29.09.2021. Արցախում կորոնավիրուսից մահվան դեպք է գրանցվել
Արցախի Հանրապետությունում սեպտեմբերի 28-ին կատարվել է 80 թեստավորում, որի արդյունքում կորոնավիրուսային հիվանդության 3 դեպք է գրանցվել։
Արցախի առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 26 վարակակիր: Բժիշկները 4 հիվանդի առողջական վիճակը գնահատում են ծանր, իսկ թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում:
Արձանագրվել է մեկ մահվան դեպք։ Հիվանդը 81-ամյա տղամարդը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության(COVID-19) հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլսիգմենտար թոքաբորբ, պոլիօրգան անբավարարություն։
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 13124 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1144-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։

В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 28 сентября проведено 80 тестирований, в результате чего выявлено 3 новых случая заражения коронавирусом.
Согласно данным министерства здравоохранения Республики Арцах, от коронавирусной болезни на данный момент стационарное лечение получают 26 носителей вируса.
Состояние здоровья 4 пациентов медики оценивают как тяжелое, а пациенты с легкими формами получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
Всего в Арцахе в 2021 году в лабораториях обследование на выявление коронавируса прошли 12911 человек, у 1133 из них результаты тестов оказались положительными.
Минздрав Республики Арцах сообщает, что зарегистрирован один случай смерти. Вследствие коронавирусной инфекции (COVID-19) скончался 81-летний мужчина, у которого была диагностирована двусторонняя полисегментарная пневмония, полиорганная недостаточность.
Всего в Арцахе в 2021 году в лабораториях обследование на выявление коронавируса прошли 13124 человек, у 1144 из них результаты тестов оказались положительными.