ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը դրական է գնահատում ՀՀ և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով անմիջական երկխոսության վերսկսման փաստը
10:40 28/09/2021
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի մամլո խոսնակ Ստեֆան Դյուջարիչը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղ իհակամարտության մերաբերյալ։
Իր հայտարարության մեջ Ստեֆան Դյուջարիչն ասել է. «Գլխավոր քարտուղարը ողջունում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների 2021 թվականի սեպտեմբերի 24-ի հայտարարությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների համատեղ հանդիպման մասին, որը տեղի է ունեցել նրանց հովանու ներքո ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում»: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Ըստ մամլո խոսնակի՝ Լեռնային Ղարաբաղի ռազմական գործողություններից մեկ տարի անց գլխավոր քարտուղարը դրական է գնահատում արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով անմիջական երկխոսության վերսկսման փաստը և հույս հայտնում, որ նման ջանքերը կշարունակվեն լայնածավալ երկխոսության շրջանակներում՝ առկա խնդիրները կարգավորելու և տևական խաղաղության հասնելու համար, նշել է Դյուջարիչը:
«Գլխավոր քարտուղարը վերահաստատում է իր լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և այդ նպատակով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի ջանքերին: Նա կոչ է անում բոլոր շահագրգիռ կողմերին իրենց ուշադրությունը կենտրոնացնել խաղաղության և համագործակցության առաջխաղացմանը` ի շահ տարածաշրջանի ժողովուրդների: Միավորված ազգերի կազմակերպությունը պատրաստ է աջակցել նման ջանքերին` տեղում ընթացող մարդասիրական, վերականգնողական, զարգացման և խաղաղարար աշխատանքների միջոցով»,- ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակը:

The Secretary-General welcomes the statement by the Co‑Chairs of the OSCE (Organization for Security and Cooperation in Europe) Minsk Group of 24 September 2021 on the joint meeting of the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan that took place under their auspices on the sidelines of the United Nations General Assembly, the statement was issued today by the Spokesperson for UN Secretary‑General António Guterres
"One year after the hostilities in and around Nagorno‑Karabakh, the Secretary‑General is encouraged by the resumption of direct engagement at the level of the Foreign Ministers and hopes that such efforts will continue as part of a broader dialogue to resolve outstanding issues and reach a lasting peaceful settlement.
The Secretary-General reiterates his full support to the efforts of the OSCE Minsk Group Co‑Chairs and the Personal Representative of the OSCE Chairmanship‑in‑Office to that end.  He urges all concerned to focus their attention on advancing peace and cooperation at all levels for the benefit of the people in the region.  The United Nations stands ready to support such efforts through its ongoing humanitarian, recovery, development and peacebuilding work on the ground," the statement said.