Ժամանակն է պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ, քանի դեռ Ալիևը չի վերադարձրել վերջին հայ ռազմագերուն․National Interest
«Ձեռներեցության ամերիկյան ինստիտուտի» գիտաշխատող, վերլուծաբան Մայքլ Ռուբինը National Interest պարբերականում հոդված է հրապարակել Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից՝ Թուրքիայի ու սիրիացի վարձկանների աջակցությամբ, սանձազերծած պատերազմից հետո անցած մեկ տարվան նվիրված ՝ այն վերնագրելով՝ «Լեռնային Ղարաբաղ. ԱՄՆ-ի ձախողման մեկ տարին Հարավային Կովկասում»։
«Մեկ տարի առաջ այսօր, ադրբեջանական բանակը, աջակցությամբ թուրքական հատուկ ջոկատների և սիրիացի ջիհադականների, որոնք հանդես էին գալիս որպես թուրք վարձկաններ, անակնկալ հարձակում սկսեցին Լեռնային Ղարաբաղի վրա, վիճելի տարածք, որը Հայաստանը վերահսկում էր 1988-94թթ.-ների պատերազմից հետո։ Մինչ Ադրբեջանն իր գործողությունները հիմնավորում էր նրանով, որ միջազգային հանրությունը ճանաչում է տարածքը որպես ադրբեջանական, իրավիճակը ավելի բարդ էր:
Իրավական առումով, առնվազն Վաշինգտոնի տեսանկյունից, Ադրբեջանի գործն այնքան էլ հստակ չէ, ինչպես պնդում են նրա կողմնակիցները: Նախ, Միացյալ Նահանգները շարունակում են ճանաչել Հայաստանի Հանրապետությունը որպես օկուպացված երկիր, այն բանից հետո, երբ Իոսիֆ Ստալինը նենգափոխեց երկրի սահմանները և այն ներառեց Խորհրդային Միության կազմում: Բացի այդ, երբ 1991-ին Ադրբեջանը վերահաստատեց իր անկախությունը Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, նրա խորհրդարանը դա արեց՝ հիմնվելով Ադրբեջանի առաջին անկախ հանրապետության սահմանների վրա, այլ ոչ թե հետագա Խորհրդային Միության ստեղծած Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության տարածքի վրա: Երրորդ, ինքնավար մարզի բնակչությունը քվեարկեց Ադրբեջանի վերահսկողությունից դուրս գալու օգտին, քայլ, որը սահմանադրորեն վավեր էր:
Դիվանագիտական գործը նույնքան կարևոր է: Մինչ Ադրբեջանի իշխանությունները երբեք չեն ընդունել Հայաստանի վերահսկողությունը Լեռնային Ղարաբաղի և մի շարք ադրբեջանական շրջանների վրա, որոնք տարածքը բաժանել են Հայաստանից, Բաքուն պարտավորվել էր տարածքային վեճը դիվանագիտական ճանապարհով լուծել՝ Մինսկի խմբի գործընթացի շրջանակներում: Մինչ ադրբեջանցի դիվանագետները կարող էին ասել, որ առաջընթացը ոչ մի տեղ չի գնում, դա սուտ էր. Մինսկի խմբի ներսում լայն կոնսենսուս կար խաղաղապահների, ամենայն հավանականությամբ, անկողմնակալ սկանդինավյան երկրներից, ինչպես նաև ադրբեջանական օկուպացված շրջանների վերադարձի վերաբերյալ, քանի որ վստահությունը մեծանում էր:
Անկախ ամեն ինչից, պետքարտուղարությունը Ադրբեջանի բռնապետ Իլհամ Ալիևի կողմից հարձակման հրաման տալուց վեց ամիս առաջ կասեցրել էր Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ հոդվածի դրույթներից, որոնք թույլ կտային ԱՄՆ-ին օգնություն տալ Ադրբեջանին: Այդ հրաժարման հիմքը եղել է դիվանագիտական գործընթացին Ադրբեջանի հանձնառությունը:
Այն, որ Ադրբեջանը զարմացրեց ոչ միայն հայերին, այլև ամերիկացիներին, մնում է հետախուզական ձախողում, որը մինչ այժմ Կոնգրեսը և ԱՄՆ-ի հետախուզության լայն շրջանակները չեն կարողացել հետաքննել: Ոչ մի ազնիվ վերլուծաբան չի կարող անտեսել այն փաստը, որ ներխուժումը համընկել է Հայոց ցեղասպանության ֆոնին անկախ Հայաստան Օսմանյան կայսրության ներխուժման հարյուրամյակի հետ: Սա պատահականություն չէր, այլ միտումնավոր: Պարզ ասած, Ադրբեջանի և Թուրքիայի քայլը բացման պատրվակ հանդիսացավ այն ամենի համար, ինչ երկու երկրների ղեկավարները հույս ունեին, որ կլինի Հայոց ցեղասպանության տարբերակ 2.0-ը:
Ներխուժումից հետո Պետդեպարտամենտը՝ երկու պետքարտուղարներ Մայք Պոմպեոյի և այնուհետ Էնթոնի Բլինքենի գլխավորությամբ, Միացյալ Նահանգներին վերադարձրեց դիվանագիտության: Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը վերադարձավ տարածաշրջան՝ փորձելով վերսկսել դիվանագիտությունը:
Ցավոք, ոչ Շոֆերի մեղքով, Բլինքենը և նախագահ Ջո Բայդենը սխալ թույլ տվեցին։ Բայդենը ճիշտ էր, որ պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Սակայն հաջորդ օրը Բլինկենը կրկին հանգիստ հրաժարվեց 907-րդ հոդվածից՝ փաստացի պարգևատրելով Ադրբեջանին իր ագրեսիայի համար: Ազատության աջակցության ակտի թե՛ տառով և թե՛ ոգով, Բլինկենի քայլը խախտեց ԱՄՆ օրենքը, չնայած Կոնգրեսը չափազանց շեղված էր նրան պատասխանատվության ենթարկելու և հրաժարումը չեղյալ համարելու համար: Չնայած Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանն ու Բլինքենը, հավանաբար, ձիթենու ճյուղը համարել էին Ադրբեջանին սեղանի շուրջ պահելու համար նպատակահարմար, սակայն արդյունքում եղավ ամերիկյան ազդեցության կորուստ ու ազդակ՝ Ալիևին, որ Միացյալ Նահանգները թույլ են:
Անցած վեց ամիսների կարճ հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ դիվանագիտությանը վերադառնալուց հեռու՝ ամերիկյան պասիվությունը հնարավորություն է տալիս մեծացնել ադրբեջանական ագրեսիան: 2021 թվականի մարտի 25-ին ադրբեջանցի զինվորները քարեր են նետել հայ քաղաքացիական մեքենաների ուղղությամբ՝ Արցախի Ասկերանի շրջանի Սարուշեն-Կարմիր Շուկա ճանապարհին: Երեք օր անց ադրբեջանական զորքերը դարանակալել են քառասունչորսօրյա պատերազմում զոհված հայ զինվորների դիակները տեղափոխող հայկական մեքենան: Ապրիլի 20-ին ադրբեջանական ուժերը գնդակոծել են Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Վաղարշյան փողոցում գտնվող հայկական տունը: Չնայած կրոնական ազատությունը հարգելու Ադրբեջանի դիվանագիտական խոստումներին, ապրիլի 26-ին երեք ադրբեջանցի զինվորներ ծեծի ենթարկեցին և քաշքշեցին հայ հովիվին Սյունիքի Առավուս գյուղում: Երկու օր անց քաղաքացիական հագուստով ութից տասը ադրբեջանցիներ ներթափանցեցին երկու կողմերի միջև գոյություն ունեցող բուֆերային գոտի, նախքան հայկական ուժերի կողմից հետապնդումը:
2021 թվականի մայիսին նման խախտումները շատացան: Ադրբեջանը դատավարական շոու սկսեց լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքչյանի նկատմամբ, որին ադրբեջանական ուժերն առևանգել էին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարից հետո. նա մնում է բանտում: 2021 թվականի մայիսի 12-ին ադրբեջանական ուժերը երկու մղոն ներթափանցեցին դեպի Սյունիքի մարզի հայկական տարածք՝ գրավելու Սև Լիճը: Նման միակողմանի «սահմանների ճշգրտումները» շարունակվեցին հաջորդող օրերին: Մայիսի 14-ին, օրինակ, Ադրբեջանի Armedինված ուժերը ևս 300-400 մետր առաջ շարժվեցին դեպի Վարդենիս: Գեղարքունիքի մարզում ադրբեջանական զինուժը շարունակում է գնդակոծել սահմանը հայ զինվորների ուղղությամբ: Արցախի Սոս գյուղի վրա նմանատիպ հարձակման հետևանքով քաղաքացիական անձ է վիրավորվել:
Ամերիկյան դիվանագիտական որևէ լուրջ հետմղման բացակայությունը պարզապես պատճառ դարձավ, որ Ալիևը դառնա ավելի ագրեսիվ: Մայիսի 20-ի երեկոյան ժամը 21:10-ի սահմաններում մի քանի ադրբեջանցի զինվորներ մտան Հայաստան, հայ զինվորների հետ ծեծկռտուքի արդյունքում գրեթե մեկ տասնյակ վիրավորվել են: Մեկ շաբաթ էլ չանցած, ադրբեջանական ուժերը սպանեցին հայ սերժանտ Գևորգ Խուրշուդյանին՝ Հայաստանի Վերին Շորժա գյուղի մոտակայքում: Երկու օր անց Ադրբեջանը Գեղարքունիքի սահմանի մոտ առևանգեց ինժեներական աշխատանք կատարող վեց հայ զինվորների: Ըստ Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանի, Հայաստանում մնում են մինչև 1000 ադրբեջանցի զինվոր:
Հունիսին նման ագրեսիան կրկին թեժացավ: Ադրբեջանցի զինվորները, գուցե սոված, քանի որ ադրբեջանցի պաշտոնյաները հափշտակել էին ռազմական պաշարները, կրակել էին Հայաստանում գտնվող հովիվների վրա և գողացել նրանց անասունները: Հայ զինվորները Գեղարքունիքի մարզում կասեցրել են հովիվից ձի գողանալու հերթական փորձը: Եվ հայերը չեն միայն զոհերը: 2021 թ.-ի հունիսին ադրբեջանցի զինվորները սպառնացին մահապատժի ենթարկել իսպանացի լրագրողներին, ովքեր հաղորդում էին սահմանի հայկական կողմից, իսկ հաջորդ ամիս ադրբեջանական հարձակումները անասունների վրա, ինչպես նաև դիպուկահարների հարձակումները (որոշ դեպքերում մահացու) և փոխհրաձգությունները շարունակվեցին Հայաստանի սահմանով:
Քանի որ Բայդենի վարչակազմը լուռ էր, Ադրբեջանը մեծացրեց հարձակումների ուժգնությունը: Փոքր զենքի դիպուկ հարվածը, օրինակ, վերածվեց սահմանից ականանետերի արձակման: Օգոստոսին ադրբեջանական ուժերը օրինակ վերցրեցին Իրաքում և Սիրիայում «Իսլամական պետության» գործողություններից և սկսեցին այրել հայկական բերքն ու խոտածածկ տարածքները։
Թե՛ Արցախի օմբուդսմենի գրասենյակը, թե՛ Կոլումբիայի համալսարանի Մարդու իրավունքների ուսումնասիրության ինստիտուտը սկսել են հավաքել ապացույցներ՝ լրջորեն փաստելով նման հարձակումները: Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է նաև իր զինծառայողների մահվան դեպքերի մասին:
Թերևս, ադրբեջանական ամենամեծ վիրավորանքը, այնուամենայնիվ, հայ ռազմագերիների պահումն ու խոշտանգումն է:
Թեև Պետդեպարտամենտը կարող է ժամանակ առ ժամանակ նրանց վերադարձի կոչեր անել, Ադրբեջանի իշխանությունները դրանք նույնքան հեշտությամբ են մերժում, ինչպես թալիբներն են անում Բլինքենի՝ Թալիբանի կաբինետի կազմման բազմազանության կոչերը: Ի վերջո, երբ Բլինքենը հրաժարվում է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներից, որպեսզի թույլ տա ամերիկյան ֆինանսների հոսքը Բաքու, ինչո՞ւ պետք է Ալիևը լուրջ վերաբերվի ամերիկյան հայտարարություններին: Բայդենը կամ Բլինքենը չեն կարող ակնկալել, որ Ռուսաստանը կամ Թուրքիան լուրջ վերաբերվեն իրենց, երբ
Բլինքենը չի պահանջում, որ Ռուսաստանը հրապարակի իր խաղաղապահ և մոնիտորինգային զեկույցները, ինչը, որպես Մինսկի խմբի անդամ, իրավաբանորեն պարտավոր է անել: Բայդենը դեռևս առարկայական քայլեր չի ձեռնարկել Թուրքիայի դեմ՝ անօդաչու թռչող սարքերում ամերիկյան բաղադրիչների օգտագործման համար, որոնք ուղղված են ոչ միայն հայերի, այլև քրդերի դեմ և, հավանաբար, Տիգրայի քրիստոնյաներին թիրախավորելու համար:
Բայդենն ու Բլինքենը կարող են թքած ունենալ ամերիկյան հեղինակության վրա, բայց դա միակ հարցը չէ, որ վիճարկվում է Հարավային Կովկասում: Ադրբեջանն ու Թուրքիան սկսեցին հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի վրա՝ ավելի քան մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրության նախագիծը շարունակելու համար: Լռությունը խրախուսում է նրանց և մյուսներին: Իրենց ձեռնարկած էթնիկ զտումների նախադեպը և դրան լուրջ արձագանքի բացակայությունը կարող են ապակայունացնել Հարավային Կովկասից այն կողմ գտնվող տարածքները: Այդպես է նաև ամերիկյան լռությունը՝ կապված թուրքերի ու ադրբեջանցիների կողմից սիրիացի ջիհադականների օգտագործման հետ, որոնցից ոմանք նախկինում ծառայել են «Իսլամական պետությունում» և «Ալ Քաիդա»-ում: Բայդենին և Բլինքենին պետք է ցույց տալ, որ սա կարմիր գիծ է: Իմաստ չունի նաև Ադրբեջանին ֆինանսապես պարգևատրելը, երբ այն այլևս այն կայուն, հանդուրժող դաշնակիցը չէ, որը ժամանակին կարծում էր Վաշինգտոնը, այլ ավելի ակտիվ գործունեություն է ծավալում ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Իրանի հետ:
Ժամանակն է պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ, քանի դեռ Ալիևը չի վերադարձրել վերջին հայ ռազմագերուն, չի հատուցել իր ագրեսիայի համար և պատասխանատվության չի ենթարկել յուրաքանչյուր ադրբեջանցի զինվորի՝ հայերին խոշտանգելու կամ մշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելու համար»,-գրել է Մայքլ Ռուբինը:

США пора ввести санкции против Азербайджана – пока Алиев не вернет последнего армянского военнопленного. Материал National Interest
15:35 28/09/2021
Старший научный сотрудник Американского института предпринимательства, аналитик Майкл Рубин опубликовал статью в издании National Interest, посвященную годовщине развязанной Азербайджаном при поддержке Турции и сирийских наемников войны против Республики Арцах. Статья озаглавлена так: «Нагорный Карабах: год с провала США на Южном Кавказе».
«Год назад в этот день азербайджанская армия при поддержке турецких спецподразделений и сирийских джихадистов, действующих в качестве турецких наемников, осуществила внезапное наступление на Нагорный Карабах, спорную территорию, которую Армения контролировала с конца Нагорно-Карабахской войны 1988-94 годов. Хотя Азербайджан оправдал свои действия тем, что международное сообщество признало эту территорию азербайджанской, ситуация была более сложной.
В юридическом плане, по крайней мере, с точки зрения Вашингтона, дело Азербайджана не так однозначно, как утверждают его сторонники. Во-первых, Соединенные Штаты продолжают признавать Республику Армения как оккупированную страну после того, как Иосиф Сталин нарушил ее границы и включил ее в состав Советского Союза. Кроме того, когда в 1991 году Азербайджан вновь подтвердил свою независимость после распада Советского Союза, его парламент сделал это, основываясь на границах первой независимой Азербайджанской Республики, а не на территории Азербайджанской Советской Социалистической Республики, созданной Советским Союзом. В-третьих, население автономной области проголосовало за выход из-под контроля Азербайджана, что было конституционно правомерным шагом.
Дипломатическая работа не менее важна. Хотя власти Азербайджана никогда не соглашались с контролем Армении над Нагорным Карабахом и несколькими азербайджанскими районами, которые отделяли территорию от собственно Армении, Баку в рамках процесса Минской группы ОБСЕ обязался урегулировать территориальный спор дипломатическим путем. Хотя азербайджанские дипломаты могли заявлять об отсутствии прогресса, это было ложью: в Минской группе существовал широкий консенсус касательно отправки миротворцев, вероятно, из незаинтересованных скандинавских стран, а также возможного возвращения Арменией оккупированных азербайджанских районов – по мере роста доверия.
Тем не менее, Госдепартамент США за шесть месяцев до того, как азербайджанский диктатор Ильхам Алиев отдал приказ о наступлении, приостановил действие 907-й поправки к Акту в поддержку свободы, что позволило американской помощи поступать в Азербайджан. Основанием для отказа была приверженность Азербайджана дипломатическому процессу.
То, что действия Азербайджана стали сюрпризом не только для армян, но и для американцев, остается провалом разведки, который до сих пор не удалось расследовать ни Конгрессу, ни более широкому сообществу американских спецслужб. Ни один честный аналитик не может игнорировать тот факт, что вторжение совпало со столетней годовщиной османского вторжения в независимую Армению на фоне Геноцида армян. Это было не случайно, а преднамеренно. Проще говоря, этот шаг Азербайджана и Турции стал первым залпом в том, что, как надеялись лидеры обеих стран, будет равнозначно Геноциду армян – версия 2.0.
После вторжения Госдепартамент во главе с двумя госсекретарями – Майком Помпео, а затем и Энтони Блинкеном – вернул США к дипломатии. Эндрю Шофер, американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ, вернулся в регион, чтобы попытаться дать толчок дипломатии.
К сожалению, не по вине Шофера, Блинкен и президент Джо Байден допустили ошибку. Байден был прав, официально признав Геноцид армян. Однако на следующий день Блинкен снова спокойно приостановил действие 907-й поправки, фактически вознаграждая Азербайджан за его агрессию. Как по букве, так и по духу Закона в поддержке свободы, шаг Блинкена нарушил закон США, хотя Конгресс был слишком отвлечен, чтобы привлечь его к ответственности и заставить отменить отказ. Хотя советник президента США по вопросам национальной безопасности Джейк Салливан и Блинкен, возможно, считали оливковую ветвь подходящей для удержания Азербайджана за столом, однако в конечном итоге это привело к потере американского влияния и месседжем Алиеву о слабости Соединенных Штатов.
Краткий обзор последних шести месяцев показывает, что американская пассивность не только не возвращает к дипломатии, но и способствует усилению агрессии Азербайджана. 25 марта 2021 года азербайджанские солдаты забросали камнями гражданские армянские автомобили – на дороге Сарушен-Кармир-Шука в Аскеранском районе Арцаха. Через три дня азербайджанские войска устроили засаду для армянского автомобиля, перевозившего тела армянских солдат, погибших в ходе 44-дневной войны. 20 апреля азербайджанские силы обстреляли армянский дом на улице Вагаршян в столице Арцаха Степанакерте. Несмотря на дипломатические обещания Азербайджана уважать свободу вероисповедания, 26 апреля трое азербайджанских солдат избили армянского священника в селе Аравус Сюника. Спустя два дня, от восьми до десяти азербайджанцев в гражданском проникли в буферную зону между двумя сторонами, прежде чем их прогнали армянские силы.
В мае 2021 года таких нарушений стало больше. В Азербайджане началось судебное шоу над ливанским армянином Вигеном Эулджекджяном, похищенным азербайджанскими ВС после прекращения огня 9 ноября 2020 года; он остается в тюрьме. 12 мая 2021 года азербайджанские войска вторглись на две мили вглубь территории Армении в Сюникской области, чтобы захватить Сев Лич. Такие односторонние «уточнения границы» продолжались и в последующие дни. Например, 14 мая ВС Азербайджана продвинулись еще на 300–400 метров в направлении Вардениса в Армении. Азербайджанские силы также продолжали обстреливать через границу армянских военных в Гегаркуникской области. В результате аналогичного нападения на село Сос в Арцахе пострадал мирный житель.
Отсутствие какого-либо серьезного дипломатического отпора со стороны США просто привело к тому, что Алиев стал более агрессивным. 20 мая, около 21:10, несколько азербайджанских солдат вторглись в Армению, в результате потасовки с армянскими военными почти 10 человек получили ранения. Менее чем через неделю азербайджанские силы убили армянского сержанта Геворга Хуршудяна – возле села Верин Шоржа в Армении. Двумя днями позже Азербайджан похитил шестерых армянских военных, проводивших инженерные работы недалеко от границы Гегаркуника. По словам начальника Генштаба ВС Армении Артака Давтяна, на территории Армении остаются до 1000 азербайджанских военнослужащих.
В июне агрессия усилилась. Азербайджанские солдаты, возможно из-за голода, стреляли в пастухов в Армении и угоняли их скот. Армянские военные пресекли очередную попытку кражи лошадей у пастуха в Гегаркунике. И армяне – не единственные жертвы. В июне 2021 года азербайджанские солдаты пригрозили убийством испанским журналистам, ведущим репортаж с армянской стороны границы, а в следующем месяце азербайджанские налеты на домашний скот, а также снайперские атаки (некоторые со смертельным исходом) и перестрелки продолжились на границе с Арменией.
Поскольку администрация Байдена хранила молчание, Азербайджан усилил нападения. Снайперская стрельба из стрелкового оружия превратилась в стрельбу из минометов через границу, например, и прекращение огня оказалось недолговечным. В августе азербайджанские силы переняли стиль действий «Исламского государства» в Ираке и Сирии и начали поджигать армянские посевы и луга.
И офис омбудсмена Арцаха, и Институт изучения прав человека Колумбийского университета начали сбор доказательств, серьезно документируя такие нападения. Министерство обороны Армении также сообщает о случаях гибели своих военных.
Однако, возможно, самым большим оскорблением со стороны Азербайджана является продолжающееся удержание и пытки армянских военнопленных.
Хотя Госдепартамент может время от времени призывать к их возвращению на Родину, азербайджанские власти отклоняют их так же охотно, как Талибан призывы Блинкена к разнообразию в кабинете. В конце концов, когда Блинкен отказывается от санкций в отношении Азербайджана, позволяя американскому финансированию поступать в Баку, почему Алиев должен серьезно относиться к американским заявлениям? Байден или Блинкен также не могут ожидать, что Россия или Турция отнесутся к ним серьезно, когда Блинкен не требует, чтобы Россия публиковала свои отчеты о миротворческих операциях и мониторинге, что страна, как участник Минской группы, обязана делать по закону.
Байден еще не принял серьезных мер против Турции – за использование Анкарой американских компонентов в беспилотных летательных аппаратах, которые она задействовала против не только армян, но также курдов.
Байдену и Блинкену может быть и наплевать на авторитет США, но это не единственный вопрос на Южном Кавказе. Азербайджан и Турция начали наступление на Нагорный Карабах, чтобы продолжить османский проект, начатый более века назад. Молчание поощряет их и других. Прецедент проводимых ими этнических чисток и отсутствие серьезного отпора на это могут дестабилизировать регионы далеко за пределами Южного Кавказа. То же самое относится и к молчанию Америки относительно использования Турцией и Азербайджаном сирийских джихадистов, некоторые из которых ранее были в рядах «Исламского государства»  и «Аль-Каиды». Байдену и Блинкену нужно продемонстрировать, что это красная линия. Также не имеет смысла вознаграждать Азербайджан финансово, когда он больше не является стабильным и терпимым союзником, которым когда-то считался Вашингтоном, а, скорее, ведет все более активную деятельность как с Россией, так и с Ираном.
Пора ввести санкции против Азербайджана – до тех пор, пока Алиев не вернет последнего армянского военнопленного, не выплатит компенсацию за свою агрессию и не привлечет к ответственности каждого азербайджанского солдата, который снимал видео с пытками армян или уничтожением культурного наследия», – пишет Майкл Рубин в National Interest.