ՔԿ. Պատերազմի հետևանքով զոհվել է 3781 անձ, անհայտ է 231 զինծառայողի և 22 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայր
10:02 27/09/2021
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում շարունակվում է Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու, ռազմական գործողությունների ընթացքում նախապես հավաքագրված վարձկաններ օգտագործելու, պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ և միջոցներ կիրառելու, քաղաքացիական բնակիչներին զինծառայողներից չտարբերակելու և Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ դարձնելու, մասնավորապես՝ խորը թիկունքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը և քաղաքացիական օբյեկտները ոչ ընտրովի հարձակման օբյեկտներ դարձնելու և հրետակոծելու, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող արարքներ կատարելու փաստերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ քրեական գործի շրջանակներում պարզվել է, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թվաքանակը կազմում է 3781 անձ։ 27.09.2021թ. դրությամբ անհայտ է 231 զինծառայողի և 22 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը։
Մինչև օրս Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Հայաստանի Հանրապետություն է հանձնվել գերեվարված ընդհանուր թվով 108 զինծառայող և քաղաքացիական անձ:

СК: Число погибших в войне составляет 3 781, неизвестно место нахождения 231 военнослужащего и 22 гражданских лиц
13:16 27/09/2021
В Управлении по особо важным делам главного военного следственного управления Следственного комитета РА продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по фактам развязывания и ведения войны против Республики Арцах военно-политическим риководством Азербайджана, использования наемников в ходе боевых действий, применения запрещенных методов и средств ведения войны, неразличения гражданских лиц от военнослужащих и систематизированного, преднамеренного и целенаправленного держания под прицелом гражданского населения Республики Арцах, а также нападения и ракетного обстрела гражданских объектов, совершения действий с грубейшими нарушениями норм международного гуманитарного права.
Согласно сообщению Следственного комитета, в рамках уголовного дела выяснилось, что вследствие развязанной Азербайджаном войны общее число погибших в Республике Арцах и РА военнослужащих и гражданских лиц составляет 3781. На 27.09.21 неизвестно место нахождения 231 военнослужащего и 22 гражданских лиц.
До сих пор Азербайджан передал Республике Армения 108 военнослужащих и гражданских лиц.