Ժամանակն է պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ, քանի դեռ Ալիևը չի վերադարձրել վերջին հայ ռազմագերուն․National Interest
13:42 28/09/2021
«Ձեռներեցության ամերիկյան ինստիտուտի» գիտաշխատող, վերլուծաբան Մայքլ Ռուբինը National Interest պարբերականում հոդված է հրապարակել Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից՝ Թուրքիայի ու սիրիացի վարձկանների աջակցությամբ, սանձազերծած պատերազմից հետո անցած մեկ տարվան նվիրված ՝ այն վերնագրելով՝  «Լեռնային Ղարաբաղ. ԱՄՆ-ի ձախողման մեկ տարին Հարավային Կովկասում»։
«Մեկ տարի առաջ այսօր, ադրբեջանական բանակը, աջակցությամբ թուրքական հատուկ ջոկատների և սիրիացի ջիհադականների, որոնք հանդես էին գալիս որպես թուրք վարձկաններ, անակնկալ հարձակում սկսեցին Լեռնային Ղարաբաղի վրա, վիճելի տարածք, որը Հայաստանը վերահսկում էր 1988-94թթ.-ների պատերազմից հետո։ Մինչ Ադրբեջանն իր գործողությունները հիմնավորում էր նրանով, որ միջազգային հանրությունը ճանաչում է տարածքը որպես ադրբեջանական, իրավիճակը ավելի բարդ էր:
Իրավական առումով, առնվազն Վաշինգտոնի տեսանկյունից, Ադրբեջանի գործն այնքան էլ հստակ չէ, ինչպես պնդում են նրա կողմնակիցները: Նախ, Միացյալ Նահանգները շարունակում են ճանաչել Հայաստանի Հանրապետությունը որպես օկուպացված երկիր, այն բանից հետո, երբ Իոսիֆ Ստալինը նենգափոխեց երկրի սահմանները և այն ներառեց Խորհրդային Միության կազմում: Բացի այդ, երբ 1991-ին Ադրբեջանը վերահաստատեց իր անկախությունը Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, նրա խորհրդարանը դա արեց՝ հիմնվելով Ադրբեջանի առաջին անկախ հանրապետության սահմանների վրա, այլ ոչ թե հետագա Խորհրդային Միության ստեղծած Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության տարածքի վրա: Երրորդ, ինքնավար մարզի բնակչությունը քվեարկեց Ադրբեջանի վերահսկողությունից դուրս գալու օգտին, քայլ, որը սահմանադրորեն վավեր էր:
Դիվանագիտական գործը նույնքան կարևոր է: Մինչ Ադրբեջանի իշխանությունները երբեք չեն ընդունել Հայաստանի վերահսկողությունը Լեռնային Ղարաբաղի և մի շարք ադրբեջանական շրջանների վրա, որոնք տարածքը բաժանել են Հայաստանից, Բաքուն պարտավորվել էր տարածքային վեճը դիվանագիտական ճանապարհով լուծել՝ Մինսկի խմբի գործընթացի շրջանակներում: Մինչ ադրբեջանցի դիվանագետները կարող էին ասել, որ առաջընթացը ոչ մի տեղ չի գնում, դա սուտ էր. Մինսկի խմբի ներսում լայն կոնսենսուս կար խաղաղապահների, ամենայն հավանականությամբ, անկողմնակալ սկանդինավյան երկրներից, ինչպես նաև ադրբեջանական օկուպացված շրջանների վերադարձի վերաբերյալ, քանի որ վստահությունը մեծանում էր:
Անկախ ամեն ինչից, պետքարտուղարությունը Ադրբեջանի բռնապետ Իլհամ Ալիևի կողմից հարձակման հրաման տալուց վեց ամիս առաջ կասեցրել էր Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ հոդվածի դրույթներից, որոնք թույլ կտային ԱՄՆ-ին օգնություն տալ Ադրբեջանին: Այդ հրաժարման հիմքը եղել է դիվանագիտական գործընթացին Ադրբեջանի հանձնառությունը:
Այն, որ Ադրբեջանը զարմացրեց ոչ միայն հայերին, այլև ամերիկացիներին, մնում է հետախուզական ձախողում, որը մինչ այժմ Կոնգրեսը և ԱՄՆ-ի հետախուզության լայն շրջանակները չեն կարողացել հետաքննել: Ոչ մի ազնիվ վերլուծաբան չի կարող անտեսել այն փաստը, որ ներխուժումը համընկել է Հայոց ցեղասպանության ֆոնին անկախ Հայաստան Օսմանյան կայսրության ներխուժման հարյուրամյակի հետ: Սա պատահականություն չէր, այլ միտումնավոր: Պարզ ասած, Ադրբեջանի և Թուրքիայի քայլը բացման պատրվակ հանդիսացավ այն ամենի համար, ինչ երկու երկրների ղեկավարները հույս ունեին, որ կլինի Հայոց ցեղասպանության տարբերակ 2.0-ը:
Ներխուժումից հետո Պետդեպարտամենտը՝ երկու պետքարտուղարներ Մայք Պոմպեոյի և այնուհետ Էնթոնի Բլինքենի գլխավորությամբ, Միացյալ Նահանգներին վերադարձրեց դիվանագիտության: Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը վերադարձավ տարածաշրջան՝ փորձելով վերսկսել դիվանագիտությունը:
Ցավոք, ոչ Շոֆերի մեղքով, Բլինքենը և նախագահ Ջո Բայդենը սխալ թույլ տվեցին։  Բայդենը ճիշտ էր, որ պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Սակայն հաջորդ օրը Բլինկենը կրկին հանգիստ հրաժարվեց 907-րդ հոդվածից՝ փաստացի պարգևատրելով Ադրբեջանին իր ագրեսիայի համար: Ազատության աջակցության ակտի թե՛ տառով և թե՛ ոգով, Բլինկենի քայլը խախտեց ԱՄՆ օրենքը, չնայած Կոնգրեսը չափազանց շեղված էր նրան պատասխանատվության ենթարկելու և հրաժարումը չեղյալ համարելու համար: Չնայած Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանն ու Բլինքենը, հավանաբար, ձիթենու ճյուղը համարել էին Ադրբեջանին սեղանի շուրջ պահելու համար նպատակահարմար, սակայն արդյունքում եղավ ամերիկյան ազդեցության կորուստ ու ազդակ՝ Ալիևին, որ Միացյալ Նահանգները թույլ են:
Անցած վեց ամիսների կարճ հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ դիվանագիտությանը վերադառնալուց հեռու՝ ամերիկյան պասիվությունը հնարավորություն է տալիս մեծացնել ադրբեջանական ագրեսիան: 2021 թվականի մարտի 25-ին ադրբեջանցի զինվորները քարեր են նետել հայ քաղաքացիական մեքենաների ուղղությամբ՝ Արցախի Ասկերանի շրջանի Սարուշեն-Կարմիր Շուկա ճանապարհին: Երեք օր անց ադրբեջանական զորքերը դարանակալել են քառասունչորսօրյա պատերազմում զոհված հայ զինվորների դիակները տեղափոխող հայկական մեքենան: Ապրիլի 20-ին ադրբեջանական ուժերը գնդակոծել են Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Վաղարշյան փողոցում գտնվող հայկական տունը: Չնայած կրոնական ազատությունը հարգելու Ադրբեջանի դիվանագիտական խոստումներին, ապրիլի 26-ին երեք ադրբեջանցի զինվորներ ծեծի ենթարկեցին և քաշքշեցին հայ հովիվին Սյունիքի Առավուս գյուղում: Երկու օր անց քաղաքացիական հագուստով ութից տասը ադրբեջանցիներ ներթափանցեցին երկու կողմերի միջև գոյություն ունեցող բուֆերային գոտի, նախքան հայկական ուժերի կողմից հետապնդումը:
2021 թվականի մայիսին նման խախտումները շատացան: Ադրբեջանը դատավարական շոու սկսեց լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքչյանի  նկատմամբ, որին ադրբեջանական ուժերն առևանգել էին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարից հետո. նա մնում է բանտում: 2021 թվականի մայիսի 12-ին ադրբեջանական ուժերը երկու մղոն ներթափանցեցին դեպի Սյունիքի մարզի հայկական տարածք՝ գրավելու Սև Լիճը: Նման միակողմանի «սահմանների ճշգրտումները» շարունակվեցին հաջորդող օրերին: Մայիսի 14-ին, օրինակ, Ադրբեջանի Armedինված ուժերը ևս 300-400 մետր առաջ շարժվեցին դեպի Վարդենիս: Գեղարքունիքի մարզում ադրբեջանական զինուժը շարունակում է գնդակոծել սահմանը հայ զինվորների ուղղությամբ: Արցախի Սոս գյուղի վրա նմանատիպ հարձակման հետևանքով քաղաքացիական անձ է վիրավորվել:
Ամերիկյան դիվանագիտական որևէ լուրջ հետմղման բացակայությունը պարզապես պատճառ դարձավ, որ Ալիևը դառնա ավելի ագրեսիվ: Մայիսի 20-ի երեկոյան ժամը 21:10-ի սահմաններում մի քանի ադրբեջանցի զինվորներ մտան Հայաստան, հայ զինվորների հետ ծեծկռտուքի արդյունքում գրեթե մեկ տասնյակ վիրավորվել են: Մեկ շաբաթ էլ չանցած, ադրբեջանական ուժերը սպանեցին հայ սերժանտ Գևորգ Խուրշուդյանին՝ Հայաստանի Վերին Շորժա գյուղի մոտակայքում: Երկու օր անց Ադրբեջանը Գեղարքունիքի սահմանի մոտ առևանգեց ինժեներական աշխատանք կատարող վեց հայ զինվորների:  Ըստ Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանի, Հայաստանում մնում են մինչև 1000 ադրբեջանցի զինվոր:
Հունիսին նման ագրեսիան կրկին թեժացավ: Ադրբեջանցի զինվորները, գուցե սոված, քանի որ ադրբեջանցի պաշտոնյաները հափշտակել էին ռազմական պաշարները, կրակել էին Հայաստանում գտնվող հովիվների վրա և գողացել նրանց անասունները: Հայ զինվորները Գեղարքունիքի մարզում կասեցրել են հովիվից ձի գողանալու հերթական փորձը: Եվ հայերը չեն միայն զոհերը: 2021 թ.-ի հունիսին ադրբեջանցի զինվորները սպառնացին մահապատժի ենթարկել իսպանացի լրագրողներին, ովքեր հաղորդում էին սահմանի հայկական կողմից, իսկ հաջորդ ամիս ադրբեջանական հարձակումները անասունների վրա, ինչպես նաև դիպուկահարների հարձակումները (որոշ դեպքերում մահացու) և փոխհրաձգությունները շարունակվեցին Հայաստանի սահմանով:
Քանի որ Բայդենի վարչակազմը լուռ էր, Ադրբեջանը մեծացրեց հարձակումների ուժգնությունը: Փոքր զենքի դիպուկ հարվածը, օրինակ, վերածվեց սահմանից ականանետերի արձակման: Օգոստոսին ադրբեջանական ուժերը օրինակ վերցրեցին Իրաքում և Սիրիայում «Իսլամական պետության» գործողություններից և սկսեցին այրել հայկական բերքն ու խոտածածկ տարածքները։
Թե՛ Արցախի օմբուդսմենի գրասենյակը, թե՛ Կոլումբիայի համալսարանի Մարդու իրավունքների ուսումնասիրության ինստիտուտը սկսել են հավաքել ապացույցներ՝ լրջորեն փաստելով նման հարձակումները: Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է նաև իր զինծառայողների մահվան դեպքերի մասին:
Թերևս, ադրբեջանական ամենամեծ վիրավորանքը, այնուամենայնիվ, հայ ռազմագերիների պահումն ու խոշտանգումն է:
Թեև Պետդեպարտամենտը կարող է ժամանակ առ ժամանակ նրանց վերադարձի կոչեր անել, Ադրբեջանի իշխանությունները դրանք նույնքան հեշտությամբ են մերժում, ինչպես թալիբներն են անում Բլինքենի՝ Թալիբանի կաբինետի կազմման բազմազանության կոչերը: Ի վերջո, երբ Բլինքենը հրաժարվում է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներից, որպեսզի թույլ տա ամերիկյան ֆինանսների հոսքը Բաքու, ինչո՞ւ պետք է Ալիևը լուրջ վերաբերվի ամերիկյան հայտարարություններին: Բայդենը կամ Բլինքենը չեն կարող ակնկալել, որ Ռուսաստանը կամ Թուրքիան լուրջ վերաբերվեն իրենց, երբ
Բլինքենը չի պահանջում, որ Ռուսաստանը հրապարակի իր խաղաղապահ և մոնիտորինգային զեկույցները, ինչը, որպես Մինսկի խմբի անդամ, իրավաբանորեն պարտավոր է անել: Բայդենը դեռևս առարկայական քայլեր չի ձեռնարկել Թուրքիայի դեմ՝ անօդաչու թռչող սարքերում ամերիկյան բաղադրիչների օգտագործման համար, որոնք ուղղված են ոչ միայն հայերի, այլև քրդերի դեմ և, հավանաբար, Տիգրայի քրիստոնյաներին թիրախավորելու համար:
Բայդենն ու Բլինքենը կարող են թքած ունենալ ամերիկյան հեղինակության վրա, բայց դա միակ հարցը չէ, որ վիճարկվում է Հարավային Կովկասում: Ադրբեջանն ու Թուրքիան սկսեցին հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի վրա՝ ավելի քան մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրության նախագիծը շարունակելու համար: Լռությունը խրախուսում է նրանց և մյուսներին: Իրենց ձեռնարկած էթնիկ զտումների նախադեպը և դրան լուրջ արձագանքի բացակայությունը կարող են ապակայունացնել Հարավային Կովկասից այն կողմ գտնվող տարածքները: Այդպես է նաև ամերիկյան լռությունը՝ կապված թուրքերի ու ադրբեջանցիների կողմից սիրիացի ջիհադականների օգտագործման հետ, որոնցից ոմանք նախկինում ծառայել են «Իսլամական պետությունում» և «Ալ Քաիդա»-ում: Բայդենին և Բլինքենին պետք է ցույց տալ, որ սա կարմիր գիծ է: Իմաստ չունի նաև Ադրբեջանին ֆինանսապես պարգևատրելը, երբ այն այլևս այն կայուն, հանդուրժող դաշնակիցը չէ, որը ժամանակին կարծում էր Վաշինգտոնը, այլ ավելի ակտիվ գործունեություն է ծավալում ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Իրանի հետ:
Ժամանակն է պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ, քանի դեռ Ալիևը չի վերադարձրել վերջին հայ ռազմագերուն, չի հատուցել իր ագրեսիայի համար և պատասխանատվության չի ենթարկել յուրաքանչյուր ադրբեջանցի զինվորի՝ հայերին խոշտանգելու կամ մշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելու համար»,-գրել է Մայքլ Ռուբինը:

It is time to sanction Azerbaijan until Aliyev returns the last Armenian POW – The National Interest
14:24 28/09/2021
By Michael Rubin, The National Interest
One year ago today, the Azerbaijani army, backed by Turkish Special Forces and Syrian jihadis acting as Turkish mercenaries, launched a surprise attack on Nagorno-Karabakh, a disputed territory which Armenia controlled since the end of the 1988-94 Nagorno-Karabakh War. While Azerbaijan justified its actions in the fact that the international community recognized the territory as Azerbaijani, the situation was more complex.
Legally, at least from Washington’s perspective, Azerbaijan’s case is not as cut-and-dry as its proponents claim. First, the United States continue to recognize the Republic of Armenia as an occupied nation after Joseph Stalin gerrymandered its borders and incorporated it into the Soviet Union. Also, when in 1991, Azerbaijan re-asserted its independence upon the collapse of the Soviet Union, its parliament did so based on the borders of the first independent Republic of Azerbaijan and not upon the territory of the subsequent Soviet-created Azerbaijan Soviet Socialist Republic. Third, the population of the autonomous oblast voted to secede from Azerbaijani control, a move that was constitutionally valid.
The diplomatic case is as important. While Azerbaijani authorities never accepted Armenia’s control over Nagorno-Karabakh and several Azerbaijani districts that separated the territory from Armenia proper, Baku had committed as part of the Minsk Group process to resolve the territorial dispute diplomatically. While Azerbaijani diplomats might say the progress was going nowhere, that was a lie: There was broad consensus within the Minsk Group about the dispatch of peacekeepers, likely from disinterested Scandinavian countries, as well as the eventual Armenian return of occupied Azerbaijani districts as confidence grew. Regardless, the State Department had, six months before Azerbaijani dictator Ilham Aliyev ordered the assault, waived provisions of Section 907 of the Freedom Support Act to enable U.S. assistance to flow to Azerbaijan. The basis of that waiver was Azerbaijan’s commitment to the diplomatic process.
That Azerbaijan surprised not only Armenians but also Americans remains an intelligence failure that both Congress and the broader U.S. intelligence community have so far failed to investigate. Nor can any honest analyst ignore the fact that the invasion coincided with the one-hundredth anniversary of the Ottoman invasion of independent Armenia against the backdrop of the Armenian genocide. This was not a coincidence but deliberate. Simply put, Azerbaijan and Turkey’s move constituted an opening salvo in what both countries’ leaders hoped would amount to an Armenian Genocide version 2.0.
In the aftermath of the invasion, the State Department under both Secretaries of State Mike Pompeo and then Antony Blinken recommitted the United States to diplomacy. Andrew Schofer, the Minsk Group’s American co-chair, returned to the region to try to jumpstart diplomacy.
Unfortunately, through no fault of Schofer’s, Blinken and President Joe Biden bungled it. Biden was right to recognize officially the Armenian Genocide. However, the following day, Blinken quietly waived Section 907 again, effectively rewarding Azerbaijan for its aggression. By both the letter and the spirit of the Freedom Support Act, Blinken’s move violated U.S. law, though Congress has been too distracted to hold him to account and force the waiver’s reversal. While National Security Advisor Jake Sullivan and Blinken may have thought an olive branch appropriate to keep Azerbaijan at the table, the net effect was to eviscerate any American leverage and to telegraph to Aliyev that the United States was weak.
A short survey of the past six months shows that far from returning to diplomacy, American passivity is enabling increased Azerbaijani aggression. On March 25, 2021, Azerbaijani soldiers threw stones at Armenian civilian cars on the Sarushen-Karmir Shuka road in Artsakh’s Askeran region. Three days later, Azerbaijani troops ambushed an Armenian vehicle transporting the bodies of Armenian soldiers killed in the forty-four-day war. On April 20, Azerbaijani forces fired at an Armenian home on Vagharshyan Street in the Stepanakert, the capital of Artsakh, the self-governing Armenian republic in Nagorno-Karabakh. Despite Azerbaijan’s diplomatic promises to respect religious freedom, on April 26, three Azerbaijani soldiers beat and dragged an Armenian pastor in Syunik’s Aravus village. Two days later, between eight and ten Azerbaijanis in civilian dress infiltrated the buffer zone between the two sides, before being chased off by Armenian forces. In effect, Azerbaijan’s constant probing and attempts at infiltration appear to take a page from North Korea’s playbook vis-à-vis South Korea.
In May 2021, such violations increased. Azerbaijan began a show trial for Lebanese Armenian Vicken Euljekjian, kidnapped by Azerbaijani forces after the November 9, 2020, ceasefire; he remains in prison. On May 12, 2021, Azerbaijani forces moved two miles into Armenian territory in the Syunik region to seize Sev Lich. Such unilateral “border adjustments” continued over subsequent days. On May 14, for example, Azerbaijani Armed Forces advanced another 300 to 400 meters toward Vardenis in Armenia proper. Azerbaijani forces have also continued to fire across the border at Armenian soldiers in Armenia’s Gegharkunik Province. A similar attack on Artsakh’s Sos village injured a civilian. The lack of any serious American diplomatic pushback simply caused Aliyev to become more aggressive. At around 9:10 pm on May 20, several Azerbaijani soldiers entered Armenia. Armenian soldiers intercepted and, in the resulting brawl, almost a dozen were injured. Less than a week later, Azerbaijani forces killed Armenian Sergeant Gevorg Y. Khurshudyan near the village of Verin Shorzha, in Armenia proper. Two days later, Azerbaijan kidnapped six Armenian soldiers doing engineering work near the Gegharkunik border. Once again, Aliyev appeared to take a page from the North Korean playbook. And, once again, Blinken was silent. Up to 1,000 Azerbaijani troops remain in Armenia proper, according to Artak Davtyan, Armenia’s chief of the General Staff.
In June, such aggression accelerated yet again. Azerbaijani soldiers, perhaps hungry as Azerbaijani officials embezzled military supplies, fired on shepherds in Armenia and stole their cattle. Armenian soldiers stopped another attempt to steal horses from a shepherd in Gegharkunik. Nor are Armenians the only victims. In June 2021, Azerbaijani soldiers threatened to execute Spanish journalists reporting from the Armenian side of the border and, the next month, Azerbaijani raids on livestock as well as sniping attacks—some fatal— and skirmishes continued across the Armenian border. As the Biden administration remained silent, Azerbaijan increased the severity of attacks. Small arms sniping evolved into the firing of mortars across the border, for example, and ceasefires proved fleeting. In August, Azerbaijani forces took a page from Islamic State actions in Iraq and Syria and began setting fire to Armenian crops and grassland.
Both the office of the Artsakh ombudsman and Columbia University’s Institute for the Study of Human Rights have begun collecting evidence, documenting such attacks in earnest. Armenia’s Ministry of Defense also announces the deaths of its soldiers as they occur.
Perhaps the biggest Azerbaijani affront, however, is the continued holding and torture of Armenian prisoners of war (POW). While the State Department might make occasional calls for their return, Azerbaijani authorities dismiss these as readily as the Taliban does Blinken’s calls for diversity in the Taliban cabinet. After all, when Blinken waives sanctions on Azerbaijan to allow American funding to flow to Baku, why should Aliyev take American statements seriously? Nor can Biden or Blinken expect Russia or Turkey to take them seriously when Blinken does not demand that Russia publicize its peacekeeping and monitoring reports which, as a party to the Minsk Group, it is legally obliged to do. Nor has Biden yet to take substantive action against Turkey for its use of American components in the drones its uses to target not only Armenians but also Kurds and perhaps even Tigrayan Christians.
Biden and Blinken may not care about American prestige, but this is not the only thing at issue in the South Caucasus. Azerbaijan and Turkey launched their assault on Nagorno-Karabakh to continue the Ottoman project of more than a century ago. Silence encourages them and others. The precedent of ethnic cleansing that they undertake—and the lack of any serious response to it—could destabilize areas far beyond the South Caucasus. So too is American silence regarding the Turkish and Azerbaijani use of Syrian jihadis, some with previous service in the Islamic State and Al Qaeda. It behooves Biden and Blinken to show that this is a red line. Nor does it make sense to reward Azerbaijan financially when it is no longer the stable, tolerant ally Washington once believed it to be, but rather does increasing business with both Russia and Iran. It is time to sanction Azerbaijan until Aliyev returns the last Armenian POW, pays compensation for his aggression, and holds accountable every Azerbaijani soldier on video torturing Armenians or destroying cultural heritage.