Բախի «Չարչարանքներ ըստ Մատթեոսի» ստեղծագործությունը երկար դադարից հետո կհնչի Հայաստանում
Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը կներկայացնի բացառիկ համերգ, որի ընթացքում կհնչի Յոհան Սեբաստիան Բախի հանճարեղ «Չարչարանքներ ըստ Մատթեոսի» ստեղծագործությունը, որը տևական ժամանակ Հայաստանում չի կատարվել: Այն կներկայացվի հոկտեմբերի 6-ին, ժամը 19:30 Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։
Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի ց հայտնում են, որ համերգին մասնակցում են՝Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Վահան Մարտիրոսյան), Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր՝ Ռոբերտ Մլքեյան), Երևանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար՝ Քրիստինա Ոսկանյան), Տիրամայր Հայաստանի երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր՝ Ռոբերտ Մլքեյան)։ Երաժշտախմբերը ելույթ կունենան Գերմանիայից մեր երկիր ժամանած դիրիժոր Ֆիլիպ Ամելունգի ղեկավարությամբ, ով առաջին անգամ չէ հանդես գալիս մեր երկրում։
Որպես մենակատարներ հանդես կգան Գերմանիայից հատուկ այս համերգի համար ժամանած երաժիշտներ Ֆրանցիսկա Բոբեն (սոպրանո), Սեդա Ամիր-Կարայանը (ալտ), Մարտին Փեթցոլդը (տենոր), Դասթին Դրոսձիոկը (տենոր), Յենս Համանը (բաս), Անդրեաս Շայբները (բաս)։
«Չարչարանքներ ըստ Մատթեոսի» մեծակտավ ստեղծագործությունն առաջին անգամ հնչել է 1727 թ․։ Ընդհանուր տևողությունը երեք ժամ է, գործը բաղկացած է 78 մասից։ Այն երաժշտական ժառանգության գագաթնակետերից է։ Հետաքրքրական է, որ Բախը հոգևոր թեմատիկայով հեղինակել է 4 կամ 5 չարչարանք, սական միայն երկուսն են հասել մեր օրեր։ Բախի երկու չարչարանքներն էլ բազմիցս հնչել են թե՛ հեղինակի, թե՛ հաջորդող սերունդների կողմից։
Ֆիլիպ Ամելունգն առաջին անգամ չէ համագործակցելու հայաստնայան կոլեկտիվների հետ։ 2020 թվականին մեր երկրում ներկայացվել էր Բախի հանճարեղ «Չարչարանքներ ըստ Հովհաննու» BWV 245 ստեղծագործությունը։ Նախորդ տարի դիրիժորը նշել էր՝ Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի և Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի հետ շատ հարմար է աշխատել, և մեր երկրում երաժշտության կատարման մակարդակը շատ բարձր է։
Նշվում է,  որ դիրիժոր Ֆիլիպ Ամելունգն իր ժամանակների ամենաճկուն դիրիժորներից է: Իր երաժշտական կարիերան սկսել է ութ տարեկանից՝ Տյոլցի տղաների երգչախմբում, որտեղ և հետագայում աշխատել է: Հանդես է եկել Georgian Chamber Orchestra Ingolstadt, Munich Symphony Orchestra, Southwest German Chamber Orchestra Pforzheim, Karlovy Vary Symphony Orchestra, North Bohemian Philharmonic Orchestra Teplice և այլ կոլեկտիվների հետ: Սերտորեն համագործակցում է նաև բարոկո նվագախմբերի հետ: Մյունխենում 2000 թվականին հիմնադրել է երաժշտական փառատոն: Ակտիվորեն զբաղվում է մանկավարժական գործունեությամբ: Թյուբինգենի համալսարանի երաժշտական տնօրենն է, այդ պաշտոնին է ընտրվել 140 դիմողների հաղթելով:

Духовная оратория И. С. Баха «Страсти по Матфею» после долгого перерыва вновь прозвучит в Армении
Национальный центр камерной музыки Армении представит духовную ораторию «Страсти по Матфею» Иоганна Себастьяна Баха. Это произведение в Армении уже давно не исполнялось. Концерт состоится 6 октября в зале «Арам Хачатурян».
На концерте выступят Государственный камерный оркестр Армении (художественный руководитель, главный дирижер - Ваан Мартиросян), Государственный камерный хор Армении (художественный руководитель, дирижер - Роберт Млкеян), Государственный Ереванский камерный хор (художественный руководитель - Кристина Восканян), хор «Армянская Богоматерь».
Концерт пройдет под управлением дирижера Филиппа Амелунга из Германии.
Солисты: Франциска Бобен (сопрано), Седа Амир-Караян (альт), Мартин Петцольд (тенор), Дастин Дросдзиок (тенор), Йенс Хаманн (бас), Андреас Шайбнер (бас).
Гениальное произведение Баха «Страсти по Матфею» впервые было исполнено в 1727 году. Оно состоит из 78 номеров. Это одна из вершин музыкального наследия. Интересно, что Бах написал 4 или 5 «Страстей», но до нас дошли только две. Они неоднократно исполнялись как автором, так и другими исполнителями последующих поколений.
Филипп Амелунг уже не в первый раз будет сотрудничать с армянскими музыкантами. В 2020 году в Армении было представлено другое гениальное произведение Баха «Страсти по Иоанну». В прошлом году дирижер заметил, что ему очень удобно работать с Государственным камерным оркестром Армении, Государственным камерным хором Армении, а уровень музыкального исполнительства в стране довольно высок.
Филипп Амелунг - один из самых тонких дирижеров нашего времени. Свою музыкальную карьеру он начал в восьмилетнем возрасте в хоре мальчиков Тольца, с которым позже он работал. Он выступал с Georgian Chamber Orchestra Ingolstadt, Munich Symphony Orchestra, Southwest German Chamber Orchestra Pforzheim, Karlovy Vary Symphony Orchestra, North Bohemian Philharmonic Orchestra Teplice и с другими творческими коллективами. Филипп Амелунг тесно сотрудничает и с оркестрами в стиле барокко. В 2000 году он в Мюнхене основал музыкальный фестиваль. Активно занимается педагогической деятельностью, является музыкальным директором Тюбингенского университета и был избран на эту должность, обойдя 140 претендентов.