Freedom House. Կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին անհապաղ դադարեցնել հակասահմանադրական օրենքի կիրառումը
16:46 28/09/2021
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը մտահոգություն է հայտնում Հայաստանում վերջերս ֆեյսբուքյան օգտատիրոջ դեմ հարուցած քրեական գործի առնչությամբ, որը մեկնաբանություններում վիրավորել էր Նիկոլ Փաշինյանին։
Միջազգային կազմակերպությունն ընդգծում է, որ դա տեղի է ունենում ընդամենը երկու ամիս անց այն բանից, երբ խորհրդարանն ընդունեց օրենսդրական փոփոխությունները, որոնցով քրեականացվեց պետական չինովնիկների հասցեին վիրավորանք հնչեցնելը։
Կազմակերպությունը դա գնահատում է որպես Հայաստանում ժողովրդավարական նորմերի, այդ թվում խոսքի ազատության հետընթաց։
«Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին անհապաղ դադարեցնել զրպարտությունը քրեականացնող հակասահմանադրական այս օրենիք կիառումը»,- ասված է Freedom House-ի հայտարարության մեջ։

Freedom House. Призываем власти Армении немедленно прекратить применение антиконституционного закона
18:13 28/09/2021
Международная правозащитная организация Freedom House выражает обеспокоенность по поводу уголовного дела, возбужденного недавно против пользователя Facebook, оставившего оскорбительный комментарий в адрес Никола Пашиняна.
Международная организация подчеркивает, что это происходит спустя всего два месяца после того, как парламент принял законодательные изменения, криминализирующие оскорбления в адрес госчиновников.
Организация оценивает это как деградацию демократических норм, в том числе, свободы слова в Армении.
«Мы призываем власти Армении немедленно прекратить исполнение этого антиконституционного закона, криминализирующего диффамацию»,- говорится в заявлении Freedom House.