Արցախի ՄԻՊ. Ողջունելի է ԵԽԽՎ-ում Արցախի միջազգային մեկուսացման անթույլատրելիության մասին բարձրաձայնումը
17:06 28/09/2021
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, անդրադառնալով ԵԽԽՎ կողմից «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ» բանաձևի ընդունմանը, գրում է.
«Թեև Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ զեկուցողը իր փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում չի այցելել Արցախ, այնուամենայնիվ ողջունելի է, որ նրա կողմից պատրաստված զեկույցում տարբեր հարցերի, մասնավորապես՝ մշակութային ժառանգության պահպանության վերաբերյալ հարցերի ներկայացման համար որպես առաջնային աղբյուր օգտագործվել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի պատրաստած զեկույցները։
Ողջունելի է նաև, որ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի՝ երեկ ընդունած «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ» բանաձևում հատուկ անդրադարձ է կատարվում Արցախի միջազգային մեկուսացման անթույլատրելիությանն ու Արցախում հումանիտար իրավիճակին, որոնք խոչընդոտում են մարդու իրավունքների լիակատար պաշտպանությանը, մասնավորապես, նշվում է․
12. Վեհաժողովը՝
. խորապես ափսոսում է տարածաշրջանից միջազգային հանրության բացակայության կապակցությամբ՝ մուտքի խնդրի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա անհամաձայնության պատճառով, այս առումով նկատի ունենալով իր 2240 (2018) բանաձևը «Անսահմանափակ մուտք դեպի անդամ պետություններ, ներառյալ՝ «գորշ գոտիները», Եվրոպայի խորհրդի և ՄԱԿ -ի մարդու իրավունքների մոնիտորինգային մարմինների կողմից» և հիշեցնում է Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների իրավական պարտավորությունները՝ լիարժեք և բարեխղճորեն համագործակցել մարդու իրավունքների մոնիտորինգի միջազգային մեխանիզմների հետ, ներառյալ Եվրոպայի խորհրդի և ՄԱԿ-ի մեխանիզմները;
. հիշեցնում է, որ Եվրոպայի խորհրդի տարածքում գտնվող բոլոր անձինք, այդ թվում՝ հակամարտությունների գոտիներում բնակվող, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով ունեն լիարժեք պաշտպանության հավասար իրավունք, այդ թվում՝ մոնիտորինգի համապատասխան մեխանիզմների միջոցով;
. կիսում է նրանց լքվածության զգացումը և ընդգծում նրանց մտահոգությունը սահմանային միջադեպերի, ադրբեջանական զորքերի մոտ գտնվելու և կրակոցների կանոնավոր հնչելու կապակցությամբ;
. նշում է այն դժվարությունները, որոնց նրանք բախվում են ապրուստի միջոցների, պատերազմի հետևանքով հասցված վնասի վերականգնման և վերացման, նոր բնակարանների տրամադրման, ինչպես նաև մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության առումով;
. կոչ է անում ներգրավված բոլոր պետություններին ապահովել միջազգային անկախ մարդասիրական կազմակերպությունների և զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների անարգել մուտքը Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջան»։

Омбудсмен Арцаха: Приветствую озвучивание в ПАСЕ недопустимости международной изоляции Арцаха
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян, коснувшись  принятия ПАСЕ резолюции «O гуманитарных последствиях нагорно-карабахского конфликта», пишет:
«Хотя специальный докладчик Парламентской Ассамблеи Совета Европы в ходе своих работ по сбору фактов не посещал Арцах, тем не менее, приветствую, что в подготовленном им докладе в качестве первоисточников по освещению различных вопросов, в частности, относительно охраны культурного наследия, были использованы доклады аппарата Защитника прав человека Арцаха.
Похвально также, что в принятой накануне Парламентской Ассамблеей Совета Европы резолюции «O гуманитарных последствиях нагорно-карабахского конфликта» особо была затронута недопустимость международной изоляции Арцаха, а также гуманитарная ситуация в Арцахе, что препятствует полноценной защите прав человека, в частности, отмечается:
12. Ассамблея:
. глубоко сожалеет по поводу отсутствия в регионе международного сообщества в связи с существующим несогласием между Арменией и Азербайджаном относительно проблемы въезда, в этом плане имея в виду свою резолюцию  2240 (2018) «Неограниченный въезд мониторинговых органов по правам человека Совета Европы и ООН на территорию государств-членов, включая «серые зоны»», и напоминает о правовых обязательствах государств-членов Совета Европы о полноценном и добросовестном сотрудничестве с международными механизмами мониторинга прав человека, включая механизмы Совета Европы и ООН.
. напоминает, что находящиеся на территории Совета Европы все лица, в том числе, жители конфликтных зон, по Европейской конвенции прав человека имеют равное право на полноценную защиту посредством соответствующих мониторинговых механизмов;
. разделяет их чувство покинутости и подчеркивает их обеспокоенность относительно приграничных инцидентов, близкого расположения азербайджанских войск и регулярного обстрела;
. отмечает те трудности, с которыми они сталкиваются в плане восстановления или устранения последствий вреда, нанесенного вследствие войны, в плане предоставления новых квартир, а также защиты основополагающих прав человека;
. призывает все вовлеченные государства обеспечить беспрепятственный въезд международных независимых гуманитарных организаций и представителей СМИ на территорию Нагорного Карабаха».