Live Science գիտական պորտալում հրապարակվել է մի հոդված, որը պատմում է Հին Եգիպտոսում մոտ երկու հազար տարի առաջ ապրող երեք տղամարդկանց արտաքին տեսքի հաջող վերականգնման առաջին դեպքի մասին: Դեմքերը հաջողվել է վերստեղծվել նրանց մումիաներից հանված ԴՆԹ -ի նմուշների շնորհիվ: Այս մասին գրում է news.ru կայքը։
Գիտնականները նշել են, որ որ հին եգիպտացի տղամարդիկ մահացել են 25 տարեկանում։ Գերմանիայի Մաքս Պլանկի ինստիտուտի փորձագետները եգիպտացիներից ԴՆԹ են հանել 2017 թվականին:
Ամերիկյան Parabon Nanolabs ընկերությունը, հենվելով գենետիկական տվյալների վրա, ստեղծել է տղամարդկանց դեմքի 3D մոդելներ: Ամերիկացիների կողմից կիրառվող տեխնոլոգիան կոչվում է ԴՆԹ ֆենոտիպավորում:
Գիտնականները եկել են այն եզրակացության, որ հայտնաբերված մարմինների արտաքին տեսքը գենետիկորեն ավելի մոտ է Միջերկրական ծովի բնակիչներին, քան ժամանակակից եգիպտացիներին:

Восстановлены лица древнеегипетских мумий
Портал Live Science опубликовал статью, рассказывающую про первый в истории случай успешной реконструкции внешности трёх мужчин, живших в Древнем Египте около двух тысяч лет назад. Лица удалось воссоздать благодаря образцам ДНК, извлеченным из их мумий, сообщает news.ru.
Учёные отметили, что древнеегипетские мужчины умерли в возрасте 25 лет в период между XIV веком до нашей эры и серединой V века нашей эры. Мумии обнаружили вблизи древнего города Абусир-эль-Мелек, который расположен к югу от Каира.
Специалисты из Института Макса Планка в Германии извлекли ДНК египтян в 2017 году.
Американская компания Parabon Nanolabs, опираясь на генетические данные, создала 3D-модели лиц мужчин. Технология, которую применили американцы, называется ДНК-фенотипирование.
Учёные пришли к выводу, что внешность найденных тел генетически ближе к жителям Средиземноморья, чем к современным египтянам.