Պուտինն ու Էրդողանը հանդիպմանը կքննարկեն իրավիճակը Սիրիայում, Լիբիայում և Աֆղանստանում
Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Թայիփ Էրդողանը առաջիկա բանակցություններում կքննարկեն հարցերի լայն շրջանակ՝ անդրադառնալով մասնավորապես Սիրիայում, Աֆղանստանում և Լիբիայում տիրող իրավիճակին: Այս մասին, Tass-ի հաղորդմամբ, այսօր լրագրողներին ասել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Պեսկովն ընդգծել է, որ «ամեն անգամ նախագահներն ունեն խոսելու բան»: Նրա խոսքով, առաջիկա բանակցություններում, բացի տարածաշրջանային թեմաներից, նախատեսվում է քննարկել տնտեսական օրակարգը, «որովհետև, իրոք, շատ ընդհանուր բաներ կան երկկողմ հարաբերությունների տեսանկյունից»:
«Երկու երկրների ընկերությունները շահագրգռված են դրանում: Հետևաբար, նախագահները միշտ քննարկում են դա», - ասել է Պեսկովը։

Путин и Эрдоган обсудят ситуацию в Сирии, Афганистане и Ливии
Президенты России и Турции Владимир Путин и Тайип Эрдоган на предстоящих переговорах обсудят широкий круг вопросов, затронув, в частности, ситуацию в Сирии, Афганистане и Ливии. Об этом журналистам рассказал в понедельник пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков, передает ТАСС.
Песков подчеркнул, что "президентам каждый раз есть, о чем поговорить". По его словам, на предстоящих переговорах помимо региональной тематики планируется обсудить экономическую повестку, "потому что, действительно, много общих дел в плане двусторонних отношений, работа над совместными проектами в области экономики, торгово-экономические отношения, много операторов этих отношений".
"В этом заинтересованы компании двух стран. Поэтому президенты всегда это обсуждают", - заключил пресс-секретарь президента.