Pfizer-ի ղեկավարը նշել է՝ երբ կարող է աշխարհը վերադառնալ սովորական կյանքի համաճարակից հետո
Ամերիկյան Pfizer (Ֆայզեր) պատվաստանյութերի ընկերության գործադիր տնօրեն Ալբերտ Բուրլան հայտարարել է, որ մեկ տարվա ընթացքում հնարավոր է վերադառնալ սովորական կյանքին՝ COVID-19 համաճարակից հետո, նշելով, որ դրա համար անհրաժեշտ է բնակչության տարեկան պատվաստումներ: Այս մասին գրում է Tass-ը։
«Ես հավատում եմ, որ մենք կկարողանանք վերադառնալ բնականոն կյանքին: Չեմ կարծում՝ դա նշանակում է, որ [կորոնավիրուսի] նոր շտամներ կհայտնվեն: Եվ ես չեմ կարծում, որ մենք կկարողանանք նորմալ ապրել առանց պատվաստումների»,- ասել է Բուրլան՝ կիրակի օրը ABC հեռուստաալիքի եթերում։
«Մենք կունենանք դեղամիջոցներ [կորոնավիրուսի դեմ], որոնք կազդեն առնվազն մեկ տարի: Կարծում եմ, որ ամենահավանական սցենարն այն է, որ [բնակչությունը] տարեկան պատվաստվի», - ավելացրել է Pfizer-ի ղեկավարը:
Նա նաև ասել է, որ ընկերությունը շուտով կներկայացնի իր պատվաստանյութի ուսումնասիրության տվյալները, որն իրականացվել է 5-11 տարեկան երեխաների վրա։ Ըստ Բուրլայի, ուսումնասիրությունն ապացուցել է այս տարիքային խմբի համար դեղամիջոցի արդյունավետությունն ու հուսալիությունը:

Когда мир сможет вернуться к обычной жизни после пандемии – рассказал директор Pfizer
Генеральный директор американской компании - производителя вакцин Pfizer Альберт Бурла заявил, что возвращение к нормальной жизни после пандемии COVID-19 возможно в течение года, отметив, что для этого требуется ежегодная вакцинация населения.
"Я считаю, что мы сможем вернуться к нормальной жизни. Я не думаю, что это означает, что будут появляться новые штаммы [коронавируса]. И я не думаю, что мы сможем жить нормальной жизнью без вакцинации", - заявил Бурла в эфире телеканала ABC в воскресенье, передает ТАСС.
"В нашем распоряжении появятся препараты [от коронавируса], которые будут действовать по меньшей мере год. Я считаю, что наиболее вероятный сценарий - это ежегодная вакцинация [населения]", - добавил глава Pfizer.
Он также заявил, что компания скоро отправит на рассмотрение Управления по надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США данные исследования ее вакцины, которое проводилось на детях 5-11 лет. По словам Бурлы, исследование доказало эффективность и надежность препарата для этой возрастной категории.