк» (Hayk Documentary Film Studio).
Согласно информации, начало показа фильма – в 13:15.
Ранее из киностудии сообщили:
«Очередной армянский фильм подвергся дискриминации на зарубежном фестивале.
В рамках фестиваля документального кино "Евразия. DOC-2021'' в кинотеатре «Беларусь» в Минске должен был состояться показ документального фильма режиссера Армена Хачатряна «Неоконченные воспоминания» (совместное производство Փաստավավերագրական  ֆիլմերի «Հայկ» կինոստուդիա /Hayk Documentary Film Studio и Margins Media Production Company).
В фильме рассказывается об отважных женщинах, служащих в Армянской армии. Часть съемок фильма проводилась в Арцахе.
25 сентября нам сообщили, что фильм был исключен из программы из-за угроз со стороны азербайджанцев. По словам руководства фестиваля они бессильны и никак не могут исправить ситуацию».
Ранее фильм армянского режиссера Дживана Аветисяна «Врата в рай» был исключен из внеконкурсной программы Московского международного кинофестиваля. Это связано с обострением ситуации в Нагорном Карабахе – пояснил «Эху» программный директор киносмотра Кирилл Разлогов.