Այլընտրանքային նախագծեր խմբի փորձագետ, ԱԺ պատգամավոր Էլինար Վարդանյանն իր հոդվածում անդրադարձել է ՊՇՌ թեստերի գնագոյացման մասին հարցին.
«Առողջապահության նախարարությունն, ի պատասխան ՊՇՌ թեստերի գնագոյացման մասին հարցին, որ եթե COVID-19-ի դեմ ՊՇՌ թեստերի գները հնարավոր էր էժանացնել, ինչու՞ դա չէր արվում մինչև հոկտեմբերի 1-ը ուժի մեջ մտնող կարգավորումները, ո՞վ է գերշահույթ ստացել, պատասխանել է, որ հասկանալ, թե տվյալ կառույցները գերշահույթ են ապահովում, թե ոչ, առողջապահության նախարարության գործառույթն ու պարտականությունը չէ, և խնդրել են գնագոյացման վերլուծության համար դիմել ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողով:
Այն, որ ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը դեռ պետք է պատասխանի այս հարցին, միանշանակ է։ Բայց Առողջապահության նախարարությունը չի կարող այդպես հանգիստ հարցը տեղափոխել այլ դաշտ, ազատվել պատասխանտվությունից։
Երկու տարի շարունակ տարբեր ամբիոններից բարձրացվել է թեստերի հետ կապված բազմաթիվ հարցեր՝
- որ 15-ից 20 հազար դրամի շրջանակներում, և միայն շատ հազվադեպ 12 հազար դրամով արվող թեստերը շատ բարձր գին ունեն մեր առանց այդ էլ աղքատ հասարակության համար.
- որ, ըստ շրջանառվող տեղեկությունների, թեստի ինքնարժեքը մինչև երեք հազար դրամ է.
- որ երկրից մեկնելուց և վերադառնալուց արվող թեստերը զուտ բիզնեսի համար արվող թեստեր են, հաշվի առնելով, թե ինչպես է թեստավորման պրոցեսը կոնվեյեր հիշեցնում.
-որ նախարարությունը պետք է միջոցներ ձեռնարկի շուկան կարգավորելու համար։
Հիմա ինչ, ստացվում է, որ երկու տարի շարունակ մարդկանց թալանել են գերթանկ թեստերով, ընկերությունները թեստերի շուկան դարձրել են գերշահույթ ստանալու միջոց, իսկ Առողջապահության նախարարությունը, որ պատասխանատու է համավարակի ողջ ընթացքի կանխարգելման, վերահսկողության համար՝ ՉԿԱ, տեղում չի։
Այդ ինչպես է ստացվում, որ հոկտեմբերի 1-ի խիստ վիճելի, անկատար, թերի կարգավորումներից հետո թեստերի գինը միանգամից կիսով չափ, եթե ոչ ավել, նվազում է։ Բա այս ամբողջ թալանի ընթացքում նախարարությունն ո՞ւր է։ Բա կոռուպցիան, թալանն էլ ո՞նց են լինում։ Թե՞ այն, ինչ արվում է այս իշխանության օրոք թալանի հետ որևէ կապ չունի։
Ի վերջո, համավարակի ծանր պայմաններում սեփական քաղաքացիների հաշվին գերշահույթ ստանալու վրա աչք փակելը և՛ իրավական, և՛ բարոյական առումով անթույլատրելի է։ Եվ որքան էլ Առողջապահության նախարարությունը փորձի համոզել, որ իրենք կապ չունեն, այդ ամենն անմիջականորեն նախարարության պատասխանատվության ներքո է, ավելին դա կարող է վկայել նաև մարդկանց հանդեպ անտարբերության և ոչ կոմպետենտության մասին»։

Элинар Варданян: Кто будет отвечать за грабёж в связи с ПЦР-тестами?
Эксперт группы «Альтернативные проекты», депутат парламента Элинар Варданян в своей статье коснулась вопроса ценообразования ПЦР-тестов.
«Министерство здравоохранения, в ответ на вопрос о ценообразовании ПЦР-тестов, что если можно было снизить цены на сдачу последних, почему этого не было сделано до регулировок, входящих в силу 1 октября, и кто получил сверхприбыль, ответило, что вопрос об обеспечении сверхприбыли не является функцией и обязанностью министерства здравоохранения и попросили по вопросу анализа по ценообразованию обратиться в Государственную комиссию по защите экономической конкуренции РА.
То, что на этот вопрос должна ответить Государственная комиссия по защите экономической конкуренции, однозначно. Но Министерство здравоохранения не может вот так спокойно перенести вопрос в другую плоскость и избежать ответственности.
На протяжении двух лет с разных трибун поднималось множество вопросов, связанных с тестами:
- что тесты в рамках 15-20 тысяч, и только очень редко – за 12 тысяч, очень дорого стоят для и без того бедного населения;
- что, согласно некоторым сведениям, себестоимость тестов составляет до трех тысяч;
- что тесты, сдаваемые при выезде и въезде в страну являются исключительно бизнесом;
- что министерство должно предпринять меры для регулировки рынка.
Теперь же получается, что два года подряд людей грабили сверхдорогими тестами, компании превратили рынок тестов в средство получения сверхприбыли, а Министерства здравоохранения, которое ответственно за предотвращение и контроль за всем процессом эпидемии, НЕТ, оно отсутствует.
Это как получается, что цены на тесты после чрезвычайно спорных, неполноценных, ущербных регулировок 1 октября вдруг снизились сразу вдвое, если не больше? А на протяжении всего этого грабежа где было министерство? Разве это не коррупция, не грабеж? Или все то, что деляется при этой власти, не имеет отношения к коррупции?
В конце концов, в тяжелых условиях пандемии закрывать глаза на получение сверхприбыли за счет своих же граждан недопустимо ни с правовой, ни с нравственной точки зрения. И сколько бы Минздрав не пытался убедить, что не имеет к этому никакого отношения, все это находится в зоне прямой ответственности министерства, более того, это может свидетельствовать о безразличии к людам и о некомпетентности».